Löytyi uudehko kirja,julk. 2010 suomal. nimelt. Paul McCartney,kirj. Howard Sounes,ja vaikuttaa ihan mielenkiintoiselta ja lupaavalta,näin muutaman sivun lukemisen jälkeen,tällaiselle monia Beatles-aiheisia kirjoja lukeneellekin...suosittelen.
Ja koska täällä pyörii klassisen musiikin kuuntelijoitakin,suosittelen viime vuonna lukemaani 1977 ilmestynyttä Wolfgang Hildesheimerin kirjottamaa kirjaa nimelt. Mozart. Todella hyvä ja monipuolisesti aiheeseensa paneutuva,sis. mm. Mozartin kirjeenvaihtoa,joka on välillä aika rietasta ja kakkahuumoria viljelevää.Musiikkia käsitellään erittäin asiantuntevasti; yksi parhaita lukemiani kirjoja kaikenkaikkiaan.
ps.juu,en väitä et Beatles olisi parempi Mozartia..mut en todellakaan väitä myöskään päinvastaista...
Ja koska täällä pyörii klassisen musiikin kuuntelijoitakin,suosittelen viime vuonna lukemaani 1977 ilmestynyttä Wolfgang Hildesheimerin kirjottamaa kirjaa nimelt. Mozart. Todella hyvä ja monipuolisesti aiheeseensa paneutuva,sis. mm. Mozartin kirjeenvaihtoa,joka on välillä aika rietasta ja kakkahuumoria viljelevää.Musiikkia käsitellään erittäin asiantuntevasti; yksi parhaita lukemiani kirjoja kaikenkaikkiaan.
ps.juu,en väitä et Beatles olisi parempi Mozartia..mut en todellakaan väitä myöskään päinvastaista...
Vastaukset 20
Vanhimmat
Dostojevskin Rikos ja rangaistus on objektiivisin kriteerein paljon korkeammalla tasolla.
Kirjoittaisin tähän vielä rivitolkulla peetä, mutta en osaa, koska olen itse siellä matalammalla tasolla.
Rikos ja Rangaistus on romaani...fiktioita,mielikuvituksen tuote.
M'ä taas väitän että Mozartti, Haydn ja Brahms ovat kaikki Beatleseita parempia. Ja niinhän he ovat, varmastikin.
Miksi väittäisitkään moista kun asia on itsestäänselvä.
Enhän minäkään mitenkään voisi uskoa, että rinnastaisit Beatlesia Mozartin tasolle. Paras todistus tästä on lukemasi Hildesheimerin opus: olet siis hakeutunut oikean sisällön pariin. Siinä sivussa sitten joskus kuuntelet Beatlesia ja toteat vain, että hyräiltävät melodiat eivät todellakaan tarkoita musiikin pysyneen laadullisesti ennallaan näiden vuosisatojen aikana, kehittymisestä nyt puhumattakaan - siis jos näin klassista ja poppia vertaillaan...
Loistava esimerkki ihmisestä, joka ei tajua melodioiden ja tyylien muuttuneen sekä muuttuvan vuosien ja vuosisatojen saatossa. Jokainen nuotti ja melodia ovat yhtä laadukkaita tekijästään huolimatta. Ihmiset arvostavat musiikin eri tyylejä ja siihen ei ole muilla tarvetta puuttua. Kukin kuuntelee sitä mitä haluaa, eikä sitä mitä toinen käskee.
Ko Sounesin kirja kannattaa lukea alkukielellä - kääntäjä ei ole erottanut sointua nuotista
peppelino...siis,korjaan hieman väitettäsi; sehän on niin,et KLASSINEN musiikki ei ole kehittynyt näiden kaikkien vuosien aikana,Mozartin,Händelin,Beethovenin,Haydnin jne. ajoista,sensijaan muu musiikki on kehittynyt.Joku sanoi et,ei progressiivinen musiikki ole pazkaa; se vaan kuulostaa siltä..saman vois kai sanoa nykyklassisesta musiikista...no,ei proge nyt sentään NIIN huonoa ole... :)
Onko nykyklassinen ja proge siis about samanlaista?
Rautavaaran jutut ovat selvästi hienompia kuin proge. Ja taitavat ylittää "jopa" Beatlesin.
Musiikissa on muutakin kuin kauniit melodiat - tosin ei Beatlesin musiikissa.
"Mozartin, Händelin, Beethovenin, Haydnin jne. ajoista"
Hienosti ilmaistu. "Nämä tämmöset säveltäjät" "jne." "tämä osasto" - juuri näin uskottavasti kuitataan koko klassinen musiikki kerralla! HAHAHA.
Händelin ekan teoksen ja Haydnin vikan teoksen välillä on aika iso ero.
Musiikillisesti Händel ja Beethoven ovat melko erilaista.
Mutta kuten olen todennut, Beatles-fanille riittää ne maailmat, joita Lennon, McCartney ja Jagger/Richardson tarjoavat. Tuossa on sitten jo beatles-fanin mielestä yllin kyllin laaja-alaisuutta, ja entistä enemmän jos joukkoon lisätään Juice.
Mozartin ja Beatlesin vertailussa ei ole järkeä, koska ensin mainittu on niin eri laatuluokkaa. Se lienee se mitä ekasta viestistä voi oppia?
"Mozartin ja Beatlesin vertailussa ei ole järkeä, koska ensin mainittu on niin eri laatuluokkaa. Se lienee se mitä ekasta viestistä voi oppia?"
Näin on, eihän rokkarit sitä tekkään. Antavat sen arvon, mikä klasarille kuuluu.
Vain kateus saa sut kommentoimaan tänne handelin ja Händelin välissä.
Mistä kateellinen? Myyntiluvuista? Ovat 100% irrelevantti juttu, paitsi popfaneille.
Can you händel this fact?
No joo,pitihän se arvata,et myös Sounessilla,niinkuin aika monilla engl.syntyisillä Beatleskirjoittajilla on jonkinlainen lievä,outo asenne,et Paul on pinnan alla jotenkin heikompi,typerämpi,pinnallisempi,tai muuten vaan Johnin varjossa.Yritys kirjoittaa hyvä kirja Beatlesista on ihan ok,mut kirjoittaja sortuu aina välillä Paulin piikittelyyn,kun Johnista ei löydy juuri mitään huonoa.Tuo asenne johtuu varmaan siitä,kun engl. media on 60-luvulta lähtien pitänyt Johnia maanläheisempänä,ja kansanmiehenä enemmän,kuin lähes aina hyvin korrektisti käyttäytyvää Paulia; peukku pystyssä hymyilevää,vanhempia ihmisiä tervehtivää herrasmiestä.Oikeastihan kumpikaan ei ollut toista "parempi",tai uskottavampi musiikin tekijänä,he olivat yhdessä,kuin jing ja jang; ja yhteistyöstä syntyi kaikki hieno musa,ilman toista osapuolta ei olisi syntynyt niitäkään lauluja,mitkä toinen on yksin Beatle-aikana kirjoittanut.
Vain niin.
Sanoisin, että Lennon on poptekstittäjä ja McCartney poplaulujen tekijä. McCartney on huomattavasti parempi poplaulujen musiikkiosuuden tekijä kuin Lennon ja olisi takuuvarmasti onnistunut niissä yhtä hyvin ilman Lennonia. Naurettavaa - ja popmaailmassa tavallisen typerää - asettaa laulut kaikkien (tässä molempien) nimiin. Esimerkiksi nyt vaikka Blackbird tai monet Abbey roadin laulut, joissa Lennonilla ei ole osaa eikä arpaa.
Niin ja muutoin, Beatles on viihdettä, Beethoven, Mozart, Haydn ja Händel ovat säveltaidetta valovuosia Beatlesin tason yläpuolella.
nothing but true....todellakin!....sulla on vielä paljon opittavaa ihmismielen toiminnasta... :)
nothing but true....todellakin!....sulla on vielä paljon opittavaa ihmismielen toiminnasta... :)
Mitähän erityistä opittavaa juuri tähän liittyen??
...taas puuppari heittää totamuksen ilman mitään perusteluja...ei muuta kun uutta vaan kehiin ennen seuraavaa...
Pooppareilla eli Beatles-faneilla (alan itsekin taipua tähän muitten klasareitten käyttämään termiin) on todellakin taipumus väittää monenlaista ja perusteluja ei heidän mielestään tarvita.
Esim. väite että BEatlesia voisi verrata Beethoveniin on jo itsessään todella absurdi ja huolestuttavasti mielen toiminnoista kertova kommentti, johon pitäisi reagoida tietämyksen lisäämisellä, mitä on yritetty. Siis todellakin tuollainen huikean rohkea ja ilmeisen paikkaansapitämätön väite vaatisi tuekseen pitkän listan perusteluja.
Mutta sen sijasta ei saada mitään, perustelun palastakaan. :D
Miten puupparit voisivat oikeasti edes verrata kun eivät tunne Beethovenin tuotantoa? Beatleslevyt on tietysti kuunneltu puhki ja siihen sitten pysähdytty.
Olisi mielenkiintoista selvittää sitä mysteeriota (dilemmaa), joka on saanut puupparit pysähtymään Beatlestasolle "musiikillista laatua" etsiessään...
...rock on (aika)rajaton riemu...no matter what...
vähästä.
Nuoruuden nostalgia kelpaa loppuiäksi.
Ei haasteta itseään musiikillisesti. Ei pyritä ymmärtämään taidetta, pitäydytään kepeyksissä, joita kaikki tajuavat.
Lopulta aniharva on kuitenkaan liian epämusikaalinen klassista ymmärtääkseen; se vain edellyttää työtä että jaksaa totutella erilaiseen musiikkiin, jossa ei rumpubiitti pumppaa ja englanninkieliset sanoitukset määittyinä raiu.
Englannin kieli ja amerikan kulttuuri ovat kuitenkin ponterosakin mielestä "suvaitsevaisuuden merkki", ja populaarimusiikki "omaehtoista" toimintaa.
Juups.
Kerroitko jo lääkärille ongelmastasi? Siitä, että kirjoitat avauksia ja jatkat keskustelua itseksesi. Selväähän se on ja ilman lääkärin tulkintaa, että sinulla on DID.
Jatkuvastihan käynnissä on dialogi ponteropooppareitten ja klasarien välillä.
Itsekin skrivasit juuri viestin. Vai kirjoitinko minä senkin?
Minä olen edelleenkin vastuussa ainoastaan yhden klasarin osalta palstan järkipuheesta. Musiikin rakenteita ja liikkuvia osia hahmottavia on ainakin kaksi muutakin,ja heilläkin on viisaita juttuja.
Beatles-ponterossa ei ole viisautta, älyä eikä sivistystä. Mutta tästä tilasta ollaan myös ylpeitä ja halutaan pitää kiinni.
Jännä kokonaisilmiö.