Tyttäreni teki koulussa minulle mukin, josss on periaatteessa valkoiseen mukiin ohuella siirtokuvalla laitettu perheestämme kuva
Haluaisin nyt lasittaa tämän, jotta kestäisi pesua ja käyttöä.
Osaako kukaan kertoa mitä pitää ostaa ja onnistuuko tämä koti-uunissa?
Löysin sivuston missä myydään lasitusmateriaalia, mutta käyttöohjeita en löytänyt millään.
Osaatteko auttaa?
(Kyseinen sivu on http://varnia.fi )
Haluaisin nyt lasittaa tämän, jotta kestäisi pesua ja käyttöä.
Osaako kukaan kertoa mitä pitää ostaa ja onnistuuko tämä koti-uunissa?
Löysin sivuston missä myydään lasitusmateriaalia, mutta käyttöohjeita en löytänyt millään.
Osaatteko auttaa?
(Kyseinen sivu on http://varnia.fi )
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lasitus tehdään keramiikkauunissa, jossa lämpötila nousee huomattavasti korkeammaksi kuin kotiuunissa on mahdollista (erilainen lämmitysmekanismi ja ennekaikkea sellainen materiaali, joka ko. lämmön kestää ja eristys, joka suojelee ympäristöä ja mahdollistaa hallitun lämmön laskemisen, ettei esineet mene rikki). Idea on, että se lasite sulaa lasitettavan esineen päälle. Sulamislämpötila on lasitteesta riippuen aina useita satoja asteita ylitse sen, mihin kotiuuni kykenee.
Ei siis onnistu kotona.
Jos haluat mukin lasittaa, voisit ottaa yhteyttä paikalliseen keraamikkoon tai mennä työväenopiston keramiikkakurssille - tai kysäise työväenopiston keraamikkaopelta, mahtuisiko heidän (fajassi)lasituspolttoon mukaan ylimääräinen kuppi.
Huomaa kuitenkin, että muki voi mennä lasitepoltossa rikki. Totta, että se on jo kerran poltettu ja lasitettu, mutta jokainen uunitus laajentaa ja supistaa esinettä ja jos sinne on jotain säröjä matkalla syntynyt, muodonmuutosten aiheuttamat jännitteet voivat rikkoa sen.
Kannattaa varmaan antaa lasitus tehtäväksi jollekin keraamikolle tai vaikka teetättää se jollain opiston kurssilla. Ellet sitten halua ostaa keramiikkauunia. Ei taida kotiuuniin saada noin 1100 asteen lämpötilaa. Mukiin riittää tosi pieni määrä lasitetta, sivellinlasitteita saa noin parin desin purkeissa mm. Varnialta tai Kerasililta.