http://seppohautaaho.puheenvuoro.uusisuomi.fi/93719-voiko-sauli-niinistoon-luottaa-osa-1
Mies presidentiksi? Pistää ajattelemaan...
Mies presidentiksi? Pistää ajattelemaan...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vattu mitä shittiä...
'Suomen tämänhetkiset laina- ja takausvastuut ovat jo yli 50 miljardia euroa. Euro-alueen talouskriisin aiheuttamien vastuiden suuruudesta on esitetty erilaisia arvioita. Yhtenä realistisena arviona laina- ja takausvastuiden sekä niiden korkojen tämänhetkiseksi suuruudeksi on esitetty hieman yli 50 miljardia euroa (HS 14.12.2011).'
http://velkakello.fi/
Valtionvelkaa ton 50 miljardin lisäksi vielä rapit 80 miljardia. Suomi on tämän Eu:n velkasotkun suhteellisesti maailman suurin sijaiskärsijä. Suomella on kriisitoimien taakankantajana MM, sillä mikään muu maa maailmassa ei maksa tai takaa kriisitoimista likimainkaan yhtä railakkaasti ylimitoitettua osuutta kuin Suomi.
Suomi maksaa, takaa tai on lupautunut muutoin pulittamaan yksin suuremman osan kaikkien kriisitoimien kuluista kuin Britannia ja Sveitsi yhteensä.
Paljon kiitoksia Lipposelle ja Niinistölle siitä, että olemme viimeinkin Euroopan ytimessä!, yhtä tiukassa kuin täi tervassa.
Hyvä Suomi!
.