Mulle määrättin ahdistuneisuushäiriöön masislääkkeitä (sepram) koska olin sosiaalisesti ahdistunut niin kovasti että se haittasi elämää. Söin lääkkeitä ja niistä tulin vaan passiiviseksi perunasäkiksi, mutta eipä ollut ikäviä tunteita juurikaan. Eipä juuri mitään tunteita.
En enää jaksanu käydä lääkärillä ja lääkkeet pääsi loppumaan enkä jaksa hakea uusia, niin nyt vasta masennuin. Ahdistus ei mennyt mihinkään, mutta sen lisäksi nyt ajattelen pelkästään kuolemaa. Pelkään sitä tosi paljon. Samalla pelkään tosi paljon elämää. En uskalla elää enkä kuolla. Tunteet on palannu tuhatkertasina, mutta vaan ne negatiiviset. Pelkään ja itkettää koko aika. Olo on tosi tosi yksinäinen, vaikka lääkkeitten aikaan en ollut moksiskaan yksinäisyydestäni. Kyllä se vaan on parempi olla tunteeton zombi. On vaan sellainen jatkuva surun tunne ihan kuin joku olisi kuollut.
En enää jaksanu käydä lääkärillä ja lääkkeet pääsi loppumaan enkä jaksa hakea uusia, niin nyt vasta masennuin. Ahdistus ei mennyt mihinkään, mutta sen lisäksi nyt ajattelen pelkästään kuolemaa. Pelkään sitä tosi paljon. Samalla pelkään tosi paljon elämää. En uskalla elää enkä kuolla. Tunteet on palannu tuhatkertasina, mutta vaan ne negatiiviset. Pelkään ja itkettää koko aika. Olo on tosi tosi yksinäinen, vaikka lääkkeitten aikaan en ollut moksiskaan yksinäisyydestäni. Kyllä se vaan on parempi olla tunteeton zombi. On vaan sellainen jatkuva surun tunne ihan kuin joku olisi kuollut.
Vastaukset 3
Vanhimmat
hohhoijaa, taas näitä
Jos tylsistyttää niin miksi olet masennus-palstalla? eikö se ole päivänselvää että tänne tullaan tilittämään sitä miten kurjaa elämä on ja miten masentuneita ollaan. Mene vaikka seksi palstalle jos on noin tylsää.
Mielestäni sinun kannattaisi vain rohkeasti mennä uudelleen lääkäriin. Kertoa miltä sinusta nyt tuntuu. Ja ettei Sepramista ollut apua. Jos löytyisi parempi lääke. Itse olen sitä mieltä, ettei ominpäin kannata mennä lääkkeitä muuttelemaan tai jättämään pois. Ja myös pitää muistaa,että lääkkeiden vaikutukset voi joskus näkyä viikkojenkin päästä. Riippuu tietysti lääkkeestä.