RYAN AIR KARSII REITTEJÄÄN

FLY HIGH

Ryanair karsii reittejä kalliin polttoaineen takia

Irlantilainen halpalentoyhtiö Ryanair on maadoittanut talveksi 80 lentokonetta, joille sillä ei ole käyttöä kalliin polttoaineen takia. Yhtiön matkustajamäärä putosi joulukuussa viisi prosenttia, koska yhtiö on lopettanut tappiollisia lentoreittejä.

Ryanairin mukaan se on lentotarjonta vähenee talvikaudella 2011-2012 noin viidellä prosentilla. Tästä huolimatta keskimääräinen täyttöaste putosi 79 prosenttiin, mikä on yhden prosenttiyksikön alhaisempi kuin vuotta aiemmin.

Samalla yhtiön joulukuun matkustajamäärä putosi 4,8 miljoonaan, kun se vuotta aiemmin kuljetti viisi miljoonaa matkustajaa. Viime vuonna Ryanair kuljetti yhteensä 76,4 miljoonaa matkustajaa ja yhtiön keskimääräinen täyttöaste oli 82 prosenttia.

Ryanairilla on ilmoituksensa mukaan yhteensä 275 Boeing 737-800 -matkustajakonetta, jotka kukin kuljettavat 189 matkustajaa.

Ryanair lentää Suomesta Lappeenrannasta ja Tampereelta. Lisäksi yhtiö aloittaa maaliskuussa lennot Turusta.

4

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RYR

      Mistä löysit nämä kaikki vanhat jutut? Palma de Mallorcan reitti on ollut myynnissä useita kuukauksia jo, talvikauden seisonta lopuu pikkuhiljaa. Osa niistä maadoitetuista koneista menee nyt Budapestiin tuuraamaan konkurssiin mennyttä Malevia.

    • ANTI-FLAFLATTAJA

      FLAF-FLAF-FLAF-FLAF!!!!!

      Parempi kaikille että tuo järjetön sinne sun tänne "flaflatus" loppuu tai ainakin vähenee.
      Aivoissa on pakko olla joku rakenne vika, jos täytyy jatkuvalla syötöllä olla liihottelemassa johonkin päin.

      Pysykää Suomessa, ja lopettakaa sairauksien tuominen sieltä ulkomailta.

      • raikuliman

        mitäs se vinnairin työtön hinttaristuertti täällä taas vinkuu . mahtaa vituttaa kun homo kaveristasi ei tullutkaan pressaaa buaaaaaaaaaaaaah buaaaaaaaaaaaaaaaah.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13416
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9731
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9148
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      8046
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      39
      6770
    6. 148
      6178
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3335
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      21
      1635
    9. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1265
    10. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1184
    Aihe