Ryanair karsii reittejä kalliin polttoaineen takia
Irlantilainen halpalentoyhtiö Ryanair on maadoittanut talveksi 80 lentokonetta, joille sillä ei ole käyttöä kalliin polttoaineen takia. Yhtiön matkustajamäärä putosi joulukuussa viisi prosenttia, koska yhtiö on lopettanut tappiollisia lentoreittejä.
Ryanairin mukaan se on lentotarjonta vähenee talvikaudella 2011-2012 noin viidellä prosentilla. Tästä huolimatta keskimääräinen täyttöaste putosi 79 prosenttiin, mikä on yhden prosenttiyksikön alhaisempi kuin vuotta aiemmin.
Samalla yhtiön joulukuun matkustajamäärä putosi 4,8 miljoonaan, kun se vuotta aiemmin kuljetti viisi miljoonaa matkustajaa. Viime vuonna Ryanair kuljetti yhteensä 76,4 miljoonaa matkustajaa ja yhtiön keskimääräinen täyttöaste oli 82 prosenttia.
Ryanairilla on ilmoituksensa mukaan yhteensä 275 Boeing 737-800 -matkustajakonetta, jotka kukin kuljettavat 189 matkustajaa.
Ryanair lentää Suomesta Lappeenrannasta ja Tampereelta. Lisäksi yhtiö aloittaa maaliskuussa lennot Turusta.
RYAN AIR KARSII REITTEJÄÄN
4
263
Vastaukset
- RYR
Mistä löysit nämä kaikki vanhat jutut? Palma de Mallorcan reitti on ollut myynnissä useita kuukauksia jo, talvikauden seisonta lopuu pikkuhiljaa. Osa niistä maadoitetuista koneista menee nyt Budapestiin tuuraamaan konkurssiin mennyttä Malevia.
- rAIKKU
Ihmettelen samaa, ikivanha uutinen jo. Eikä enää pidä kaikilta osin paikkaansa, kun Malév meni konkkaan. Raikku aikoo avata "basen" Budabestiin: http://www.ryanair.com/ie/news/ryanair-to-open-budapest-base-in-two-weeks-with-31-new-routes
- ANTI-FLAFLATTAJA
FLAF-FLAF-FLAF-FLAF!!!!!
Parempi kaikille että tuo järjetön sinne sun tänne "flaflatus" loppuu tai ainakin vähenee.
Aivoissa on pakko olla joku rakenne vika, jos täytyy jatkuvalla syötöllä olla liihottelemassa johonkin päin.
Pysykää Suomessa, ja lopettakaa sairauksien tuominen sieltä ulkomailta.- raikuliman
mitäs se vinnairin työtön hinttaristuertti täällä taas vinkuu . mahtaa vituttaa kun homo kaveristasi ei tullutkaan pressaaa buaaaaaaaaaaaaah buaaaaaaaaaaaaaaaah.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115237Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493392Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle913224Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku402926- 811847
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411580450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1271555Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311436Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1301234- 161149