Mitä mieltä naispappeudesta? Minusta asia on täynnä kysymyksiä. Esim. raamatun kohta, jossa sanotaan että "nainen vaietkoon seurakunnassa" koskee muutakin kuin papin työtä? Uskonnonopettajan työtä, pyhäkoulunopettajia jne..
naispappeus
urho
3569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä ne miehetkin joutaa jotain hommia seurakunnassa tehdä, kun naisia on kanttoreina ja suntioina.
Olen pohtinut kysymystä ja tullut siihen tulokseen, että erityisesti kuorolaulu tulisi kieltää naisilta tähän raamatunkohtaan perustuen.
jostain, että kyseinen Raamatun kohta tarkoittaa Paavalin moitetta tietylle seurakunnalle, jossa oli ollut kahnausta. Olikohan Efeso vai mikä.
Eli se tarkoittaisi vain sitä tiettyä seurakuntaa silloin tiettynä aikana. Ja siitä olisi vedetty johtopäätös myöhemmin, että nainen ei voi toimia pappina.
Tiedettyähän on, että naiset toimivat alkuseurakunnissa siinä missä miehetkin. Kun kirkko sai valtaa ja kristinuskosta tuli pakollinen Rooman valtakunnassa, naiset saivat väistyä.