Onko palstalla paljon ajaneita kyseisellä Exeolla? Ajattelin ostaa, mutta haluaisin kuulla mielipiteitä käyttäjiltä.... Eli missä tullut vikaa tai muita yllätyksiä?
aikaisemmat autoni ovat samasta konsernista.. cordoba..octavia ja ehkä seuraava olisi Exeo.
Seat Exeo style 143hv
6
826
Vastaukset
- Peraaaaa
Ai niin ja ajattelin tuota 2.0tdi cr konetta
- bueno!!!
ollut 1,5 vuotta 1,8 tsi exeo ja sinä aikana ei mitään vikaa.Hiljainen auto ja hyvä ajaa.Ainut miinus mikä tulee mieleen on keskikyynärnoja käytettaessä käsijarrua.
Moi
Ajelen 2.0tdi cr ST:llä. Mittarissa liki 40 000km. "Ongelma" on kateelliset, jotka eivät ole jostain syystä hankkineet Exeota. Hyvä ja lämmin auto talvellakin. En muuta ongelmakohtaa osaa sanoa mitä tässä ketjussa ei jo ole mainittu.
By the way. Tänään 370 km koht. reipastakin ajoa kolmen henkilön kuormalla ja tavaroilla meni viiteen satasella.- STYLE style Stail
Seat Exeo 2,0 tdi on erinomainen auto ajaa(nopea ja jämäkkä=140hv sarjan nopeimpia verrattuna mihin tahansa merkkiin). Auton perusvikana tai ominaisuutena on Audi/VAG-peräiset moottorit. Talvipakkasella (-20C tai enemmän pakkasta) auton erg systeemi kytkeytyy päälle ja ajattaa auton tienposkeen. Tämä ei siis ole vain Seatin ongelma, vaan SkodaAudi Volkswagen ja Seat- ongelma (tämä on todettu mm. Kuningaskuluttaja-ohjelmassa). Samoin käynnistys pihalta ilman apulämpöjä ei tapahdu alle 30C pakkasessa, mikä on yleinen dieselien ongelma Etelässä, kun ei ole joka paikassa Arctic -dieseliä. Myös Turbon muuttuvasiipinen muuttuu helposti juuttuvasiipiseksi. Ex-auto on myynnissä Deltalla. Helmihän se on, mutta noilla em. varauksilla Lisäksi talvella ei tarvitse käyttää peruutustutkaa, kun .se toimii, lumipeitteestä johtuen, koko ajan.
- Yurits
Autoni Seat exeo 2.0 tdi, vajaan vuoden ikäinen, n 20 000 km. Autoni vaihteisto ei vaihda kunnolla ykköseltä kakkoselle. Välillä jumittaa niin että vaihdetanko tuntuu täristävän, huollon mukaan vaihteisto on kunnossa. Ei noin huonosti toimivaa laatikko ole sattunut minun kohdalle vaikka autoja on ollut useita eri merkkejä käytössä. Auto myös vaeltelee suoralla tiellä kuin ajaisi aina myrskyssä. Ohjauskin huollon mukaan kunnossa. Auto on täydellinen pettymys, kannattaa harkita japsin ostoa, ovat ainakin vähävikaisempia.
- heh hee
:-D ja vielä kerran :-D
Eikö tällaisten satujen kirjoitteluaika jo ole ohi.. Niitä kun on jo liikaakin täällä suomi24 -autopalstalla. Onneksi Seat-osio on niiltä pääosin säästynyt, joten älä sinäkään tuo Skoda- ja VW- sekä Audi -palstojen provokulttuuria tänne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv302806- 1422636
- 1372197
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162143Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131880Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161591394Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu311236Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo951204Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891172Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381128