Pääsen tänä vuonna peruskoulusta ja jatkan lukioon. Haaveenani olisi psykologin ammatti. Mitä valinnaisaineita lukiossa kannattaisi ottaa tätä ammattia varten? Minne menen lukion jälkeen? Onko psykologeille kysyntää? Tuleeko siinä työssä ihan hulluksi? :D Jos joku on psykologi, niin voisiko kertoa vähän omista kokemuksistaan, minkälaista se on jne? :)
Te jotka tiedätte, vastatkaahan!
Te jotka tiedätte, vastatkaahan!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Psykologiaa opiskellaan yliopistossa, joten sinne lukion jälkeen. Kannattaa lukiossa panostaa psykologiaan ja matematiikkaan. Sitten ihan yliopistoon pääsemisen helpottamiseksi on syytä panostaa niihin aineisiin, jotka kirjoitat ylioppilaskirjoituksissa, jotta saat parhaat mahdolliset paperit hakua varten.
Koska ehdit vielä oikeasti opiskella monta vuotta, kannattaa lukiossa vähän panostaa myös siihen, että siellä on kivaa ja valita sellaisia aineita, mistä itse pitää. Ei tartte hampaat irvessä panostaa pelkkiin lukuaineisiin, jos on kiinnostusta vaikka liikuntaankin.
Käy ihmeessä opoltasi kysymässä lisää asiasta.
Mitä nyt erään psykologiystäväni puheista olen ymmärtänyt, niin siinä työssä on tärkeää pitää omasta mielenterveydestä huolta, koska onhan se rankkaa päivästä toiseen käsitellä muiden ihmisten ongelmia. Tarkemmin en muista, mutta säännöllinen oman mielen hoito työhön kuului hänellä olennaisesti (oliko se sitten itse terapiassa käymistä, en muista).
Kiitos :) Olen hyvin tietoinen oman mielenterveyden kunnossapidon tärkeydestä, joka on yksi syy miksi epäröin psykologiksi ryhtymistä. Kyseinen ammatti on kuitenkin vakavassa harkinnassa. Mutta onko tämä itse opiskelu psykologiksi myös raskasta?
Ja osaisiko joku vielä kerto että mitä eroa on psykoterapeutilla ja psykologilla, ja kumpi vaatii enmmän opiskelua?