Sain aspergerdiagnoosin vuosi sitten ja tarviisin vertaistukea jostain mutten uskalla kirjoittaa aspalstalle kuultuani että siellä harrastetaan kiusaamista. Tietääkö joku mistä tällaista vertaistukea internetin välityksellä voisi hakea?
Pelkään kirjoittaa aspalstalle
diagnoosi
6119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mistä kuulit? Kannattaako kaikkea kuulemaansa uskoa? Miksi et kokeilisi sinne as-palstalle rekisteröityä? Aika harva ihminen kokee joutuvansa as-palstalla kiusatuksi, yleensä kiusaamisesta vikisevät he, jotka on poistettu palstalta heidän oman sopimattoman käytöksensä vuoksi. Tällä foorumilla jutut paisuvat omituisiin mittasuhteisiin koskien erityisesti as-palstan moderointia ja moderaattoreita.
"yleensä kiusaamisesta vikisevät he, jotka on poistettu palstalta heidän oman sopimattoman käytöksensä vuoksi."
Yleensä? Tarkoitatko tapoja, joita "kaikki" "tavallisesti" "useimmiten" noudattavat eli norminenttikäyttäytymistä, jota ihannoit nenttimodena neurotypikalisoidaksesi kaikki ne, joilla aspergerdiagnoosi pätevien lääkärien diagnosoimana toisin kuin sinulla, joka aspalstalta kävit vuosia opettelemassa kuinka hankkia ko. diagnoosi itsellesi voidaksesi jatkaa idiotismiasi autisteja edelleenvammauttaksesi samoin kuin Astonishedkin liiton arvojen mukaisesti.
Kuulin asiasta koulussa ystäviltäni ja täällä palstalla on myös puhuttu asiasta usein. Miksi ei saisi uskoa siihen mitä ystävien kanssa puhutaan tai mitä jossain vaikka lehdessä lukee? Jokainenhan saa kai itse valita sen mihin uskoo tai ei usko. Kävin lukemassa tota aspalstaa joskus vähän aikaa ja jotenkin ilmapiiri siellä tuntui tosi oudolta,ei yhtään sellaiselta että tekisi mieli kirjottaa jotain sinne.
Faktaa: nenttiliikemiesten (tai sellaisena itseään pitävien) perustama foorumi tutkijoiden uran turvaamiseksi ts. köyhien opiskelijoiden houkutteleminen suteröörien palvelukseen. ( Kaikki, jotka eivät heidän mielestään (enää) sovellu tutkittaviksi tai muuten hyväksikäytettäviksi, poistetaan kuvioista keinoja kaihtamatta.)
Tutkijoiden, jotka ovat n. sata vuotta jäljessä aitoja kokemusasiantuntijoita, mutta joille elämän kynnyskysymykset tuottanevat yhä edelleen hyvinkin eritasoisia- ja vaikeusasteiltaan moninaisia jopa käytännön ongelmia, siloittamiseksi tieltä, jolta/jolla ei takaisinpäinkääntyminen tai edes harkinta tuonkaltaisen vaihtoehdon punnitsemiseen käytännössä koskaan enää tule olemaan mahdollista.
Mitä kulisseissa on tapahtunut vuosia ja on tapahtuva edelleen....rahan, vallankäytön, tyhjänpäiväisen maineen saavuttamisen vuoksi....mikä on kenenkin osuus tässä kaikessa -kuka/ketkä lopulta päätyy/päätyvätkään maksaj/aksi/iksi..?
Minulla on sama tilanne, kuin sinulla. Et ole yksin kokemuksesi kanssa. Itse kaipaisin myös vertaistukea, mutta jostakin syystä en ole viitsinyt kirjoittaa aspalstalle, käytänkin kansaivälisiä aspergerpalstoja, joissa moderaatio toimii hyvin ja oikeudenmukaisesti, mutta en kuitenkaan lähde tässä kritisoimaan liikoja, sillä en tunne aspalstaa tarpeeksi hyvin. Minulle kuitenkin epäilys on tarpeeksi ja yritän välttää asioita, joista tulee epäilyttävä olo tai liikaa ristiriitoja.
Hehheh