Oman asunnon hankkiminen alkaa olla ajankohtaista, koska olen täysin kypsynyt Saton ryöstövuokriin puhumattakaan nyt naapuruston muista häiriöistä.
Mulla on säästöjä aika hyvin. Olen laskenut että pitäisi ottaa 60-70 tonnia lainaa n. 13 v maksuajalla. Olen varma että pankki kuin pankki myöntää tuon lainan mulle, joten se ei ole ongelma.
Ongelma on kai enemmänkin jonkinlainen "henkinen kynnys" olla ekaa kertaa elämässäni velkaa pankille.
Entä jos ei kykenekään maksamaan, joutuu vaikka työttömäksi ?
Mitä tapahtuu pankin kanssa jos tulee maksuvaikeuksia ?
Lainanoton riskit ?
5
230
Vastaukset
- Huutokauppias
Lainanottajan osakekirjat pakotetaan jättämään pankkiin.Pankki tietenkin myy asuntosi jos et maksamaan pysty.
Maksuvaikeuksien saapuessa ensimmäiset kaksi vuotta menee lyhennysvapailla, maksat siis vain korkoja. Jos et niistäkään selviä, sossu auttaa.
Sen jälkeen kämppä on luultavasti pakko myydä. Joudut pahimmassa tapauksessa takaisin vuokralle.
Jos tässä välissä vielä syttyy kolmas maailmansota, saattaa asuntosi hinta laskea niin paljon, että jäät jopa tappiolle tästä ekspeditiostasi. Toisaalta, se voi olla niitä murheista pienimpiä siinä vaiheessa...- Kannattaa ostaa
Ei lyhennysvapailla ole mitään kahden vuoden rajaa, niitä voi pitää pankin kanssa sopimansa määrän, vaikka kolme tai seitsemän vuotta.
Nyt on korot niin alhaalla että eihän korot ole edes sitä mitä jää vuokra-asunnossa omavstuuksi asumistuen jälkeen.
Mutta muistan kyllä itse miten suuri kynnys oli ostaa asunto ja sitä pelkäsi kaikenlaisia tilanteita mitä voisi ehkä tulla eteen. Sitten kun sai päätöksen tehtyä ja hommat oli hoidettu, niin jälkeen päin ihmetteli että mitä tässä piti pelätä.
Mutta se on tärkeää että lainan lyhennykset tulee hoidettua, vaikka joku satunnainen maksuerän viivästyminen ei ole mikään katastrofi. Jos jää työttömäksi niin kiireesti pankkiin yhteyttä ja kertomaan tilanne, sekä sopimaan siitä lyhennysvapaasta. Jos vakuudet on kohdillaan, niin korkojen maksuun ja elämiseen saa vaikka lisää lainaakin.
Pahin mitä voi tapahtua on tosiaan se että joutuu vuokralle... Mitä menetettävää siis on?
- No problems..
"henkinen kynnys"
Taitaa tosiaan olla se henkinen kynnys kyseessä. Et kerro tulostasi mutta lienee vähintääkin keskitasi mikäli vuokran jälkeen saat säästöönkin.
Lainasummasi jonka mainitset on sen verran pieni ja lisäksi sinulla säästöjäkin.
Saat aivan varmasti lainan.
Koska olet liiton tai YTK kassan jäsenenä (oletko?) niin laina hoituu ansiopäivärahallakin. Itse olin vuoden työtön enkä edes lyhennysvapaata tarvinnut kuin odotusajan 2kk että ansiosidonnaiset rupeaa tulemaan. Jos pystyt työttömänä maksaa vuokrankin niin onnistuu se lainakin. Todennäköisesti lainalyhennykset pienemmä kuin vuokra kuukaudessa.
Jos tulee hetkellisesti maksuvaikeuksia (en usko sinun kohdallassai) niin pankki myöntää lyhennysvapaata.
Enemmän kannattaisi keskittyä ostettavaan asuntoon. Eli sen vastike, tulevat rempat sekä suuremmat saneeraukset. Eli järkevä ostos.- muuan vinkki
Kannattaa selvittää ensin itselleen mitä haluaa. Sitten se että mihin on varaa. Kolmantena alat rajata mitä ja mistä olet etsimässä. Alat tutustua sopiviin kohteisiin ja vertailet niitä keskenään, samalla sinulle alkaa muodostua kuva asuntojen hintatasoista yms. Muutamassa viikossa osaat jo erotella hyvät kohteet joista voisi jättää tarjouksen ja osaat suoraan hylätä ylihinnoitellut tai pahoja puutteita sisältävät kohteet.
Sitten kun olet valmis jättämään tarjouksia, niin rajaa tarkasti tarjouksen voimassaoloaika (päivämäärä ja kellon aika). Tarjous sitoo sinua ja niin pitkään kun tajous on voimassa et uskalla tehdä uusia tarjouksia. Anna myyjälle vain muutama päivä aikaa harkintaan, sillä kyllä hänen pitää tietää millä hinnalla myy, eikä hänelle tarvi jäädä aikaa vedättää muita kiinnostuneita.
Ja unohda prosenttilasku, ei ole kannata sorua mihinkään pyyntihinnasta -5% tai -10% periaatteisiin. Harkitse mikä on sinusta oikea hinta ja tarjoa se.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856324
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859