Tuli ongelma oilonin polttimen kanssa. Poltin toimii hetken aikaa, noin 10 min ja sammuu sitte.
Menee häiriötilaan eikä käynisty ennenkuin painan sitä nappia releen päältä.
Suodattimet ja suutin on vaihdettu ja öljyä on säiliössä. MIkähän voisi aiheuttaa moista häikkää
Menee häiriötilaan eikä käynisty ennenkuin painan sitä nappia releen päältä.
Suodattimet ja suutin on vaihdettu ja öljyä on säiliössä. MIkähän voisi aiheuttaa moista häikkää
Vastaukset 12
Vanhimmat
"MIkähän voisi aiheuttaa moista häikkää "
Jos laite on suomalaista tekoa, niin se mättää. Maailman 6.kovimman verotuksen takia täällä ei valmisteta mitään huippulaadukasta. Talossani kaikista suomalaistuotteista löyytyy jotain huomautettavaa, aasialaisista. ruotsalaisista, virolaisista ja saksalaisista tuotteista ei.
Ja montakohan komponenttia oilonissakin on valmistettu Suomessa? Ihme ääliö.
Ei nokian puhelimissakaan tai fikser karmassa montaa komponettia ole valmistettu suomessa, mutta silti ne ovat bugisia paskoja.
http://www.matkapuhelinfoorumi.fi/f18/nokia-n9-ongelmat-ratkaisut-ja-vinkit-67087/
http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/fisker-karman-akkujarjestelmissa-valmistusvirhe
Aloittajan puolesta,eikö ole mitään todellista sanottavaa kaveri pyysi neuvoa , miettikää mitä kirjoittatte ääliöt.
sama vika sitä on korjattu pari keraa eikä ole tullut kuntoon .Poltin käy moitteeettomasti 10 minuuttia ja sammuu . Jos saat kuntoon kerrro ihmeessä mikä vika.
Syttyöökö liekki ja palaako moiteettomasti kunnes sanmmuu? Vika voisi olla liekkitunnistemessa. Eli laite luulee että liekki sammuu ja katkaisee öljyn. Kokeile puhdistaa se.
Oliko näissä erillisellä kytkimellä se häiriönappi pannuhuoneen seinässä? Itse en tunne tätä teknologiaa, mutta systerillä sitä piti painella edestakaisin syksyllä, että poltin rupesi pelaamaan.
Onneksi on sähkövastus kattilassa niin ettei koko paska jäädy sentään. Ei se riitä pitämään taloa lämpösenä mutta edes jotain hyötyä siitä.
Soitin poltinmiehelle joka lupasi tulla käymään puolenpäivän aikoihin.
On toiminut poltin hyvin 15 vuotta mutta nyt teki tenän.
Ajattelin että mitä sitä tänne kannattaa tulla mestareita neuvomaan mutta tulen nyt kuitenkin. Jos poltin käy noin 10 min, ja sen jälkeen menee tilttiin niin mitä suuremmissa määrin vika on magneettiventtiilin kelassa. Kylmäjuotos joka pettää kun kela kuumenee ja jäähtyessää toimii taas. Vittumainen vika jos ei sitä osaa etsiä.
Toinen mahdollisuus on jos poltin sammuu kesken lämmityksen ja jatkaa hetken päästä palamista niin esilämmitin on viallinen. Silloin ei mene häiriötilaan
magneettiventtiili, jonka käämissä on ongelmia kun lämpiää. Se vaihdettiin minulla, kun poltin teki samaa hommaa, eli pätki muutaman minuutin käynnin jälkeen.
Toinen ongelma oli kun tuli viime talvena kylmää öljyä säiliöllinen, niin se tukki suotimia. Niitä oli kolme: Tuloletkun sakkakupissa, siinä äsken mainitun magneettiventtiilin vieressä ja suuttimessa. Niihin tuli mustaa paskaa.
Sitä magneettiventtiilin viereistä suodinta en tiennyt, niin piti ottaa asiantuntija paikalle.
Kun öljy lämpesi muutamassa päivässä, niin ongelma poistui.
Onko ulkosäiliö? Näiden uusien biolisien kanssa on monella tullut ongelmia kun se sakkaantuu kylmässä säliliössä (myös maanalaisessa). Poltin sammuu ja kun öljy lämpenee putkissa niin sitten se taas toimii hetken kunnes saa säiliöstä kylmää öljyä.
On toiminut hyvin 15 vuotta ja nyt alkoi temppuilemaan. Mahtaako syy olla huollon puute?