Kielikurssikaveria Espanjaan kesälle 2012

espanjaan2012kesä

Hei,

haluaisin lähteä ensi kesänä katselemaan Espanjaa kielikurssin merkeissä. En ole menossa minkään "pakettinuori"-matkanjärjestäjän kautta (EF, STS) vaan ajattelin etsiskellä kurssin, missä ikäraja olisi 16 vuodesta eteenpäin. Näitä löytyy suhteellisen hyvin, hintaan sis. myös majoitus yhden/kahden hengen huoneissa.

Itse olen 17 vuotta. Hakusessa olisi siis kaveri reissuun (en ole ketään saanut houkuteltua Espajaan, koska ei kiinnosta opiskella espanjan kieltä). Olisi mukavampi majoittua ja shoppailla suomikaverin kanssa. Iltaelämää haluaisin myös käydä katselemassa, ja erityisesti sinne olisi luottokamu tarpeeseen!

Joten vastaile vaikka tähän viestiketjuun, jos tunnet kiinnostusta :-)

7

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+9

      Miksi haluat suomalaisen kaverin mukaasi, jos tarkoitus on oppia espanjaa? Pakettikurssi sopii kaltaisillesi lapsille, jotka eivät vielä osaa itsenäisesti hoitaa asioitaan.
      Kansainvälisten kurssien suurin hyöty on juuri siinä, että kieltä on pakko käyttää kaikkien kanssa. Jos et ole vielä valmis lähtemään yksin, odota pari vuotta ja mene sitten.
      Kurssilla kyllä tutustuu uusiin ihmisiin, joiden kanssa voi shoppailla ja bilettää.

    • espanjaan2012kesä

      Espanjaa aion käyttää paikallisten kanssa asioidessa sekä tietysti itse kurssilla.
      En tunne meneväni enää ikähaarukkaan 10-16, mikä on ikäryhmä, joille STS ja EF eniten markkinoivat pakettejaan.
      Lisäksi en halua mitään valmiiksi suunniteltua ohjelmaa (mitä kys. organisaatiot järjestävät), vaan haluaisin itse mennä ja tutkia eri paikkoja.

      Ja tottakai olen menossa tutustumaan uusiin ihmisiin. Nuiden ensimmäisessä viestissäni mainittujen syiden lisäksi, toivon löytäväni kämppäkaverin, sillä luonnollisesti kahden hengen huone tulisi halvemmaksi kuin yhden.

      Uskon kyllä osaavani hoitaa omat asiani ja matkaillutkin olen sen verran, että uskoisin pärjääväni. :)

    • 9+9

      Kansainvälisten kielikurssien järjestäjät tarjoavat kurssin lisäksi myös mahdollisuuden majoitukseen eli se kämppis kyllä löytyy. Samoin he tarjoavat myös erilaista ohjelmaa ja retkiä.
      Jos sinulla on kerran kokemusta matkailusta, niin etsi nyt ensin se kurssi, jolle haluat ja järjestä sen mukaan muu.
      Kukaan, joka oikeasti haluaa oppia kieltä ei tarvitse kurssille kaveria mukaan.

    • espanjaan2012kesä

      Mietinkin juuri tuota, että pystyisikö järjestäjien kautta saamaan kämppäkaverin.

      Ja ihan mielenkiinnosta, kun mielestäni aika provosoivasti kirjoitit:
      "Kukaan, joka oikeasti haluaa oppia kieltä ei tarvitse kurssille kaveria mukaan", niin miten määrittelet kuka haluaa OIKEASTI oppia kieltä?

      Riittääkö jos haluaa oppia muutamia lausahduksia espanjan kielellä vai lehtoriksiko täytyy opiskella?

    • 9+9

      Muutaman lausahduksen oppiseen ei tarvita kielikurssia espanjassa. Siihen riittää viikon rantaloma.
      Kielikurssi ulkomailla on aika kallis satsaus, itse kurssi, matkat, majoitus, ruoka, bussiliput kurssipaikkakunnalla, iltamenot, retket...
      Lehtoriksi ei muuten opiskella kielikurssilla, vaan yliopistossa ja siihen meneekin sitten useampi vuosi.

    • espanjaan2012kesä

      Niin, no entäpäs sitten kun ei rantaloma kiinnosta? Onkos se kiellettyä kurssille lähteä jatkamaan opintoja?

      Ja voi kiitos kun kerroit, että ihan yliopistoon pitää mennä! Nyt meni suunnitelmat kokonaan uusiksi. Olen aina luullut, että parin viikon kirjekurssi riittää :(

    • corazon

      Joko oot ollut? olisin kyllä innokas lähtemään, kaveria etsin minäkin, toki tahdon tutustua espanjan kielisiin mutta aina kiva jos on mukana joku suomea puhuva tuttu mukana :)

      laita sähköpostia jos oot vielä kiinnostunut:

      [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2972
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      68
      2847
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1832
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1689
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1657
    6. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      26
      1612
    7. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1610
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1307
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1283
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1269
    Aihe