Pöräytin tuttavaperheen pihaan ja yllätys oli melkoinen, kun koko perhe oli ikkunassa ´tuijottamassa ´.
Oli kuulemma minuutista kiinni, että en törmännyt heidän pihassaan ilvekseen. Otus oli tullut toisen omakotitalon pihalta ystävieni pihalle, mennyt pihan poikki ja portista ulos, tien yli ja metsään.
Ja totta tosiaan, jäljet olivat ilveksen jäljet.
Ja kyseessä ihan omakotialue lähellä keskustaa.
Tiedossa kyllä on, että tällä alueella on runsaasti ilveksiä, mutta pihoista niitä ei aikaisemmin ole tavattu ;((
Hui !!!
Ilveksen kanssa ;))
10
89
Vastaukset
- hui hui hui
Nyt äkkiä soittamaan kaikki paikalle metsästäjiä myöten ja lihoiksi moinen katti joka PIHAPIIRISSÄ uskaltaa pelotella.........vieläpä lähellä keskustaa.
Oma vikansa jos tulee ihmisten ilmoille.
Henki pois vaan.........- Nimenomaan
Juuri näin. Muuten tulee moneen perheeseen vielä surunpäivä kun Garfieldi tai Osku katoaa isomirrin päivällispöytään.
- ilves pihalla
Mitä ihmettä? Eipä tuo ketään pelotellut, oikaisi vaan siitä ikkunan alta ja pihan läpi.
- MetsästäjäN
Metsästäjä vastaa: Eipä ome tarvetta lähteä metsästämään koska ei ole vaaraa aiheuttanut kenellekään. Ilves ei pahemmin koiriin koske mutta kissa saattaa mukaan tarttua. Mutta koska nyt oli vain läpi kulkenut niin mitä haittaa siitä on.
Ilveksen ja suden tekemät vahingot esim. porojen kanssa erottaa sillä että ilves syö porosta vaan sen minkä jaksaa ja jättää ruhon niille sijoilleen ja etsii aina uuden. Sudet syö kyllä koko poron.
On noita ilveksiä ollut näillä meidänkin nurkilla, liikkuvat vain öisin täälä, joku naapuri on nähnytkin, itse en ole nähnyt muuta kuin jäljet kerran tossa portin läheisyydessä...yleensä ne ovat aika arkoja, ei kyllä pelota yhtään, olis ihan kiva joskus nähdäkkin tuo vähän isompi kisu...
- ilves pihalla
Jep, olen ollut koiran kanssa metsässä, kun ollaan - siis koira - on bongannut ilveksen. Silloin oltiin tosin umpimetsässä.
Kyllähän tuo ilves on aika yleinen ja runsaslukuisesti täällä Etelä-Suomessakin, mutta ihmisille harmiton otus. Kissat ja puput kait ovat vaarassa.
Upea otus nähtäväksikin.
Ja hätäilijöille tiedoksi, että ei ole syytä ilmottaa yhtään mihinkään, ei paniikkia, ei hysteriaa yms.
Kaikilla hyvä mieli.
- ryryryryrrtrt
Ilvekset on lisääntyneet harvemmin niitä huomaa mutta kannattaa laittaa koiransa turvalliseen aitaukseen eli katto myös. Ja kissat sisällä. :)
Mutta hieno eläin :)- ryryryryrrtrt
Lisään vielä että ilvekseen törmää helpommin kuin suteen ja moni ilveksen teko luullaan suden tekemäksi. :(
Olispa sulla ollut hieno tilaisuus päästä näkemään ilves
- vitu poist keyjun
taas näkyy käyttäjätunnukset?..,,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121199
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1171034- 129926
- 95785
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten291734Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait75649Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 75504