Pitkään jatkuneet helle- tai pakkasjaksot kuormittavat niin paljon ikäihmisiä, että heitä menehtyy "normaali ilmoihin" verrattuna enemmän.
Joku kesä sitten helteen rasituksiin menehtyi Ranskassa 5000 ihmistä. Myös pitkät pakkasjaksot tekevät meillä samaa.
Äärilämpötilat vievät ikä-ihmisiä!
1
107
Vastaukset
Näin on, kyllä nämä pakkaslukemat saavat välttämään äkillistä rasitusta kylmässä.
Itsekin olen huomanut, etten voi heittää lunta kolasta ylös, pelkästään työntää ilman, että se alkaa sattumaan rintaan.
Nyt saakin lumilinko hoitaa ne työt kunnes lauhtuu hieman.
Illalla saunan jälkeen sama juttu, joten on kai hyvä mennä tarkastuttamaan onko lääkitys liian vähäinen, vai alkaako korjaava sydänleikkaus olla jo ajankohtainen.
Sitten kun on aika mennä, menen jo rauhassa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902727- 2011044
- 66907
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti150856- 61737
- 56690
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?19612- 51565
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?55519- 55515