Mitenkä on, onko uroskoirilla aina taipumus kiusalliseen jalkaa vasten nylkyttämiseen vai lakkaako se kastrointiin? Vai onko se uroksien tapakoettaa vain hallita ihmistä?
poikien jutut
ikän katsomatta
859
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
on
Nylkyttäminen voi olla seksuaalista tai dominointia, riippuu tilanteesta. Valitettavasti jos koira saa harrastaa sitä kauan niin se voi jäädä tavaksi vaikka koiran kastroisi.
Oma mielipiteeni on että uroskoira kuuluu aina kastroida ellei kyseessä ole jalostusyksilö. Koiran terveyden kannalta parempi ja voi ehkäistä turhia ongelmia :)
"Oma mielipiteeni on että uroskoira kuuluu aina kastroida ellei kyseessä ole jalostusyksilö."
Heh! Tällaisen mielipiteen voi esittää VAIN nainen. Olet varmaan kastroinut myös poikalapsistasi ne jotka eivät ole jalostusyksilöitä? Tai olet jo päättänyt mikäli ei vielä ole.
Naiskoiranomistaja on uroskoiralle näköjään vaarallisempi kuin mieskoiranomistaja narttukoiralle.
Niin kun se kastrointi on niin kauheaa!
Hei kasva aikuiseksi. Muuta en viitsi sanoa tuollaiselle luupäälle.
BAZINGA!
Totuushan on, että koirat joilla ei ole tarkoitus pentuja teettää, olisi viisainta käyttää leikattavana, niin urokset kuin nartut. Sillä estetään turhaa stressiä mitä niille aiheutuu, kun eivät pääse parittelemaan kumminkaan, ja myös terveyden kannalta se on parempi. Uroksille tulee vanhana eturauhasvaivoja, jotka on aika helkkarin kivuliaita, ja syöpää jne. Nartuille nisäkasvaimia, märkäkohtua, syöpää jne. Sitten kun koira on vanha ja ongelmat ilmenevät, niin sitäpä ei niin vain leikatakaan enää, sillä se ei välttämättä kestä nukutuksia. Leikkauttaminen myös vähentää koirien halua tapella keskenään, joten turhilta yhteenotoiltakin vältyttäisiin.
kyllä
Yleensä se on yritystä dominoida -ainakin kun kohdistuu ihmiseen. Itse olen nainen ja mulla on ollut pelkästään uroskoiria, ja kukaan niistä ei ole yhtä ainutta kertaa yrittänyt nylkyttää minua, vaikka toisia koiria yrittävätkin -ja senkin kiellän, sillä se saattaa aiheuttaa tappeluita koirien kesken ja minä olen se jokatapauksessa joka määrään omia koiriani kaikissa tilanteissa.
tykkää siitä.