Onko kenelläkään kokemusta näistä vip busseista?
VIP bussi phukettiin
7
355
Vastaukset
- ------------
Phuketiin,mutta mistä ?
- Hepi
Unohda! Mene taksilla.
- joskus uusiksi
Vip bussit ovat todellakin vip busseja. Niihin myydään 2 eri lajia lippuja ja itse matkustin Phuket-Bangkok luxus puolella...kaikki kuului matkan hintaan ja liki 8 tuntia matkaan meni. Suomessa ei ole edes vastaavaa olemassa....istuimet menivät makuuasentoon ja juomaa ja ruokaa sai koko ajan jos halusi....aivan mahtava kokemus ja bussit todella hienoja. Ei nyt phuketista Bangkokiin kehtaa taksissa istua.
- mitä maksaa VIPkyyti
Yhdensuuntainen lentolippu n. 1800-2200 baht ( n. 45-55 € )
www.nokair.com
www.airasia.com
Kestääkö hintavertailun VIP bussiin ?- todella mahtava
kysyikö joku lennoista? kai se kysymys oli Vip busseista. Lentämällä ei näe mitään mutta bussissa näkee todella upeita maisemia. Lentäminen on tylsää eikä saa niitä palveluita Thaimaan sisäisillä kuin tässä Vip bussissa.
- --
Bangkokista olisi tarkoitus lähteä. Ja kyllä, olen tietoinen halpalentojen hinnoista, mutta valitsen silti bussin.
- kohta uudelleen
Hei!
Olen matkustanut Bangkokista Phang Ngahan Krabille. Oli tosi kiva kokemus ja mieleen painuva. Tarkoitus on tehdä sama matka uudestaan nyt maaliskuussa ystäväni kanssa joka ei ole aikaisemmin käynyt Thaimaassa. Matkalla näkee todellista Thaimaata ja on ihana herätä aamun sarastukseen ja huomata että maisema on vaihtunut aivan totaalisesti.
Matkan alussa meille jaettiin matkaeväät. Kerran matkan aikana oli tauko jolloin meidät herätettiin ja meille tarjoiltiin ateria. Itseltäni se jäi syömättä, kun en yleensäkään syö yöllä ja ateria ei ollut tavallisimmasta päästä. Kokemus sinänsä sekin. Aamun koittaessa jäimme linja-autosta Phang Nga kaupunkiin ja ostimme retken ”James Bond saarille”. Retki oli mieleen painuva sekin. Phang Ngaskasta lähtevällä retkellä on se hyvä puoli että noille saarille kerkeää hyvissä ajoin ennen Phuketista ja Krabilta tulevia turistilaumoja. Veneitä tulee tosi paljon ja lahdelta ei juuri muuta kuulukaan kuin noiden moottoriveneiden ääniä, mutta silloin olimme me jo poistuneet alueelta kohti merimustalaisten kylää. Retken jälkeen jatkoimme matkaa tavalliselle bussilla Krabin kaupunkiin ja sieltä saarille.
Nuo Vip-vuorot kulkevat öisin ja silloin sitä yleensä muutenkin nukutaan joten aikaa ei tuhlaudu lentokentillä oleskeluun eikä matkoihin sinne. Lisäksi säästäähän siinä hotelliyön jos ajattelee sen niin. Muistaakseni tuo matka vuonna 2009 maksoi n. 20 €.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514545Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741720Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551314
- 931225
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075