careaan espanjalaisia hoitsuja

näin kertoi äsken radiossa,jossa carean porukkaa käymässä espanjassa. ja hakemuksia sieltä tullut 1500 kpl.
17188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Miksei Virolaiset kelpaa ?

Kelpaahan ne Rakennuksillekkin.

Ainiin Espanjassa on mukavan lämmintä käydä tutustumismatkoilla.

Äänestä
  • Siinä nähdään taas. Ei omille töitä haluta antaa. Tuodaan muualta ja omat saavat olla työttöminä. Onko tämä taloudellistakaan? Minä en ymmärrä koko rojektia. Nyt on paikat jossa hommat hoidetaan ilman lisärakentamisia ja rahat säästyisi. Rahat tarvittaisiin, jos on ylimääräistäkin nykyiseen ja kansan hyvinvointiin, mutta siihen ai näytä olevan halujakaa. Sitten kun tämä rojekti tehdään, niin sen ylläpitokin maksaa ja taas valitetaan rahan vähyyttä. Sitä se on ollut tähänkin saakka koko ajan, mutta mistäs sitä nyt careaan sitten löytyy kun muutenkin on ollut säästettävä puutteen takia joka vuosi ja supistettava ja vähennettävä. Tuntuu jotenkin ristiriitaiselta . On kyllä ajatuksia miksi ja siinä tehdään kansalle paha asia jos ne ajatukset toteutuu.

    Äänestä

  • Ihmeteltävää kirjoitti:

    Siinä nähdään taas. Ei omille töitä haluta antaa. Tuodaan muualta ja omat saavat olla työttöminä. Onko tämä taloudellistakaan? Minä en ymmärrä koko rojektia. Nyt on paikat jossa hommat hoidetaan ilman lisärakentamisia ja rahat säästyisi. Rahat tarvittaisiin, jos on ylimääräistäkin nykyiseen ja kansan hyvinvointiin, mutta siihen ai näytä olevan halujakaa. Sitten kun tämä rojekti tehdään, niin sen ylläpitokin maksaa ja taas valitetaan rahan vähyyttä. Sitä se on ollut tähänkin saakka koko ajan, mutta mistäs sitä nyt careaan sitten löytyy kun muutenkin on ollut säästettävä puutteen takia joka vuosi ja supistettava ja vähennettävä. Tuntuu jotenkin ristiriitaiselta . On kyllä ajatuksia miksi ja siinä tehdään kansalle paha asia jos ne ajatukset toteutuu.

    Oletko kuullut sanaa hoitajapula, sen takia hoitajia haetaan Espanjasta asti. Suomalaiset hoitaja tekee töitä peppu ruvella, mutta kun ei ole tarpeeksi niin ei ole.

    Äänestä

  • hoi_ta_ja kirjoitti:

    Oletko kuullut sanaa hoitajapula, sen takia hoitajia haetaan Espanjasta asti. Suomalaiset hoitaja tekee töitä peppu ruvella, mutta kun ei ole tarpeeksi niin ei ole.

    Voi sitä hoitaja pulaksikin nimittää jotta saadaan syy tuoda niitä jostakin. Ensin kun ne työttömät työllistettäisiin ja koulut käyneille annettaisiin opiskelua vastaava työ voitaisiin sitten alkaa puhua pulasta ja joka vuosi valmistuu lisää. Ulkomaillekin on paljon menneet, mutta aika vähisessä määrin kuitenkin vaikka kotimaasta ei saa töitä. Englannissa mm. on Suomi kovassa huudossa.

    Äänestä

Kohta on mukava sairastaa, kun Espanjalaiset hoitsut antaa lämmintä tussua!

Äänestä

Rahan takia sairasta touhua. Täällä liitot jotenkuten valvovat tiettyjä sopimuksia ja niiden noudattamista. Joten ratkaisu on ulkolainen työntekijä. Kun kympin palkka saadaan vitoseen niin hyöty on iso. Mukaan tulee verorahoilla yhteiskunta. Toimii samoin kuin mamutouhussa. Löytyy tilavat perheasunnot,löytyy tukirahaa ,oppisopimus työelämään maksetaan pari vuotta. Sitten uudet tilalle ja entiset myy itseään satamassa. Ehkä joku palaa kotimaahan rikastuneena.

Sama peli kaikessa,missä yhteiskunnan palvelut on yhtiöitetty ulos. Täysin lain suojaamaa rikollista toimintaa yhteiskuntaa ja ihmisiä kohden.

Äänestä

työ kotkalaiset paskaperseet jaksatte valittaa ihan kaikesta.

Äänestä

Kyllä ainakin Rakennuksilla ulkomainen työvoima saa ihan saman palkan ja edut kuin Suomalainen Liittoon kuuluva Työntekijäkin.

Vitsi vitsi... Haittaaks ?

Äänestä

Sama se minkä maalaisija hoitajat ovat. Kunhan ovat ammattitaitoisia,ja oppivat siinä sivussa suomen kielen.
Olen ollut etelässä ollessani siellä sairaalassa, ja hyvinhän suklaanväriset suoriutuvat tehtävistään, koska olen täällä tätä kirjoitamassa! Ei valittamista!

Äänestä

Taisi olla lukihäiriö jollakin. Carean porukka yhdessä kaupungin päättäjien kanssa kävivät tapaamassa Espanjassa hutsuja ei hoitsuja. Vaikka ei silti, hyviä hoitoja molemmat antavat.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä! Ja matkailu avartaa? Entenkin punkku ja kontaktit muun maalaisiin?
    Vaikuttaa, että hienost´ männöö! Aivan kuin kotona Riossa?

    Äänestä

Nyt sitten käytiin ihan Amerikoissa ja Kanadassa asti tutustumassa Vanhusten hoitoon.

Seuraavaksi veikkaisin Thaimaata tai Hawaia...

Äänestä

...älä...käytiinkö me Kanadassa asti..jag minnas inte..

Äänestä

Mäen muista mittää?? Luetelkaa hyvät ihmiset ne paikat miss´ myö oikein käytiin?
Mitä oltiiks´myö Madridissakin? Ilmankos mie kotiin tullessa olin laulellut; "Tykit takoo Madridia yössä, repii uhriansa rauta raastaen...."! Ai, niin, tätähän laulettiin silloin Espanjan sisällis-sdan aikoihin v. 1936-39. Teinköhän aikamatkan?

Äänestä

WITTUUUUU !! Pitäkää itsenne kunnossa !! Syökää oikein ja liikkukaa,niin ette kuormita terveyspalveluja nykyisesssä määrin
Suomessa ei ole ikinä ollut näin paljon lääkäreitä/hoitajia per nenä kuin nyt,mutta kun ei vaan riitä,syynä yllämainittu.

Äänestä
  • on totta että siellä on turhia potilaita mutta mös hurhaa henkilökuntaa

    ennen lääkärit ja hoitajat ajattelivat potilasta toisin kuin nyt

    ei se itsensä kunnossa pitäminen auta jos sairastuu vakavasti

    Äänestä

Älähän selluliitti kooste ulvo. Onhan meillä lääkäreitä ja hoitsuja mutta molenpien aika hukkuu netissä ja kaiken pirun lakisäädeisiä läpysköitä täytellessä.

Eli poliittinen ylisuuri organisaatio.

Eikä tuo "syökää oikein" onnistu kun joka paikassa ei saa ulkolaista ruokaa ja kotimainen tuhoaa varmasti fysiikan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusia hoitsuja kirjoitti:

näin kertoi äsken radiossa,jossa carean porukkaa käymässä espanjassa. ja hakemuksia sieltä tullut 1500 kpl.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu