Kielentutkija Jussi Halla-aho on kohentanut merkittävästi humanistien mainetta. Hänen selkeä, asiallinen ja looginen argumentointinsa on epäilemättä suurelta osin yhteydessä hänen humanistiseen koulutukseensa.
Tästäkin huolimatta suurin osa humanistisesta tutkimuksesta on tietenkin hyödytöntä hömppää, mutta humanistit voisivat siltikin käyttää Halla-ahoa esimerkkinä siitä, millaista etua ja hyötyä humanistisesta koulutuksesta saattaa parhaimmillaan olla.
Esimerkillinen humanisti
9
550
Vastaukset
- Höpöpö:)
Trolloll, ei Halla-aho ole humanisti...
- En menis haukkumaan
Tohtorismies. Että sillälailla, ainakin edellisen viestin trollia koulutetumpi :)
- Jepujee...........
Mistä tiedät, kuinka koulutettuja trollit on? Ja tohtorismies voi olla monelta eri alalta...
- humanisti myös
Halla-aho on filologi/lingvisti, siis humanisti. Ja hänen esitystapansa on erittäin looginen ja vakuuttava. Politiikka on politiikkaa (ja siitä voi olla mitä mieltä tahansa) mutta Halla-aho on todellakin esimerkki siitä, mihin humanisti kykenee myös yhteiskunnallisessa vaikuttamisessa.
- sivistys takaisin
Kieliaineet ovatkin humanismin aatelia (toki historiaa unohtamatta). Kaiken maailman sirkustirehtööritieteet ja muut humputukset ovat sitten toki asia erikseen.
- aw4tawe
Jos ihan tosissaan puhutaan, niin onko muita oikeita humanistisia tieteitä kuin kielitieteet ja historiatieteet (sisältäen arkeologian, museologian jne.)?
- Luokittelu iloni
aw4tawe kirjoitti:
Jos ihan tosissaan puhutaan, niin onko muita oikeita humanistisia tieteitä kuin kielitieteet ja historiatieteet (sisältäen arkeologian, museologian jne.)?
No mun mielestäni humanistisessa on kieliaineita ja kulttuurintutkimusaineita. Kulttuurintutkimuksella tarkoitan sellaisia, jotka tutkivat ihmiselämän ilmiöitä nyt ja ennen; eihän niiden tarvitse olla välttämättä menneisyydessä, että niitä voi tutkia. Tosin oikeastaan kielikin on ihmisen kulttuuria.
- Jierdan
aw4tawe kirjoitti:
Jos ihan tosissaan puhutaan, niin onko muita oikeita humanistisia tieteitä kuin kielitieteet ja historiatieteet (sisältäen arkeologian, museologian jne.)?
Unohdat filosofian nyt ainakin alkuun.
- karboksyyli
Humanistit ovat kyllä yksi yhteiskunnan riesa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006414
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303833törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283210Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701736- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46979Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11966Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42869