Hankkimislupa 22 lr pistoolille

J.P Kempele

Moro!

Olen aikeissa hakea hankkimislupaa 22 lr pistoolille tai revolverille. Aiempaa kokemusta ei ole kuin ilma-aseista ja sekin vuosien takaa. Miten vaikeaa hankkimisluvan saaminen nykyään on, kannattaako edes yrittää? Onko pelkästä ampumaseuran jäsenyydestä apua lupaa haettaessa? Kuinka ampumista voi harrastaa kun ei omista asetta, eli miten todistaa harrastuneisuutensa? Miten hyvin hakemus täytyy perustella, perusteeksi ei taida riittää pelkästään kiinnostus aseisiin? Mikä olisi hyvä valinta ensimmäiseksi aseeksi, Smith & Wesson m 617, Ruger Single Six, CZ Kadet, Ruger Mk 3 vai joku muu? Olisin kiitollinen kaikista neuvoista.

4

600

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruutikainalo

      Oletko jo ampumaseuran jäsen? Jos et niin kannattaisi joka tapauksessa liittyä. Seurasta voi saada neuvoja ja tukea, mutta tavalliset seurat kylläkin voivat olla hyvin vahvasti ilma-aselinjalla.

      Kovin nopeasti asia ei välttämättä etene, joten kärsivällisyyttä kehiin! Ilmapistooliammunta esim. seuran kalustolla voisi olla hyvää ja edullista harjoitusta. Ilmapistooli 10 metrin matkalla ei ole ihan niin helppo laji kuin voisi luulla.

      Luultavasti poliisi vaatii soveltuvuustestin suorittamisen ehdoksi käsiaseen hankinnalle. Valtio haluaa aseasioihin lisää byrokratiaa.

      Sellainen "tunnelma" on uuden aselain myötä tullut että erikoisesti halvemmat käsiaseet halutaan pois markkinoilta. Niinpä valitettavasti kaikkein halvimpia pistooleja ei ehkä kannata enää edes yrittää hankkia.

      Kyllä MINÄ tiedän että koulumurhat eivät ole urheiluampujien syytä, mutta poliitikot eivät nähtävästi ole kanssani samaa mieltä.

    • Einarinari7

      Vastaukset kysymyksiisi löytyy suoraan aselaista. Lupaa ei enää heru sillä perusteella, että hakija "on aikeissa alkaa harrastamaan". Pelkkä ampumaseuran jäsenyys ei riitä, vaan pitää olla vähintään kahden vuoden aktiiviharrastus takana. Tämä on todistettava poliisille ampumakouluttajan lausunnolla ja ampumapäiväkirjoilla. Kirjaa siis ylös tarkoin kaikki ratakäyntisi ja pyydä vielä vaikka kouluttajan puumerkki alle. Harrastaa voi melko täysipainoisesti ilman omaa asetta ampumaseuran laina-aseilla ja muutenkin tällaisissa asioissa on fiksuinta kääntyä kouluttajasi puoleen. Hän osaa neuvoa lupa-asioissa ja asevalinnoissa.

    • haettu on ja monta..

      Vastasitkin jo itse kysymykseesi -> perusteeksi ei taida riittää pelkästään kiinnostus aseisiin?

      Liity nyt ensin johonkin ampumaseuraan ja treenaa "firman" aseilla!
      Samalla voit kysellä muilta ampujilta radalla, että kuinka sen oman aseen voisi saada luville, täältä ei löydy oikotietä tuohon asiaan ja kun vielä pääset ampumaan reukulla ja pistoolilla siellä seurantoimesta, niin sitten tiedät paremmin kumman lupaa ensinnäkin lähtee edes hakemaan! :D

    • zame

      Sellainenkin vinkki että jos olet ollut armeijassa niin 2kk armeijaa vastaa 1kk pois tarvittavasta määrästä harrastaa ennen pistoolin lupaa.
      Eli jos olit 6kk armeijassa, täytyy harrastaa 1 vuosi 9kk, jos 12kk niin 1,5 vuotta.

      Ihan täyttä paskaahan tuo on, koska tapahtuihan se sellon ammuskelukin täysin laittomalla ysimillisellä, että ei tuollaiset "vaikeudet" estä mitään tulevia verilöylyjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      13
      2346
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1118
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      274
      1112
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      79
      897
    5. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      87
      843
    6. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      808
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      24
      735
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      701
    9. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      65
      681
    10. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      142
      681
    11. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      135
      663
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      47
      660
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      608
    14. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      604
    15. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      53
      604
    16. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      573
    17. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      40
      554
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      548
    19. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      41
      542
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      518
    Aihe