Onko todellakin niin, että alokkaat joutuvat pakkasista riippumatta hiihtomarsseille?
Kuulin tapauksesta, että Kajaanissa olisi joku alokas palelluttanut kätensä niin pahoin, että peukalo jouduttiin amputoimaan.
Kuka on vastuussa tällaisissa tilanteissa? Uusavuton alokas vai puolustusvoimat?
Pitääkö paikkansa?
14
670
Vastaukset
- poikani on sotilas
Minusta äitien ei pitäisi puuttua poikansa armeijaan menemisiin ainakaan hysterisoimalla asioita etukäteen.
- tiedossa on
Joutuvat tekemään kaiken pakkasista riippumatta. Nytkin oli -32. Ei muuta kuin ulos lenkille ja hiihtolenkit sun muut tehdään pakkasista huolimatta.
Minäkin kyllä ihmettelen, kun leikitään ihmisten terveydellä !!- 4
Kesällä yleensä pyörillään (tai juostaan). Mutta kyllä siellä saa helteelläkin hiihtää jos olettaa suoriutuvansa paremmin suksien kanssa.
- tiedossa on.........
4 kirjoitti:
Kesällä yleensä pyörillään (tai juostaan). Mutta kyllä siellä saa helteelläkin hiihtää jos olettaa suoriutuvansa paremmin suksien kanssa.
Nyt ei kyllä ollut kyse kesästä !
- 18117
Intissä on kyllä hyviä varusteita, MUTTA
Armeijan käsineet ovat ihan riittämättömät kylmillä pakkasilla. mitä helvetin järkeä on käyttää nahkapintaa hansikkaissa? Ne nyt vain imevät kylmyyttä vaikka kädet ovat yksi arimpia paikkoja paleltumien kohdalla.
Toiseksi talvikumpparit ovat myös aika riittämättömät tuollaisiin olosuhteisiin
Ihmettelen kyllä rauhan aikana ihmisten terveydellä leikkimistä. 30 asteen pakkanen nyt on vaan semmoinen keli, että sillon pidä leikkiä sotaa kun ei ole tosi kyseessä. Erikoisjoukot toki asia erikseen, mutta nämä tavalliset nurmiporat eivät kyllä kestä tälläistä koulutusta.
Hiihto on nyt kaikista älyttömintä tuollaisella pakkasella. - hyväaloitus
Rovaniemellä talvitakkeja saa käyttää vaan lomalla joten -30-40 asteiden pakkasilla joutuu pärjäämään vuorettomalla rievulla. Ei muten ole mitään herkkua ja olenkin odotellut milloin siellä asiaan puututaan. Pakkasrajojahan ei ole koskipa toiminta sotaharjoitusta tai ihan vain hiihtomarssia.
Sinänsä mielestäni on hyvä, että ulkopuoliset kommentoivat näitä asioita sillä PV:n sisällä tunnutaan olevan melko sokeita kaikkia epäkohtia kohtaan. - kajaanissa palveleva
Pitää paikkansa, että joltakin jouduttiin amputoimaan kumpikin peukalo. Kaikkea joudutaan tekemään tuolla pakkasessa, enimmäkseen vielä seisomaan ja odottamaan. Välillä mennään suoraan herätyksestä VERKKARIT päällä ulos venyttelemään ja hölkkäämään. Aivan sairasta toimintaa mielestäni.
- sukulainen siellä
Tuo pitää paikkansa !!!
- Shit!!
Ei ne pakkaset merkkaa mitää.. 3 vuotta takaperi oltiin lohtajalla merenrannalla ja pakkasta -36 tietenkin tuuli mereltä. Paska mäihä että sattu miinanräjäytyspaskaa vielä siihen. Paljainkäsin nalleja ja tulilankoja räpläiltiin. Nuotiokin tietty paloi ehkä vartin. Kahdeksan tuntia kesti, ja maistui.
- 1/12 KaiPr
Pitää paikkansa. Myös muitakin paleltumia ilmaantunut muttei amputointiin asti.
Itse sairastuin keuhkokuumeeseen ja kasa muita tulehduksia päälle. - kkk
Kyllä sitä hiihetään ja mitä vaan säästä riippumatta. Meilläkin Keuruulla 1. tst ja pakkasta oli ainakin sen -25 mutta sielä vaan kaivettiin poteroa ja palelluttiin ulkona. Intissä pakkanen ei ole este se on hidaste. Näin meille sanottu.
- poijoijoi..
sitä varten on sairastupa jos ei kiinnosta mettäkeikka otille vaan ja punkkaan, sano vaikka että nuooi paukahtaa..
- Ei joudu
nykyään on sotimiselle pakkasrajat, keltainen pitää rokulipäivän kun elohopea laskee alle -10.
- Ei joudu
nykyään on sotimiselle pakkasrajat, keltainen pitää rokulipäivän kun elohopea laskee alle -10.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370