Huijausta kauppakeskuksessa

Rehellinen matkaaja

Siirsin tämän tekstini väärältä osastolta tänne. Anteeksi virheeni.

Jouduin Wellnutrition-nimisen yrityksen huijauksen kohteeksi Helsingissä kauppakeskuksessa. Vitamiinivalmisteen esittelijä sanoi, että saan ilmaisen näytepakkauksen pillereitä enkä sitoudu mihinkään jatkotilaukseen. Hän pyysi vain allekirjoittamaan lappusen, että olen vastaanottanut näytepakkauksen.

Nyt minulle kuitenkin tulvii postista laatikko laatikon perään näitä vitamiineja eikä firma suostu perumaan "tilausta", vaikka en ole heiltä mitään tilanutkaan. Se näytepakkauksen allekirjoittaminen oli kuulemma tilaus. Myyjän sanaan ei todellakaan voi luottaa tällaisissa suoramyyntitapauksissa. Minulla ei ole mitään tilausvahvistusta edes, koska en ole mitään tilannut.

Varokaa tätä Wellnutrition Oy:tä, osoite on Maarianhaminassa, mutta sen katumyyjiä on varmaankin ympäri Suomea kyttäämässä viattomia rehellisiä suomalaisa ihmisiä.

Katsoin tuoteselostusta. Näyttää, että sisällä on pelkkää kalanmaksaöljyä ja jotain kalkin tyylistä täyteainetta eli kalliiksi tulee pari tippaa kalanmaksaöljyä, kun sen ostaa Wellnuritionilta. En tosin ole alan asiantuntija, mutta tämän tiedon sain firman nettisivuilta. Uskaltaako ko. firmaan luottaa ollenkaan. Ja uskaltaako sen tuotteita edes syödä?

Onko kenelläkään kokemusta? Firman bulvaanit voivat jättää vastaamatta.

2

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poliisiasia

      Takavuosina näitä wellnutrition-kemikaaleja myivät Move-verkostokusetukseen sekaantuneet henkilöt. Löydät googlella karua tarinaa. Vitamiinihuijauksiin tavallisesti kuuluu, että ihmiset narutetaan ostamaan pitkillä sopimuksilla järjettömän hintaisia turhia nappeja ja sopimuksista irtipääsy tehdään hankalaksi. Ilmoita poliisille näistä roistoista.

      • Rehellinen matkaaja

        Kiitos neuvosta. Teen niin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      87
      8713
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      89
      7562
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      23
      7515
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      219
      7196
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      91
      5971
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      82
      5840
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      104
      5552
    8. Windows-herrasmiehet vs. Kaulahuivikerho

      ======================================== W I N D O W S - H E R R A S M I E H E T ==============================
      Sodat
      0
      5040
    9. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      4
      3279
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      30
      3276
    Aihe