Helsinki, Hesa vai Hese?

Miten stadilaiset kutsuvat Helsinkiään? Täällä meilläpäin se on Hese.
794286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 79

Vanhimmat

Stadi, maalaiset puhuvat hesasta! Hese = Hesburger!

Äänestä
  • Olen paljasjalkainen helsinkiläinen. Hesa tai stadi on oikein.

    Äänestä

  • Hesa100 kirjoitti:

    Olen paljasjalkainen helsinkiläinen. Hesa tai stadi on oikein.

    HESE on myös Helsingin eläonsuojelu yhdistys.
    maagikko

    Äänestä

  • okkigaam kirjoitti:

    HESE on myös Helsingin eläonsuojelu yhdistys.
    maagikko

    Helsingin eläinsuojeluyhdistys = HESY

    Äänestä

kutsunut Helsinkiä yksinkertaisesti Helsingiksi.

t. yksi helsinkiläinen

Äänestä

Hesa tietysti !

Äänestä

Stadi ja sillä selvä,hesa jos olet kehä 3:sen ulkopuolelta tai helsinki.

Äänestä
  • Kehä kolmosen paikkeilla Hki on iso kirkko = isolle kirkolle mennään !

    Äänestä

Hesa ja stadi.He'se tulee kait turusta.

Äänestä
  • stadi on vain kantakaupunki. esim tapanilat ja muut kehysalueet on litetty myöhåän helsinkiiin ja ovat lähiötä...hesaksi sanovat maalaiset landelta

    Äänestä

Hese täällä päin

Äänestä
  • Kyl se vaa on ivalo täällä päin. Sekhoolet vaa.

    Äänestä

Heseksi meilläpäin on sanottu

Äänestä

Kyl Haagassa ainakin Heseksi kutsutaan, böndet puhuu stadista.

Äänestä

Hese.

Äänestä

Heseksi sanotaan täällä Vantaallakin.

Äänestä
  • hahaha, ei todellakaan sanota.

    Äänestä

oisko helsingin sanomat sit heseri eikä hesari?

Äänestä
  • Hesari = HeSa = Helsingin Sanomat

    Äänestä

Heseks me sitä tääl Kampissa kutsutaan.

Äänestä

Jonnet eivät pidä "Hesasta". Mutta siis Hesa tai Stadi. Tai Helsinki.

Äänestä

Hese on minun tuttavapiirissäni ollut aina se yleisempi, stadi on tuntunut kovin väkinäiseltä.

Äänestä

Helsinki on Hese ja Helsingin Sanomat on Hesari, koska HElsingin SAnomat... tuo A liittyy vain sanomiin. En tiedä miksi joksut kutsuvat koko kaupunkia HesAksi, eihän tossa ole mitään järkeä... Hesburger on lyhenettynä Hesa.

Äänestä

Muistan muinaisen hesburgerin mainoksen jossa laulettiin: "hesen kastike". Kyseessä ei siinäkään tapauksessa ollut suinkaan Helsinki. Että silee uolevi6. Pistikö pakan sekaisin?

Äänestä

Heseks me sitä tääl kantsussa sanotaan. Hesa=Hesburger

Äänestä

Hese tottakai. Hesa tarkoittaa hesburgeria.

Äänestä

Heseksi ainakin täällä Kuopiossa yleensä.

Äänestä

Tampereella Helsinkiä on aina sanottu Heseksi.

Äänestä

No kylhän se hese on.

T. Roihuvuoren ghetto

Äänestä

"pennut" kutsuu miksi haluaa,ainakin varttuneemmat kutsuu stadiksi ja hesaksi,landeista, aivan sama millä kutsuvat.

Äänestä
  • Rakkaalla lapsella on monta nimeä.

    Kyllä stadilaisetkin käyttivät hesa nimeä jo 20-30 luvulla.

    Nykyisin on parempi puhua stadista koska hesa on Helsingin Sanomat;)

    Äänestä

  • tsali kirjoitti:

    Rakkaalla lapsella on monta nimeä.

    Kyllä stadilaisetkin käyttivät hesa nimeä jo 20-30 luvulla.

    Nykyisin on parempi puhua stadista koska hesa on Helsingin Sanomat;)

    Helsingin Sanomat on puheessa Hesari, kirjoituksesa HeSa. Tietty myös Helsinginkatu on Hesari. Mutta eiköhän se asiayhteydestä erotu.

    Äänestä

Helsingfors

Äänestä
  • RKP suitsuttaa mediassa rikkaan kaksikielisen Suomen puolesta, mutta todellisuudessa RKP:n sydäntä lähinnä on vain suomea osaamattomat ruotsinkieliset ummikot, joita se suojelee suomen kiroukselta. Suomenruotsalaiset ovat saapuneet Suomen rannikolle 1300-1700 –luvun aikoihin ja siltä ajalta voidaan vielä havaita vanhoja alkujaan suomenkielisiä kielikerrostumina, jotka ajanmittaan ovat ruotsittuneet miltei tunnistamattomaan muotoon. Yhtenä esimerkkinä on pääkaupunkiseudulla Huopalahti eli ruotsiksi Hoplax, jonka nimi pohjautuu suomenkieliseen muotoon Haapalahti ja toinen Kauklahti, ruotsiksi Köklax, joka erään tulkinnan mukaan olisi ollut hämäläinen kauppapaikka Suomenlahden historiallisen Kaukalahden pohjukassa. Alkujaan Espoossa ja Helsingissä kaikilla kaupunginosilla oli suomen- ja ruotsinkielinen nimi, mutta ajanmittaan ruotsinkielisten vaatimuksesta suomenkielisiä nimiä on alettu ruotsintamaan tai peräti poistamaan. Helsingissä on viime aikoina herättänyt paljon närää Itäsalmi –nimen poistaminen. Helsingin ruotsalaismielinen nimistölautakunta (Johanna Lehtonen) on poistanut entisen Sipoon kaksikielisen paikkakunnan Itäsalmen ruotsiksi Östersundom pois käytöstä. Nyt kansalle yritetään markkinoida uutta Helsingin ruotsalaiskaupunginosaa rikkaille ja varsinkin ruotsinkielisille. Perusteluina Lehtonen kertoo, ettei suomenkielinen nimi ollut vakiintunut paikallisen väestön keskuudessa ja (pakko)ruotsinkielinen nimi sopii myös suomenkieliseen suuhuun. Katin kontit, Itäsalmi on ollut kartoilla jo 1980-luvulta alkaen ja varsinkin ulkopaikkakuntalaiset tunnistavat alueen nimenomaan Itäsalmena eikä minään Östersundomina. Lisäksi Lehtonen toteaa, että suomenkielinen nimitys on väärä, koska paikkakunnan nimi tarkoittaa salmen itäpuolta eikä itäistä salmea. Salmen länsipuolella on loogisesti Länsisalmi, jonka nimen Lehtonen unohtaa käyttäen vain ruotsinkielistä Westersundom –nimitystä. Epäilemättä tämä ruotsittumisprosessi kohtaa myös Länsisalmen, opetelkaamme käyttämään siis fiinimpää Westersundomia. Nämä ruotsinkielisten nimien pakkokäytöt kuvastavat RKP:n ja sen myötämielisiä tahoja, jotka pikkuhiljalleen poistavat olemassa ja käytössä olevia suomenkielisiä nimiä. Espoossa vuorostaan Puotisen ruotsintaminen Bodomiksi ja Kumpyölin Gumböleksi tapahtui jo vuosikymmen sitten, mutta silti osa suomenkielisistä (Espoon RKP:n harmiksi) jääräpäisesti käyttää näitä suomenkielisiä nimiä. Myös Suomenojan ruotsintaminen Finnooksi on ollut esillä, mutta toistaiseksi tämä nimi on säilynyt. Mutta eipä tämä nimien ruotsintaminen ole uusi suuntaus. Lappvesi on vesistö Ahvenanmaan maakunnassa Brändön (suomeksi Präntiön) kunnassa ja täällä oli pitkään säilynyt Koskenpää –nimien kylä. 1950 –luvulla kylä päätti poistaa tämän suomenkielisen häpeä tahran ja nimesi itsensä yksikieliseksi Koskö –nimiseksi kyläksi. Tämä oli vihoviimeinen Ahvenanmaan kylä, jolla oli suomenkielinen nimi.

    Äänestä

  • Pempyöli kirjoitti:

    RKP suitsuttaa mediassa rikkaan kaksikielisen Suomen puolesta, mutta todellisuudessa RKP:n sydäntä lähinnä on vain suomea osaamattomat ruotsinkieliset ummikot, joita se suojelee suomen kiroukselta. Suomenruotsalaiset ovat saapuneet Suomen rannikolle 1300-1700 –luvun aikoihin ja siltä ajalta voidaan vielä havaita vanhoja alkujaan suomenkielisiä kielikerrostumina, jotka ajanmittaan ovat ruotsittuneet miltei tunnistamattomaan muotoon. Yhtenä esimerkkinä on pääkaupunkiseudulla Huopalahti eli ruotsiksi Hoplax, jonka nimi pohjautuu suomenkieliseen muotoon Haapalahti ja toinen Kauklahti, ruotsiksi Köklax, joka erään tulkinnan mukaan olisi ollut hämäläinen kauppapaikka Suomenlahden historiallisen Kaukalahden pohjukassa. Alkujaan Espoossa ja Helsingissä kaikilla kaupunginosilla oli suomen- ja ruotsinkielinen nimi, mutta ajanmittaan ruotsinkielisten vaatimuksesta suomenkielisiä nimiä on alettu ruotsintamaan tai peräti poistamaan. Helsingissä on viime aikoina herättänyt paljon närää Itäsalmi –nimen poistaminen. Helsingin ruotsalaismielinen nimistölautakunta (Johanna Lehtonen) on poistanut entisen Sipoon kaksikielisen paikkakunnan Itäsalmen ruotsiksi Östersundom pois käytöstä. Nyt kansalle yritetään markkinoida uutta Helsingin ruotsalaiskaupunginosaa rikkaille ja varsinkin ruotsinkielisille. Perusteluina Lehtonen kertoo, ettei suomenkielinen nimi ollut vakiintunut paikallisen väestön keskuudessa ja (pakko)ruotsinkielinen nimi sopii myös suomenkieliseen suuhuun. Katin kontit, Itäsalmi on ollut kartoilla jo 1980-luvulta alkaen ja varsinkin ulkopaikkakuntalaiset tunnistavat alueen nimenomaan Itäsalmena eikä minään Östersundomina. Lisäksi Lehtonen toteaa, että suomenkielinen nimitys on väärä, koska paikkakunnan nimi tarkoittaa salmen itäpuolta eikä itäistä salmea. Salmen länsipuolella on loogisesti Länsisalmi, jonka nimen Lehtonen unohtaa käyttäen vain ruotsinkielistä Westersundom –nimitystä. Epäilemättä tämä ruotsittumisprosessi kohtaa myös Länsisalmen, opetelkaamme käyttämään siis fiinimpää Westersundomia. Nämä ruotsinkielisten nimien pakkokäytöt kuvastavat RKP:n ja sen myötämielisiä tahoja, jotka pikkuhiljalleen poistavat olemassa ja käytössä olevia suomenkielisiä nimiä. Espoossa vuorostaan Puotisen ruotsintaminen Bodomiksi ja Kumpyölin Gumböleksi tapahtui jo vuosikymmen sitten, mutta silti osa suomenkielisistä (Espoon RKP:n harmiksi) jääräpäisesti käyttää näitä suomenkielisiä nimiä. Myös Suomenojan ruotsintaminen Finnooksi on ollut esillä, mutta toistaiseksi tämä nimi on säilynyt. Mutta eipä tämä nimien ruotsintaminen ole uusi suuntaus. Lappvesi on vesistö Ahvenanmaan maakunnassa Brändön (suomeksi Präntiön) kunnassa ja täällä oli pitkään säilynyt Koskenpää –nimien kylä. 1950 –luvulla kylä päätti poistaa tämän suomenkielisen häpeä tahran ja nimesi itsensä yksikieliseksi Koskö –nimiseksi kyläksi. Tämä oli vihoviimeinen Ahvenanmaan kylä, jolla oli suomenkielinen nimi.

    "Espoossa vuorostaan Puotisen ruotsintaminen Bodomiksi ja Kumpyölin Gumböleksi tapahtui jo vuosikymmen sitten, mutta silti osa suomenkielisistä (Espoon RKP:n harmiksi) jääräpäisesti käyttää näitä suomenkielisiä nimiä."

    Meinaavat kuulemma meidän kuningastakin, Kalle-Kustaata ruveta Tukkiholmassa Carl Gustaviksi kutsumaan, vaikka kaikki tietävät, että Kalle-Kustaa on alkuperäinen nimi!


    d:D
    å:D

    Äänestä

Kyllä me paljasjalkaiset hesarilaiset kutsumme stadiamme hesariksi.

Äänestä

Hesari on helsinginkatu,joten takasin böndelle vaan. Me joilla 4 sukupolvea on asunut putkeen stadissa,tiedetään stadin olevan stadi. Joka tulee Ruotsinvallan ajoista kaupunkia tarkoittavasti stad-sanasta. Hese nimi sai valtavan naurun aikaan.Itse en moista ollut kuullut edes umpiböndeiltä...Junteilla tämä on hesa ja Meille stadi piste

Äänestä
  • HAH! Nuija olet ainakin, edes lapsen luulisi menevän noin yksinkertaiseen provoon =)).. Stadin paroni ja HAH!

    Äänestä

10 km Helsingin keskustasta kasvaneena en ainakaan muista että joku olis väittänyt että ollaan "stadissa" ilman että rupee nolottamaan, hesa/hese varmaan sukupolvikysymys tms., ihan sama

Äänestä

Helsinki=Hessu ja Turku=Tussu, näitä on aina käytetty meidän yhteisöissä.

Äänestä

Jotku Helsinkiläiset yrittää vaan omia Hesburgerin omakseen ja siksi kutsuvat Hesaa Heseksi. Hesburger on aina ollut HESE ja varsinaisesta suomesta alunperin kotoisin. http://fi.wikipedia.org/wiki/Hesburger

Äänestä

Tsadi.

Äänestä

Juntit sanoo hesa

Äänestä

Tää on kai vähän sama kuin miksi stadilaiset kutsuu oululaisia. Eli landeiksi, mutta oululaiset itse kutsuvat itseään kai kaupunkilaisiksi. Tai vaan oululaisiksi. Samapa se mulle. Landet.

Äänestä

Se on stadi, kaikki muut vaihtoehdot ovat ei helsinkiläisten.

Äänestä

Korjaus, siis tietenkin helsinkiläinen on silloin stadilainen.

Äänestä

Stadi!

Äänestä

Snadi, sopivan pieni ja ihan kiva kesäkaupunki.

Äänestä

Hessulaa on kuultu käytettävän, sellaisten harmittomien päiväläisten pääkaupunki.

Äänestä

Itse puhun aina HIFK:istä vähän kuin ne jotka asuu jyväskylässä asuu JYPissä ;D

Äänestä

pikkuinen kaupunki pikitien päässä

Äänestä
  • KIVIKYLÄ
    Stadi on snadi mutta buli-> runoili Arvo Turtia.

    Äänestä

  • sanoo utsjokilainen?

    Äänestä

En ole ennen kuullutkaan, että Helsinkiä voisi sanoa Heseksi, huhuh! Ilmeisesti murteet vaikuttavat myös tähänkin asiaan. Älkää kuitenkaan koskaan tulko varsinkaan stadilaiselle sanomaan, että olette tulleet päivävisiitille Heseen. Siinä vaiheessa teidät ohjataan lähimmälle Hesburgerille tai sitten nauretaan pellolle.

Mutta, jos olet helsinkiläinen, ihan paljasjalkainen, niin kyllä se ensisijaisesti on Stadi tai Helsinki (noin niinku puhuttaessa sellaisen kanssa, joka ei ehkä ymmärrä sanaa stadi tai jolle ei sitä sanaa voi sanoa). Joissain tapauksissa myös Hesa, vaikka usein mielletäänkin, että Hesaa käyttävät vain wannabe-stadilaiset. Mutta kyllä tunnen montakin paljasjalkaista, jotka puhuvat Hesasta. Eli ei se niin böndemäistä ole sitä sanaa käyttää, vaikka siitä aina elämöidäänkin.

Ja vielä:
Hese= Hesburger.
Hesari=Helsingin sanomat SEKÄ Helsinginkatu Kalliossa.

Äänestä
  • juuri näin!

    Stadi ja Hesa on aika käytettyä, kenties yksi tulkinta asialle
    on se että "stadi" on vanhaa kaupunkia, siis Rööperiä,keskustaa jne
    missä ne sporat kulkee. Hesaa on sitten se muu alue Helsingistä.

    Kuten pohjois-helsinkiläiset vaikka ogelissa kutsuu itseään
    hesalaisiksi tai helsinkiläisiksi mutta ei oikeen stadilaisiksi.

    Äänestä

  • Hesassa onkin helppo nauraa ihmisiä pellolle. Peltoa on paljon, mm. Haltialassa, Viikissä, Malmilla ym. Ihan ehtaa lannanhajua saa täällä vetää nenäänsä!

    Äänestä

Hesa tai Helsinki.

"Hese" täh?
sehän on turkulainen pikaruokaketju eikä mitään kaupunki

vai onks toi jotain oulua? Täällä ei kukaan mistään hesestä puhu tollo

Äänestä

Hese tai hessukaupunki

Äänestä

Stadi tai Helsinki.

Äänestä

sitä sanotaan böndel hesaks ja niin sanotuille stadilaisil että on monen laista stadia mutta hesassa se on alue jossa spora kiskot loppuvat.kannattaa kuunella mamsteenin kipale stadin kundi sillä stadi on kaupungin keskusta tulee sanasta stadium.tässä on factaa.

Äänestä

Joo ja kaikki Kontulan urpotkin muka puhuu jostain wannabe-katurakkien Stadista??? Kyl se on HESE, jos mennään sporakiskojen ulottumattomiin.

Äänestä

Tiedä hänestä. Mutta täällä meillä päin Oulua sanotaan Ouagadougouksi.

Äänestä

Mää sanon sitä Heseks t. mäkkärin työntekijä

Äänestä

Tsadi . Hese on mcdonalds. Hesa on hepoa saatavilla.

Äänestä
  • hesa

    Äänestä

Stadi

Äänestä

Hese

Äänestä

Hese ainakin täällä

Äänestä

Alkuperäinen kysymys kuului;

"miten stadilaiset kutsuvat Helsinkiään"

Niin uskokaan nyt jo kaikki heinähatut,
KUKAAN Helsinkiläinen ei sano "hese" jos kotikaupunkiaan tarkoittaa!
Tuohan nyt on niin selviö.

Hese on samakuin Mäkki.

Äänestä

Tässä on kundi, joka on ikänsä tutkaillut Stadin slangin kehitystä
http://koti.mbnet.fi/joyhan/index.html

Helsinkiä sanottiin Hesaksi alunperin, mutta 40- tai 50-luvulla ruotsinkielestä tuli mukaan Stadi.
Kauhanen ei ole pariin vuoteen päivittänyt tuota slangisanastoa, joten Hese eli Hesburger ei ole päässyt mukaan.
Olen 6-kymppinen ja neljännen polven Stadilainen enkä ikinä ole kuullut aitojen Stadilaisten sanovan Helsinkiä Heseksi.
Olkaa jämäkkänä...

Äänestä

Hese se on ollut jo pitkään. Ihan turha väittää yhtään mitään muuta. Ärsyttää ku jengi on niin kehällä asioista. Jotkut vanhat peirut kutsuu stadiks.

Äänestä

HESBURGERNIMELLÄ EI OLE MITÄÄN TEKEMISTÄ HESAAN !

Ensimmäisen Hesburgerin avasivat Kirsti ja Heikki Salmela 1980, Kristiinankadulle,
TURKUUN ! ! !

Äänestä
  • Helssinkihän se on

    Äänestä

Stadi on oikea vastaus. Tulee ruotsinkielisestä sanasta stad=kaupunki
Lisäsimme i:n perään. Suomen ruotsalaisin paikka siis ja olemme ylpeitä tästä.

Äänestä

Syntyjään `paikkakunnalta´ ja ainoa oikea nimitys silloin,niinkun stadilainen toteaa,
on stadi... (ja jos jääkiekosta puhutaan,ni jengi on HIFK)

Äänestä

Ymmärrän vain jos joku käyttää ironisesti hese nimitystä helsingistä, mutta muuten se kuulostaa ihan kehistysvanmaiselta

Äänestä

Stadi ja piste.fi...

Stågella Pönttövuoren takaa tulleet bamlaa muuta...

Äänestä

Englanniksi Shithole.

Äänestä
  • Vain siksi että juntteja flyttaa stadiin jatkuvasti. Fysiikan lakien mukaan skeida valuu alaspäin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 36 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Oulunherra kirjoitti:

Miten stadilaiset kutsuvat Helsinkiään? Täällä meilläpäin se on Hese.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu