Nyt tarvitsisin kipeästi hyviä vinkkejä kuinka järjestää hauskat polttarit Jyväskylässä. Kaasona minulle lankeaa tämä kunniatehtävä elo-syyskuun vaihteessa. En ole itse koskaan ollut polttareissa, enkä tunne Jyväskylää kovin hyvin, joten kaikki ideat olisi tervetulleita. Onko kellään kokemusta polttareista kyseisessä kaupungissa, onko siellä mitään hyvää paikkaa missä pippalot voisi pitää tai muita paikkoja missä voisi illan aikana hurvitella? Kokemuksia olisi mukava kuulla ihan yleisestikin, ei vain Jyväskylästä.
polttarit Jyväskylässä
11
7118
Vastaukset
- Nea
Meillä olis tarkoitus juhlistaa polttareita reilun viikon kuluttua ja ohjelmassa meillä on ainakin
* koskenlaskua Varjolassa http://www.varjola.com/
* mäkiautorata Laajavuoressa
http://www.laajavuori.com/kesa/jpuisto.htm
* mökillä syödään, saunotaan ja uidaan
* ja illalla baanalle..
Jyväskylän kaupungin sivuilta tai Matkatoimisto Jyväskylään! Oy:n sivuilta löytyy runsaasti mökki- ja biletyspaikkavaihtoehtoja. Suurajoviikonloppuna on varmaankin kaikki mökit ainakin menneet, että sillon ei oo paras mahd. aika pitää polttareita, toisaalta silloin on kaupungissa säpinää ja satamassakin bändejä esiintymässä.
Toivottavasti tästä on jotain hyötyä ja hauskoja polttareita teillekin =)- nöttöne
Itse olisin myös Varjolaa ehdottanut, siel on puuhailtavaa, ja mukavaa sellaista..Mitäs tämä ko. ystäväsi harrastaa? Voisiko sen puitteissa kehitellä jotain? Entä Ms. Rhea tms., olisiko niillä mitään ideoita..?
- Liina
Muuramen saunakylässä (n.15 km päässä Jyväskylästä) saa tilauksesta esim. morsiussaunoja, jotka ovat oikeasti AIVAN ihanasti järjestettyjä! Ja paikka on aivan ihana, vanhoja savusaunoja kauniissa pihapiirissä koivujen keskellä :)
http://www.muurame.fi/saunakyla/
(Morsiussauna
Morsiamen kylvetys koristellussa
savusaunassa perinteisin rituaalein)
Tämä nyt ei ole Jyväskylässä, mutta ei kyllä kaukanakaan... Löytyy hyvät opasteet perille 9-tieltä.- kiitos!
Kyllä sulhanen on mielissään, kun vieraat naiset
kylvettävät. Eikä me muutkaan jätkät pahoillamme
olla :o) - Jeejoo
kiitos! kirjoitti:
Kyllä sulhanen on mielissään, kun vieraat naiset
kylvettävät. Eikä me muutkaan jätkät pahoillamme
olla :o)Heh heh heh hee !
- epätoivoinen kaaso
Kiitti vaan tosi hyvistä vinkeistä! Tuli tässä mieleen, että onko kaupustelu ja morsiamen "nolaaminen" kuinka 'must' polttareissa? Onko ne enää mitkää polttarit, jos ei järjestä sellasia ohjelmanumeroita? Kaveri on ammatiltaan lähihoitaja, niin pitäiskö se laittaa kävelykadulle hoitsun vetimisssä mittailemaan verenpaineita yms.??
- nöttöne
Mikä ettei, se olis ihan ok, hyödyllistä hupia kanssakulkijoille:)
- Poison
Hauskaahan sitä on tarkoitus pitää, eikä aiheuttaa mitään traumoja morsiamelle. No, jokin pieni kepponen ei varmaan haittaa, mutta nimenomaan pieni ja harmiton, jolle morsiankin voi nauraa illan aikana. :D
- Ari Polt
Nolaaminen ei ole must. Eikä kaupungilla luuhaaminen mukahassuissa tamineissa ole kivaa kenestäkään. Keksikää jotain oikeasti mukavaa. Ns. nolaamisen ainoa etu lienee se, että tuleva aviopuoliso vihaa entisiä kavereitaan niin paljon, että viihtyy mielummin siippansa kanssa.
- kuullut
Olen kuullut että ihmiset ovat todella kyllästyneet joka viikonloppuisiin "polttarimyyjiin"... Älkää siis missään nimessä laittako morsianta ainakaan myymään mitään. Tuo verenpaine-idea voisi olla parempi, mutta en sitten tiedä että ovatko ihmiset kyllästyneet kaikenlaisiin "kaupitteluihin".
- Piitu
Lähellä Jyväskylää suhteellisen paljon talleja. Myö käytiin aamu tuimaan ratsastamassa. Sitten löytyy carting ajo paikka Jyväskylästä. Ruoka paikkoja on lukuisia. Löytyy vaik mitä erikois paikkoja joista saa erimaiden ruokia; Aasialaista, Kiinalaista, Meksikolaista jne.
Riippuu paljon siitä minkalainen tyyppi kaverisi on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1362342Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n662251Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi591928EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt721625- 981470
Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan971461Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1171347Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311210Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191181- 791103