Moi
asumme rivitalossa. Kannattaako lauhtumisen aikoina yöllä käyttää hanoja, vai olisiko vielä parempi jättää hanat aavistuksen verran tippumaan?
Jotta ei siis tulisi putkivuotoja tms.
asumme rivitalossa. Kannattaako lauhtumisen aikoina yöllä käyttää hanoja, vai olisiko vielä parempi jättää hanat aavistuksen verran tippumaan?
Jotta ei siis tulisi putkivuotoja tms.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kuitenkin ole kunnossa, koska rivitalo, mutta jos haluatte, voitte pesuhuoneessa
ohuen narun jättää hanasta valumaan.
Tämä koskee vain sitä, että jos sää äkillisesti lauhtuu, eli ei jos lauhtuminen ei tule yhtäkkiä.
ei tarvitse rivitalossa taloyhtiö vastaa jos putket jäätyy
jos aamulla ei tule kahvivettä. Jos tonttijohdossa on sulanapitokaapeli on pitkälle todennäköistä että pysyy auki. Kuitenkin on jäätymistapauksia, vaikka vesijohto kulkee sisätiloissa eristettynä, mutta siitä lähtee haara esim. palopostille.
Kylmä painuu maata vasten ilman lauhtuessa. 1984-1985 oli pitkään kestänyt pakkaskausi ja niinpä juhannuksen aikana vielä tonttijohdot oli jäässä Kalajoella monessa paikassa, kun routa oli painunut 5 metriä syvälle maahan.
Nykyään suositellaan myös rivitalossa veden laskemista n, puolen tunnin välein hieman reippaammin jollain vesi virtaa kunnolla putkistoissa.
Ikävä puoli on nukkuminen pätkittäin.