Olen yrittänyt saada tavallisessa tietokoneessa olevaan Googlen kääntäjään puheen tai lähinnä toiminnon että se lausuisi ääneen käännöksen. Mistä asetuksista sen voi laittaa päälle? Latasin Samsung tablettiini Android marketista Google-kääntäjän ja siinä on tämä ominaisuus.
Google-kääntäjään puhe
lausuminen tärkeä
101992
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Google-kääntäjä kysymykseni näkyy tällä forumilla kahteen kertaaan. En tiedä miksi?
Selvennän vielä, mitä Google-kääntäjätoimintoa tarkoitan. Tältä sivulta, jonka annan, puuttuu kokonaan äänikellonappi, jota klikkaamalla joko nais-tai miesääni lukee käännöksen ääneen. Mistähän asetuksista toiminnon voi aktivoida
http://translate.google.fi/?hl=fi&tab=wT#
Siis klikkaat sitä kova äänisen kuvaa kun olet laittanu sanan ensin, oikealla puolen.
Kiitti oikein paljon. Tosiaan, kun klikkaa kohdasta Kielestä ja hakee sieltä valikosta suomen ja sen jälkeen laittaa Kielelle kohtaan samalla tavalla engannin. Sen jälkeen kirjoittaa kenttään suomeksi vaikka "Minä olen suomalainen", niin se kääntää tekstin. Se lukee sen englanniksi kun painaa tekstin alla olevaa kovaäänistä. Suomeksi se lukee kun klikkaa kirjotuskentässä olevaa koväänistä.
Tietysti täytyy painaa Käännä toimintoa ,että kääntäjän kovaääninen toimisi hyvin. Tuon ajaa-trollin jätän kommentoimatta. Kiittän ja kiitin edellisessä viestissäni Dick-nimimerkkiä.
Nyt on vielä ongelma, kun kirjoittaa kentään suomeksi pitempää tekstiä niin kovaäänikuvake ei tule esille. Mikä on vikana? Miten sen saa esille, jota sitä klikkaamalla testi sanotaan ääneen.
Ei siihen saa vissin kuin 90 kirjainta kerrallaan.
Miksi Google kääntäjä puhe kuuntelu nappia ei ole ??
Vanha ketju mutta onko flash player asennettuna? Se nimittäin vaatii sen.
Minulla on MPC-Kromi selain ja siinäkään ei ole kovaäänisen kuvaa, mistä klikata. Muissa selaimissa se on!
Flash puuttuu tai se ei ole ajantasalla.