Onko täällä ketään, joka olisi käynyt väestöliiton kotisisarkoulutusta 60-luvulla (ehkä joku 1961 koulutuksen aloittanut?). Missäköhän koulutusta annettiin ja miten pitkään se kesti?
väestöliiton kotisisarkoulutus 60-luvulla
14
1051
Vastaukset
- rtyuoiåp
Netistä löytää jos vaivautuu hakemaan.
http://www.vaestoliitto.fi/vaestoliitto/historia2/kotisisarkoulutus/ - Rituli 69
Koulutus kesti siis 1,5 vuotta. Tiedättekö, mihin aikaan vuodesta aina uusi jakso alkoi (ja olen siis edelleen kiinnostunut 60-luvun alkupuolen kursseista).
- Rituli 69
.. niin ja minua kiinnostaa myös, missä noita koulutuksia pidettiin. Tuossa linkissä mainitaan Meriharjun kotisisaropisto, mutta oliko se paikkana myös 60-luvulla, vai olikohan koulutusta muualla(kin)?
- Anonyymi
Rituli 69 kirjoitti:
.. niin ja minua kiinnostaa myös, missä noita koulutuksia pidettiin. Tuossa linkissä mainitaan Meriharjun kotisisaropisto, mutta oliko se paikkana myös 60-luvulla, vai olikohan koulutusta muualla(kin)?
Tuota, kuinka me voisimme tietää, kun olemme tuolloin vasta syntyneet tai olleet taaperoita? Kysy 80 v ikäryhmästä. :D
- .
Muistinin mukaan sinua neuvottiin edellisellä kerrallakin ottamaan suoraan yhteyttä Väestöliittoon.
Siellä on varmasti tarkat historiikit, ja uskoisin, että osataan vastata. - dxcfgvbhn
Kysy täältä
http://www.vaestoliitto.fi/nettipalvelut/ - Kotisisar
Valmistuin -69 meriharjusta
- Anonyymi
Niin minäkin....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin minäkin....
Jatkoa edelliseen, olen Kotisisar n. 2013. Terveisiä kaikille, missä olettekin. K. N.
- lapsiavieläsilloin
Ollaan oltu 3- 13 vuotiaita silloin -61, joten kannattanee kysellä vanhemmista ikäryhmistä.
- Anonyymi
Minä aloitin elokuussa 1961 Virkkalassa... helena h
- Anonyymi
Helena H jatkaa...
Ns. Peruskurssi kesti n.4kk.
Senjälkeen mentiin ( valittuihin) harjoittelu perheisiin, jotka olivat Helsingissä.
Sitä vaihetta kesti n. 1.5 vuotta
Sinä aikana oli iltatunteja ( Kaisaniemen koululla)
Myös kotitaloustunteja oli opetuskeittiöllä, joka sijaitsi Eirassa.
Muistaakseni huhtikuun lopussa loppui harjoittelujakso, senjälkeen mentiin takaisin sinne Virkkalaan, jossa tehtiin lopputyöt, jotka arvioitiin eli saatiin arvosanat todistusta varten.
Päättäjäispäivä oli 28.5. 1963 - Anonyymi00014
En asiasta tiedä mitään
Olin pikkuinen vauva silloin. - Anonyymi00015
Muistaakseni vielä 60-luvulla oli Hinthaarassa ruotsinkielinen Hemsysterskola .-
Gubbe 76
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20814338
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m172148Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381313Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941176- 1161125
- 221070
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30852Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80688Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80683- 63653