Ylimitoitettuja vaatimuksia vanhemmille

Raiteiltaan suistunut suomalainen lastensuojelu on mietityttänyt minua periaatteiltaan viime vuosina paljonkin, eikä vähiten sen suhteen, millaisia ylimitoitettuja vaatimuksia vanhemmille asetetaan. Kirjoittamaan aiheesta minut sait viereisessä ketjussa oleva seuraava viesti:

"kato peiliin26.12.2009 21:31-1 SULJE
Onhan se toki niiiin aiheetonta, kun vain yksi lapsi näki polttoitsemurhan...."

Siis vakavasti häiriintynyt tai äkilliseen mielenhäiriöön joutunut henkilö heittää syttyvää nestettä päälleen ja sytyttää tulen. Kaikki tapahtuu 10 sekunnissa toisten silmien edessä... Olen 100-prosenttisen varma, että jos tuollaisen voisi ennakoida, niin joka ikinen vanhempi kiikuttaisi lapset näkemästä sitä, EIKÄ HALUAISI NÄHDÄ ITSEKÄÄN! Erittäin arveluttavaa sosiaalityöntekijöiltä käyttää tuollaista minkäänlaisena - edes osittaisena - huostaanottoperusteena.

Samanlaisia odottamattomia tapahtumia on esim. kun koko perhe tai vanhempi joutuu rikoksen kohteeksi; ja silti olen vuosien mittaan kuullut lukemattomista tapauksista, jolloin viranomaiset käyttävät tilannetta huostaanottoperusteena.

Ehkä eniten julkisuutta on saanut tapaus, jossa rikolliset tunkeutuivat perheen kotiin ilmeisesti ryöstötarkoituksessa. Perheen toinen lapsi huostaanotettiin, huom! ei toista, jonka omaishoitaja äiti oli lapsen syöpäsairauden takia. Siis toinen huostaanotettiin, vaikka koko perhe näki samalla tavalla rikoksen.

Viranomaishulluus on mennyt niin pitkälle, että aina ilmeisesti oletetaan rikollinen, itsemurhan tekijä tms. jotenkin perheen läheiseksi tutuksi, mikä ei missään tapauksessa pidä paikkaansa! Näin tv:ssä haastattelun, jossa vanhempi nainen kertoi vammoistaan, jotka hän sai kun keskellä kaupunki ihmisruuhkassa aivan ventovieras mies iski häntä lujaa kasvoihin, eikä tekijää saatu ikinä kiinni edes. Jos tuollakin naisella olisi ollut lapsia mukana, heidät olisi ilmeisesti huostaanotettu.

Yllä kerrotun perheen tapauksessa onni onnettomuudessa oli se, että tekijät saatiin kiinni ja rikos käsiteltiin käräjäoikeudessa, jonka papereista ilmeni myös se, että perhe ei mitenkään tuntenut rikollisia ennestään, vaikka sosiaalitoimessa joka ainut asia halutaan niin käsittääkin. Mutta sen perusteellahan lapsia ei tietysti vielä kotiuteta, vaan pitää odottaa erikseen hallinto-oikeuskäsittely, joka päättää, mitä päättää, siellähän harvemmin lapsen todelinen etu toteutuu. Tässä tapauksessa onneksi toteutui ja huostaanotto purettiin, mutta silti lapsi joutui olemaan laittomasti, viranomaisten väärien päätelmien takia huostaanotettuna toista vuotta.
7100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eikä huostaanotto ole yhtään perustellumpi, jos ex-puoliso käy esim. äidin kimppuun kun perhe on vaikkapa kauppa- tai tarhamatkalla. On puhuttu paljon, miten puutteelinen lainsäädäntö on suojelemaan perhettä ex-puolison väkivallalta, lähestymiskielto ei riitä, siihen suunnitellaan vasta nyt lisätoimia ja tiukennuksia perheen turvaksi.

Olen vahvasti sitä mieltä, että eron jälkeen perheellä on oltava oikeus ja mahdollisuus viettää aivan tavallista, normaalia elämää, ulkona on voitava liikkua lasten kanssa turvallisin mielin ja ilman huostaanottopelkoa, jos joku kilahtanut sattuu kimppuun käymään. Aivan käsittämättömiä vaatimuksia huoltajaa kohtaan, hänen pitäisi kyetä olemaan vastuussa myös toisten ihmisten käytöksestä ja jos hän ei siihen kykene, niin lapset huostaanotetaan. Eikä sekään aina riitä, jos rikolliset sattuvat kotiin murtautumaan...

Sekä suomalaiset että ulkomaiset tutkimukset osoittavat, että perheen äiti joutuu helpoiten henkirikoksen uhriksi heti eron jälkeen. Mielestäni äiti on tehnyt voitavansa itsensä ja lasten suojelemiseksi kun on eronnut väkivaltaan taipuvasta miehestä. Ja sen pitäisi riittää! Mutta ei ole suomalaissossujen mielestä riittänyt ainakaan toistaiseksi.

Mutta voi luojan kiitos, että nyt Suomessakin on herätty tajuamaan lähestymiskiellon riittämättömyys ja suurin asia on se, että myös vainoamiseen on kiinnitetty huomiota vihdoinkin! Se kun ei ole ollut rangaistava teko tässä maassa ollenkaan, vaikka aihetta olisi.

Sekö sitten olisi parempi, että lapset pidetään jatkuvasti kotona turvalukkojen takana, että he eivät vain ikinä sattuisi näkemään mitään järkyttävää? Ei minkäänlaisia onnettomuuksia, väkivallantekoja, rikoksia

Äänestä
  • Milloinkahan kuullaan ensimmäinen uutinen, että lapset on huostaanotettu siksi, kun perhe joutui liikenneonnettomuuteen? Tämä meno kun jatkuu, niin vielä kuullaan siitäkin, vaikka kumpikaan vanhemmista ei olisi mitenkään onnettomuutta aiheuttanutkaan.

    Ja aina löytyy järjettömiä huostahulluja, jotka huutavat siinäkin tilanteessa, että: "Kyllä lapset piti saada turvaan tuollaisilta vanhemmilta, jotka eivät tuon paremmin pystyneet lapsistaan huolta pitämään!"

    Missä se sellainen sijaishuollon paikka olikaan, jossa lapset ovat absoluuttisessa turvassa kaikilta onnettomuuksilta, haavereilta, rikollisilta, väkivallantekijöiltä...

    Äänestä

  • Huoh... kirjoitti:

    Milloinkahan kuullaan ensimmäinen uutinen, että lapset on huostaanotettu siksi, kun perhe joutui liikenneonnettomuuteen? Tämä meno kun jatkuu, niin vielä kuullaan siitäkin, vaikka kumpikaan vanhemmista ei olisi mitenkään onnettomuutta aiheuttanutkaan.

    Ja aina löytyy järjettömiä huostahulluja, jotka huutavat siinäkin tilanteessa, että: "Kyllä lapset piti saada turvaan tuollaisilta vanhemmilta, jotka eivät tuon paremmin pystyneet lapsistaan huolta pitämään!"

    Missä se sellainen sijaishuollon paikka olikaan, jossa lapset ovat absoluuttisessa turvassa kaikilta onnettomuuksilta, haavereilta, rikollisilta, väkivallantekijöiltä...

    Tällaista asiaa löytyi Sijaisvanhempien palstalta

    Äänestä

  • cxcxcxxxccccxxcc kirjoitti:

    Tällaista asiaa löytyi Sijaisvanhempien palstalta

    Perhesurmat ovat herättäneet viranomaiset etsimään syitä niihin.

    Avioerossa valitettavasti käytetään lapsia koston välineenä, joka on tiedostettu ja siihen on puututtu.

    Eräässä perheessä kolmen lapsen äiti löysi "elämänsä miehen".
    Kun isä sai tietää asiasta, hän ilmoitti vaimolleen, mikäli pelehtiminen ei lopu hän ottaa avioeron.
    Pelehteleminen ei loppunut ja isä jätti avioerohakemuksen.

    Lasten äiti oli suunnitellut perustavansa uusperheen, jossa olisivat hän ja hänen uuden miehensä samanikäiset tyttäret.

    Varmistaakseen lapset itselleen äiti uhkasi syyttää miestään sosiaalityöntekijöille alkoholistiksi vainoharhaiseksi juopoksi rentuksi ja tyttärensä seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

    Lasten isä ilmoitti, että siinä tapauksessa hän nostaa syytteen perättömistä syytöksistä, joista voi seurata 2-vuoden vankeustuomio.
    Äiti pelkäsi joutuvansa vankilaan ja peruutti kaikki uhkauksensa.

    Lopputulos. Lapset halusivat jatkaa "tylsää perhe-elämää" isänsä kanssa.

    Lainaus luento-ohjelmasta.

    Etelä-Karjalan Kesäyliopisto
    Ammatillissivistävä koulutus Lappeenrannassa
    Lapsi koston välineenä avioerossa

    Lapsi koston välineenä ja lyömäaseena huoltajuusriidoissa ja eroissa
    Koulutus on suunnattu lastensuojelun työntekijöille, lastensuojelulaitosten ja perhekotien henkilöstölle, sosiaalityöntekijöille, terveydenhuoltohenkilöstölle, psykiatrisen hoitotyön henkilöstölle, poliiseille, kasvatus- ja perheneuvolan työntekijöille, opettajille, juristeille, tuomareille ja syyttäjille, maahanmuuttajatyötä tekevälle henkilöstölle, seurakuntien työntekijöillle ja kriisityöntekijöille.

    Sisältö

    Lapsen ja toisen vanhemman suhteen tuhoaminen: kuka, miten ja miksi?
    Merkitys ja psykososiaalinen oirehdinta lapsen kannalta
    Tapausten oikeudellinen ja strateginen arviointi
    Mitä voin ammattilaisena tehdä tilanteen purkamiseksi?
    Koston psykologia: Miksi kostetaan, kuka kostaa? Onko kosto suloista?
    Kosto avioeroperheessä: toisen vanhemmuuden tietoinen tuhoaminen.

    Aika ja paikka
    26.10.2011 klo 9.00 - 16.00
    Kesäyliopisto, Lappeenranta.

    Luennoitsijat
    Helinä Häkkänen-Nyholm, psykologian tohtori, erikoistutkija
    Nyholm Jan-Olof, kriminaalipsykologian dosentti, varatuomari ja rikosylitarkastaja

    Hinta
    195 €, sisältää luentomateriaalin sekä aamu- ja päiväkahvin
    Ilmoittautuminen 12.10.2011 mennessä

    Myös Awen Oy järjestää luentotilaisuuksia useista eri aiheista liittyen perheriitoihin.
    ------------------------

    Äänestä

Olin kerran väkivallan ehkäisytyön koulutuspäivillä ja osuin samaan ryhmään sosiaalityöntekijöiden kanssa. Kun tutkijat yrittivät puhua auttajien asenteista ja siitä , miten palvelujärjestelmä itse saattaa uhriuttaa väkivaltaan apua hakevaa, osa sossuista mekasti mielenosoituksellisesti ja puhui röyhkeästi päälle sanoen " ei me tultu kuuntelemaan tällaista".
Eli nämä eivät suostuneet edes kuuntelemaan tutkimustietoa, koska se poikkesi heidän omista mielipiteistään.

Jäin käsitykseen, että ko. ammattikunnan edustajat ovat sivistymätöntä ja valveutumatonta sakkia, jotka eivät halua etsiä tai ottaa vastaan edes tietoa. Ja vielä pahempaa. Eivät halua, että muutkaan saavat tutkittua tietoa. Ilmeisesti heidän mielipiteistään eriävää tietoa ei saisi edes julkaista.

Äänestä

Lastensuojelu jakaa kansaa kahtia

Hajota- ja hallitse- periaate on osoittaunut käyttökelpoiseksi strategiaksi oman vallan vahvistamisessa ja siihen turvautuu myös suomalainen lastensuojelu.
Varhainen puuttuminen laittomine ja epätieteellisine diagnosoimis- ja huostavillityksineen, vanhempien demonisointi , huostista palkitseva lastensuojelukerroin, huostien hallinto- oikeusmenettely ja ls- järjestöjen yksissätuumin lietsomat huolihysteriat alkavat jo tuottaa tuloksia.

Sosiaalialalla on täystyöllisyys ja työvoimapula ja työntekijöiden vallankäyttöä ei ole suitsittu vastuu- tai korvaussäädöksillä, sosiaalitoimen valvontaverkosto ulottuu laajemmalle kuin koskaan ja lastensuojeluyritysten liiketoiminta kukoistaa. Jokaisella lapsella on moniammatillinen valvonta- ja auttajaverkosto ymärillään. Siitä huolimatta tai juuri sen vuoksi lasten ja perheiden ahdinko lisääntyy.

Suomen korkeasti koulutettu, vuosi vuodelta raitistuva ( kts. päihdetilastollinen vuosikatsaus) ja kulttuurisesti homogeeninen kansa on alkanut repeytyä kahtia. Kansalaisen ovat alkaneet pelätä( toisiaan ja ls- viranomaisia) ja kytätä toisiaan lastensuojelun yllyttäminä ja kannustamina. Asiantuntijat vakuuttavat kilpaa, että vainoharhainen epäluottamus, panettelu ja keskiverrosta poikkeavien ilmiantaminen on lapsen edunmukaista " välittämistä".

Sijaishuollon kulut lähentelevät jo miljardia vuodessa ilman tutkimusta tai tietoa siitä, tuottaako valtaisa panostus mitään hyvää lapsille. Lapsilla tehtävä julkisrahoitteinen liiketoiminta pyörii ilman valvontaa ja tili-, tulosvastuu- tai seurantavelvoitteita.

Hienoa omanedunvalvontaa suomalaisilta lastensuojelujärjestöiltä ja lastensuojelun asiantuntijoilta! "Lapsen etu"- hokema on tuottanut teille paljon rahaa , virkoja ja good willia.

Kuinka kauan kestää, ennenkuin kupla puhkeaa ja mihin toimiin aiotte ryhtyä sen estämiseksi? Ulotetaanko varhainen puuttuminen myös sananvapauteen ja kriittiseen tutkimukseen?Kriittiseen ajatteluun?Vai toisinajattelijoiden perhe-elämän estämiseen?

Äänestä
  • Maahanmuuttajia ja etenkin maahanmuuttajanaisten turvallisuutta varten on luotu merkittävä Lotta, Hyvä sisar verkosto, jotka päivystävät yötä päivää 24/h vrk.

    On täysin ymmärrettävää, että suomalaisille lapsiperheille ei riitä enään voimia, eivätkä rahatkaan riitä, jotenka ilmeisesti suomalaisperheet on raivattava pois tieltä.

    http://www.monikanaiset.fi/
    --------

    ----------------

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mielivallasta kirjoitti:

Raiteiltaan suistunut suomalainen lastensuojelu on mietityttänyt minua periaatteiltaan viime vuosina paljonkin, eikä vähiten sen suhteen, millaisia ylimitoitettuja vaatimuksia vanhemmille asetetaan. Kirjoittamaan aiheesta minut sait viereisessä ketjussa oleva seuraava viesti:

"kato peiliin26.12.2009 21:31-1 SULJE
Onhan se toki niiiin aiheetonta, kun vain yksi lapsi näki polttoitsemurhan...."

Siis vakavasti häiriintynyt tai äkilliseen mielenhäiriöön joutunut henkilö heittää syttyvää nestettä päälleen ja sytyttää tulen. Kaikki tapahtuu 10 sekunnissa toisten silmien edessä... Olen 100-prosenttisen varma, että jos tuollaisen voisi ennakoida, niin joka ikinen vanhempi kiikuttaisi lapset näkemästä sitä, EIKÄ HALUAISI NÄHDÄ ITSEKÄÄN! Erittäin arveluttavaa sosiaalityöntekijöiltä käyttää tuollaista minkäänlaisena - edes osittaisena - huostaanottoperusteena.

Samanlaisia odottamattomia tapahtumia on esim. kun koko perhe tai vanhempi joutuu rikoksen kohteeksi; ja silti olen vuosien mittaan kuullut lukemattomista tapauksista, jolloin viranomaiset käyttävät tilannetta huostaanottoperusteena.

Ehkä eniten julkisuutta on saanut tapaus, jossa rikolliset tunkeutuivat perheen kotiin ilmeisesti ryöstötarkoituksessa. Perheen toinen lapsi huostaanotettiin, huom! ei toista, jonka omaishoitaja äiti oli lapsen syöpäsairauden takia. Siis toinen huostaanotettiin, vaikka koko perhe näki samalla tavalla rikoksen.

Viranomaishulluus on mennyt niin pitkälle, että aina ilmeisesti oletetaan rikollinen, itsemurhan tekijä tms. jotenkin perheen läheiseksi tutuksi, mikä ei missään tapauksessa pidä paikkaansa! Näin tv:ssä haastattelun, jossa vanhempi nainen kertoi vammoistaan, jotka hän sai kun keskellä kaupunki ihmisruuhkassa aivan ventovieras mies iski häntä lujaa kasvoihin, eikä tekijää saatu ikinä kiinni edes. Jos tuollakin naisella olisi ollut lapsia mukana, heidät olisi ilmeisesti huostaanotettu.

Yllä kerrotun perheen tapauksessa onni onnettomuudessa oli se, että tekijät saatiin kiinni ja rikos käsiteltiin käräjäoikeudessa, jonka papereista ilmeni myös se, että perhe ei mitenkään tuntenut rikollisia ennestään, vaikka sosiaalitoimessa joka ainut asia halutaan niin käsittääkin. Mutta sen perusteellahan lapsia ei tietysti vielä kotiuteta, vaan pitää odottaa erikseen hallinto-oikeuskäsittely, joka päättää, mitä päättää, siellähän harvemmin lapsen todelinen etu toteutuu. Tässä tapauksessa onneksi toteutui ja huostaanotto purettiin, mutta silti lapsi joutui olemaan laittomasti, viranomaisten väärien päätelmien takia huostaanotettuna toista vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu