Herkku jämistä

banaanikakku

Flunssassa kotona koko perhe eikä mitään herkkuja. Jääkaapissa vain nippu mustia banaaneja ja joululta jäänyt margariini eikä kukaan uskaltanut lähteä kauppaan ajamaan.

Sitten löysin tämän reseptin. Banaanit tuli käytettyä ja margariini. Taloussokerin tilalle laitoin vanhenevaa ruokosokeria ja murskasin sekaan suklaalevyn jämän.
Ja huippuherkku tuli. Lapsi, joka on jo toipumassa tykkäsi touhuta mukana joten päivän virikekin löytyi.
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/4830/Banaanikakku/

1

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • musti-vaan

      jaahas..miksikäs ne banaanit oli mustia?eikai vaan äiti ollu niittenkans juhlinu ittekseen edellis yönä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      140
      4630
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      83
      3375
    3. Työeläkeloisinnan kulut vuonna 2025 peräti 37,3 mrd. euroa

      Johon palkansaailta varastettiin 28,2 mrd. euroa, mikä on 3/4. Jokaisen palkansaajan palkkasummasta varastetaan noin 1/
      Maailman menoa
      26
      1769
    4. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      106
      1648
    5. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      90
      1499
    6. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      105
      999
    7. Belfastissa persujen otteet

      Joku tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut tuhoavat syyttömien kansalaisten omaisuutta. Persuilla on ihmeellinen
      Maailman menoa
      21
      902
    8. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      23
      888
    9. Ehkä se on niin

      Ettet vaan uskalla lähestyä tämän jälkeen. Ehkä haluaisit. En osaa sanoa.
      Ikävä
      74
      854
    10. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      46
      810
    Aihe