saako johanna tukiainen pimeää palkkaa?

Koko kansan johanna tv-sarjassa tuksu kertoo,kun arto on varastanut hänen keikka palkkio rahat ravintolan takahuoneesta. Johanna myös kertoo,että saa keikkapalkkio rahat käteisenä eikö tämä ole laitonta?
Muistaakseni tuksulla oli ulosotossa paljon maksattomia laskua..
http://www.metropoli.net/kaupunkilehti/uutiset/viihde/koko-kansan-johanna-osa-7/
13919
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jossu on ainakin yhdessä asiassa oikeassa nimittän miten jäässä Suomen systeemit on ei tarvihto kuin käydä kerran vaikka jenkkilässä ja nähdä mitä on maailma sen jälkeen kun tulee takaisin härmään ja alkaa kattoa Ylen kolhoa aivopesua niin tuskastuu kuoliaaksi mikä idioottilandia on Suomi

Äänestä
  • Hirveän näköinen muija. Siskonsa on kuitenkin siedettävän näköisempi.

    Äänestä

Tiätsä mitä, mäkin saan pimeää palkkaa?

Äänestä

Jenkkilässä on jo viisinkertainen peruskanavien määrä mitä täällä kahjolassa

Äänestä
  • ja sinä sitten ehtisit katsoa niitä kaikkia :))))))))

    näkeehän sen mitä tuo kanavapaljous on tuhoja tehnyt

    Äänestä

Ei käteisen rahan käyttäminen ole laitonta.

Jos firma on ennakkoperintärekisterissä, ei palkkiosta/palkasta tarvitse edes suorittaa ennakonpidätystä. Eikä se aina mene edes verorikokseksi, jos laiminlyö ennakonpidätysvelvollisuuden - seuraamuksena voi olla, että joutuu itse maksumieheksi :)

Ja sitten noi ulosottovelat. Jotta niitä saadaan ulosmitatuksi palkkioista, pitäisi ulosottomiehellä aina olla etukäteen tieto maksajasta, että ehtisi viedä maksukiellon palkkion maksajalle.

Äänestä

Eihän tuo apinamieslaulu mennyt ollenkan niin huonosti, kun on totuttu kuulemaan. Johtuisikohan se siitä, että tytöt olivat selvinpäin esiintymässä?

Äänestä

"Johanna myös kertoo,että saa keikkapalkkio rahat käteisenä eikö tämä ole laitonta?"

Työsuhteisista: Ei se ole laitonta, ei palkkaa ole pakko vastaanottaa pankkitilille vaikka se toki käytäntö nykyään on. Palkan voi toki halutessaan vastaanottaa myös käteisenä vaikkei niin yleensä toimita (paitsi pimeästi maksettaessa, jota nyt haet). Työnantajan on toki maksutavasta huolimatta hoidettava lakisääteiset kulut, työnantajamaksut ja ennakonpidätykset.

Mutta: Johanna tosin ei varmaankaan tee töitä työsuhteessa vaan yrittäjänä, uskoisin...?

Äänestä

Johanna huijaa ja myös palkan "maksaja" huijaa. Muijalla on velkaa rutosti ulosotossa ja näin tämä toimii rikollisesti vaikka palkka kiertäis "firman" nimen kautta. Kyse on juridesti tällasesta:

Velallisrikkomus. Jos velallisen petos tai velallisen vilpillisyys, huomioon ottaen velallisen antaman väärän tai harhaanjohtavan tiedon vähäinen merkitys velkojien kannalta taikka muut rikokseen liittyvät seikat, on kokonaisuutena arvostellen vähäinen, rikoksentekijä on tuomittava velallisrikkomuksesta sakkoon.

Sakkoja siis voisi saada, mutta "vouti" (mies ilmeisesti) ei katso asiaa kovin merkittäväksi.

Tämäkin nainen on jatkanut rikostaan VUOSIA ja vouti ei ole "saannut" rahojaa (tuskin muutakaan) voisi panna pikkasen vipinää perintäänsä. Mikä on tuon naisen "firman" nimi? Vois ihan kattoo millanen luokitus on :) Verovirastokin miluusti listaa infoa. Homma toki kuuluu sinne ulosottokonttoriin.

Eduskunnassa on pahempia ihmisiä, joilla summat suurempia. "Ei suutettä" sanotaan heillekkin, mut kun pöllii tikkarin kaupast, tulee merkintä rikosrekisteriin, joka ei johda mihinkään. Murhaaja saa karata vankilasta, eikä tuomio pite. Manne ampuu pari sivullista ja RUIKUTTAA pienempää tuomioo vaikka on juuri lusinnut väkivalta/tappo keikkaa. Viddu mikä maa tää on.

Äänestä

Johanna on rehellinen yrittäjä

Äänestä

Hih , Tuksu ns. myy itse keikkoja.. Mut se on niin laiska hoitamaan mitään asioita.. sillä oli eräs keikkamyyjä.. JOhanna oli häntäå kohtaan kuinitse piru.. Kuvitteli et hänen ei tarvitse maksaa mistään mitään vaan että kaikki ahat hänelle. Eih'n hotellin korjauksia tms tarvii hoitaa XD

Nykyäänkin joku ohjelmatoimisto hoitaa ainakin osan Tuksun keikoista.. Ja vissiin maksavat joko liian vähän tai liian hitaasti kun Tusku soitellut erääseen esiitymispaikkaan ja vinkunut kun ei ole rahaa edes koiranruokaan saati omaan XD

Et se siitä glamourista ja 3000 keikkapalkoista XD Tais thaimaan reissukin mennä aiak "köyhästi" kunpitipiraatti tuotteita vain hehkutella ja kallista punkkua :D

Nyt oli Tuksu kysellyt jo Artolta neuvoa kuin se saa pummimalla niin paljon.. Niin eihän Tuksu itse mikään pummi ole.. Mitä nyt asuu vanhempiensa asunnossa ja etsii miestä joka elättäää XD XD

Äänestä

no maksaako joku tuhnulle muka jotain?

Velkakierteeessä oleva pösilö, joka tekee mitä hyvänsä päästäkseen törkylehtien otsikoihin. Hyväksikäytetty moukka, jota jotku maalaistollot kuolaa heppiseipäänä. Johannahan tekee varmaan kännipalkalla näitä "keikkoja".

En tiiä millä tuo elää parin vuoden päästä, kun velkavankeus odottaa...pappa betalar???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nanni_____ kirjoitti:

Koko kansan johanna tv-sarjassa tuksu kertoo,kun arto on varastanut hänen keikka palkkio rahat ravintolan takahuoneesta. Johanna myös kertoo,että saa keikkapalkkio rahat käteisenä eikö tämä ole laitonta?
Muistaakseni tuksulla oli ulosotossa paljon maksattomia laskua..
http://www.metropoli.net/kaupunkilehti/uutiset/viihde/koko-kansan-johanna-osa-7/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu