Isyystesti?

pää räjähtää:(

Seurustelin monta vuotta eksäni kanssa. Suhde kariutui ja tapasin toisen miehen. Tämä tapahtui kuukauden sisällä. Tulin raskaaksi kyseisenä kuukautena, mutta itse sain tietää raskaudesta vasta kun oli menossa "jo" rv 7 5.

Nykyisen mieheni kanssa ehdittiin kertoa sukulaisille iloiset vauvauutiset. Jälkeenpäin aloin miettiä asiaa, ja tajusin että isä voi olla nykyinen tai eksä.. Eksälleni suutuksissa kerroin raskaudesta kun olin neljännellä kuulla. Hän laski päässään, että lapsi voi olla hänen. Hän vaatii isyystestin tekemistä lapsen synnyttyä.. Eli onko hänellä oikeus vaatia isyystestiä?

En millään uskalla nykyiselle miehelleni kertoa, että hän ei olekaan isä 100% varmasti. Tilanne olisi todella nolo meille kaikille, jos hän ei olisikaan isä. Miten ihmeessä voisin selittää hänen vanhemmilleen, että "oho, ei teistä tulekaan mummoa ja pappaa".

Voiko isyystestiä tehdä ilman, että nykyinen mieheni tietää asiasta? Siis ilmaiseksi jossakin, ettei tarvitsisi niin isoa rahaa testiin laittaa.. :/

4

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 17+20

      Kai sä ny melko tarkkaa pystyt laskee et millon olet tullut raskaaksi. Jos muutaman viikon ero seksin harrastamisessa eri henkilöiden välillä edes on. Ja etkö ole käyttänyt ehkäisyä? Jotakuinkin ovulaatio on 2 vko menkkojen alkamisesta. Eli raskaaksi tulon ajankohdan pystyt siitä laskemaan ja päättelemään kumpi isä josset siis viikon sisällä ole molempien kanssa ollut.

      Jos olet uuden kanssa naimisissa niin isyys on silloin automaattisesti puolisosi.

      Kuulin joskus että netissä myytäisiin jotain testipaketteja missä sylkinäytteet lähetetään johki ja niistä tehään dna testi. Mutta raskauden aikana isyystestiin ei ole mahdollisuutta. Ja ne testit tietty maksaa.

    • pelaa ja pelkää

      hip hei. en tahtois olla aloittajan pöksyissä :D tihihiiiihhh. vähäks oon vahingon ilonen.. no eikai..käyttöö varten se torttu on tehty..hä??eiksje?
      nyt voit exänkans viel muutaman kuukauen vehdata ettei tarvi enää pelätä raskaakstuloa. eiks pelota kun menit jo exälle kertomaan asiasta :? olisin ihan shokissa. mummon ja vaarin sydäriä en toivo.. kerro nyt meille mis vaiheeessa kuuta kävit köyrimäs exää ku meil on tääl popparit,oluet ja vedonlyöntilaput savuamas..kerro kerro!!!

      • 8+20

        Tosi törkeää tekstiä sinulta pelaa ja pelkää.... tajuatko mitä äidin stressi voi tehdä syntymättömälle lapselle?

        Ap.lle : kannattaa puhua neuvolassa, he osaavat neuvoa ja heillä on vaitiolovelvollisuus. Helpottaa omaa stressiäsikin kun saat puhua jollekin luotettavalle taholle.


    • Hoivoisentään

      Veriryhmäkin jotain kertoo. Sen kai saat tietää ilman vaikeuksia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4889
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      53
      3898
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      60
      3483
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2858
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2648
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      97
      2620
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      135
      2381
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      54
      2276
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2084
    Aihe