Muistelaan Taavetin paikkoja eilen ja tänään,,millaisia muistoja kaupoista, kouluista, baareista,,ymym..Sanaa vapaa. Aloitan tällä kysymyksellä, muistatekko kulmabaaria siinä palolammen kulmassa. ja toisesta baarista rusasen huoltoaseman vierellä olevassa talossa,,siis nykyisen TB-ASEMAN vierellä.
Taavetti eilen ja tänään.
4
549
Vastaukset
- entin. Ellolan tyttö
Kyllä muistan, sekä myöskin Rämän Ullan kukkakaupan siinä mutkassa, siellä takahuoneessakin joskus yövyttiin. Räikkösten talouskaupan, oli myös kemikalio liike, kenkäkauppa, Lamminpään kelloliike, sitten oli Kymenmaan kauppa jonka yläkerrassa olin monet kerrat yötä koulun diskoillan jälkeen. Alakylällä oli osuuskauppa ja junat pysähtyivät asemalla. Ylhäällä oli linja-auto asemarakennus nykyisen S-marketin paikkeilla. Oi oi ihania muistoja tulee mieleen. jatketaa muisteloita kirjoitelkaa......
- Koulumuistikuva
Kulmakahvilassa käytiin keskikouluaikana vapaatunneilla ostamassa kylmä mehu ja voipulla. Myyjinä oli pari herttaista vanhempaa rouvasihmistä. Joskus yritettiin pelata salaa myös seinällä ollutta pajatsoa. Myös levyatomaatti oli käytössä.
Samalla reissulla tuli käytyä myös Käävän leipomomyymälässä ostamassa edullisia "eilisiä" leivoksia herkuttelua varten. - Berkemann
Mie muistan sen apteekin mikä oli isossa puutalossa. Pelotti mennä penskana ostamaan salmiakkia
- onneksi pääsin pois
nyt ei siellä takapajulassa ole enää mitään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1362051
- 1211425
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3321203Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401180Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni631132IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31131- 1411109
- 491089
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470947Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet98945