Homeopaattinen voitelu

Hahneman

Olen tässä hieman ihmetellen selaillut läpi tämän ketjun voitelu- ja siklausjuttuja. Itse olen vannoutunut homeopaattisen voitelun kannattaja, ja hyvin tyytyväinen lopputulokseen. Homeopaattinen voitelu perustuu siihen tosiasiaan, että mitä tarkemmin luistovaha kaavitaan pois suksen pohjasta, sitä voimakkaammin pohja muistaa että sen pitää olla luistava. Minulla on tapana vuoroin vahata, ja vuoroin kaapia tasan seitsemän kertaa peräkkäin. Kaapimisen teen siten, että lopuksi lähtee vähän muoviakin mukana. Lopuksi viimeistelen voiteenpoistoaineella. Tämän käsittelyn jäljiltä suksenpohjaan jääneiden vahamolekyylien voima eli luistavuus on kasvanut seitsemänteen potenssiin, ja suksi luistaa kuin ajatus!

4

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näkemyksiä

      Parafiinivoitelun tarkoitus ei sinällään ole vähentää kitkaa vaan tukkia pohjan rosot, jotka ovat tulleet kivihionnassa. Pohjaan jätetään voidetta vain kolojen tukkeeksi.

      Jokin fluoripinnoite jätetään kaapimatta pois, ja se saattaa jopa vähentää kitkaa. Tosin fluoriaineet eivät yleensä kestä pohjassa kovin hyvin.

      Siklauksen tarkoitus on tasoittaa pohja niin, ettei edellä mainittuja rosoja ole.

      • Eugen11

        Joo,olen kuullut ko. menetelmästä:Sukset pitää muistaa voidella tietyllä kellon ajalla ja niitä pyöräytetään oikealla tavalla voitelutelineessä.Ruotsissa tästä on tiedetty jo vuosia.Kuzminin porukka kuulemma raivoissaan koska siiklien myynti romahtanut.saa nähdä milloin suomalaiset innostuvat asiasta.


      • aijjaaaa

        Höpöhöpö...haukotus.


    • eiluista2

      Sukset pitää voidella yläkuun aikana ja vitamiinit imeytyy paremmin täydenkuun aikana. Tämä tarina on tosi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      203
      2175
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      134
      1198
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1073
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      23
      827
    5. 58
      806
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      771
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      638
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      584
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      577
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      10
      560
    Aihe