Eli kameran teknisistä tiedoista en tiedä juurikaan mitään, mutta kuin että megapikselit on vissiin yliarvostettu juttu.
Canon powershot 230x ollut nyt viikon systeriltä lainassa, vaikuttaa ihan ok:lta, vähintään tuontasoinen kamera olisi hakusessa!
Kuvaan siis paljon bändien keikoilla harrastelijamielessä, rokkikeikoilla on liikkuvia hahmoja ja kirkkaita valoja hurjasti! Lisäksi aina ei päästä eturiviin, siitä tuo canonin zoomi on hyvä! Hurjan isoa kameraa en haluaisi, pikkulaukkuun pitäisi saada. Muuten kuvaus perinteistä turistikuvaamista/maisemakuvailua, mutta se nyt hoituu melkein millä kameralla tahansa.
Canon on se eniten sydällä lähellä oleva merkki, tarvittaessa voin harkita myös Nikonia tai jopa Sonya!
Auttakaahan siis löytämään hyvä harrastelijakamera hintaluokasta 250-350e!
N. 300e digikamera harrastelijalle!
7
334
Vastaukset
- Nikoneista
Nikoneista tulee mieleen
COOLPIX P310, P500 ja P7000, mutta kaikien hinta mennee vähän yli budjetin SX230 HS:n seuraajan pitäisi tulla pian markkinoille.
- sx220
Canon on julkaissut uudet sx240 ja sx260 (gps) -mallit. Erona edellisiin malleihin lähinnä
- 20 x zoom / 25-500 mm
- uudempi prosessori
- hiukan heikompi valovoima (johtuen isommasta zoomista)
Sitten pitääkin vain päättää haluaako maksaa vähän enemmän näistä ominaisuuksista vai ostaako vanhemman halvemmalla - vai ostaako jotain ihan muuta.
- tsirbale
mitä tuo valovoima tarkoittaa? huomaako harrastelijakuvaaja siinä mitään eroa? Kovasti himottaisi tuo SX240!
- maaliskuussa tulee
Valovoimasta / F-arvoista voi joku paremmin asiaan perehtynyt pitää luennon, mutta se liittyy objektiivin keräämään valon ja siten hämäräkuvaukseen.
Iso aukko eli pieni luku F:n jälkeen (loogista, eikö totta) tarkoittaa että kameraan tulee enemmän valoa ja se voi ottaa kuvan pienemmällä ISO-arvolla = parempi kuvalaatu.
Toisaalta uusi prosessori (todennäköisesti) tuottaa entistä parempaa jälkeä suuremmilla ISO-arvolla, joten...
Valitettavasti joudumme odottamaan uusien mallien tuloa kauppoihin ennen kuin tiedämme asiasta enemmän. Jos engelska taipuu, niin kannattaa seurata kansainvälisiä kamerasivustoja, niille tulee kyllä pian tietoja siitä miten nuo uudet mallit pärjäävät vanhoihin verrattuna. Valovoima tarkoittaa sitä, kuinka hämärässä voi kuvata. Ero 3,1 ja 3,4:n välillä on pieni, vain 1/4 aukkoa. Telepäässä ero on hieman suurempi, mutta toisaalta SX240 HS:ssä on paljon pidempi zoom, jos se zoomataan samaan kuin SX220 HS niin valovoima voi olla sama. Toisaalta SX240 HS:ssä on uudempi prosessori, joka vähentää kohinaa, tämä korvaa sen, mitä valovoimassa menettää.
Nuo luvut siis tarkoittavat sitä, mikä on polttovälin ja aukon halkaisijan suhde. Idea on, että esimerkiksi aukko 3,4 päästää joka polttovälillä saman määrän valoa kennolle. Polttovälin ollessa pidempi aukko on halkaisijaltaan suurempi, mutta toisaalta objektiivi kerää valoa kapeammalta kulmalta. Koska aukko pidemmällä polttovälillä on halkaisijaltaan suurempi, pienenee zoomien valovoima yleensä polttovälin kasvaessa. Esimerkiksi SX240 HS:llä telepäässä se on vain 6,8. Telepää toimiikin siksi vain hyvässä valossa.
- Dol Biong
Jos ei ole ihan välitön tarve niin Panasonic DMC-SZ7
– ohut, taskuun sopiva (99.0 x 59.4 x 21.0 mm, 133g)
– nopea tarkennus (0,1 sek) myös liikkuvaan
– 10x (20x) zoom (25–250mm/35)
– iA automaattuasetus, HDR, AF Macro, ISO 100–6400
http://www.panasonic.fi/html/fi_FI/Tuotteet/Lumix-digitaalikamera/Kompaktikamera superzoomilla /DMC-SZ7/overview/8659581/index.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658