Kuulin, että joku suomalainen iäkkäämpi naisihminen möisi Ämmänsaaressa venäläistä tupakkaa alaikäisille. Nuoret sanovat naisihmistä mummeliksi. Venäläistä tupakkaa näkyy nuorisolla riittävän, joten voisi kuvitella "mummelin" liiketoiminnan olevan varsin laajaa.. Kuulemma vain tutut nuoret saavat mennä "mummelin" kotiin, ja nämä sitten välittävät koulussa tupakkaa toisille. Olkaapa ihmiset tarkkana ja ilmoittakaa poliisille jos huomaatte naapurinne tällaista laitonta liiketoimintaa harjoittavan.
Tupakanmyyntiä koululaisille
vihainen kansalainen
531590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Joo, minäkin oon kuullu tästä. Sakinhivutus olis oikein sellaiselle akalle.
Liekö sama muori, joka kuuluu myös viinaa alaikäisille ostelevan...
Jos tiedätte kuka hän on, niin tehkää ilmoitus viranomaisille. Näitä kauppiaita kyllä piisaa, kuka missäkin, mutta homma ei lopu, ellei siihen puututa.
lapsillekkin, ettei tupakin perässä kannata alkaa leikkimään vaikka ilman sais
Kannattaa kertoa poliisille, vaikka ei ihan varmaa tietoa olisikaan. Poliisi kyllä osaa arvioida kannattaako asiaa selvittää tarkemmin.
Jaahas, tästä mummelista on siis laajemminkin tietoa! Kunpa nuoret tajuaisivat, että itsekin saattavat mummelin kautta olla pian keskellä poliisiasiaa, puhumattakaan moisen tupakan terveysvaikutuksista. Kyseinenmummeli pitää saada vastuuseen teoistaan mahdollisimman pian.
Ei muuta kuin muori linnaan!
Voi itku millaista ahneutta sellainen ihminen edustaa... myydä nyt venäläistä tupakkaa reilusti alaikäisille lapsille. Mukava lisä eläkkeen päälle varmasti, mutta epärehellistä ja rikollista toimintaa. Toivottavasti hän jää kiinni, jotta joutuu maksamaan välittämistään tupakoista myös tupakkaverot valtiolle. Se ei olekaan mikään pikkuraha.
sekös teitä harmittaa kun nuoret tajuavat ostaa venäläistä tupakkaa eikä kallista suomalaista paskaa. kateellisia olette kun mummeli on tajunnut pienen liikeidean.
se ei haittaa jos valtiolta menee muutama verokillinki sivun suun kun muutenki verot ja kaikki kallistuu.
Laki kieltää, siinä ei kateus tule kyseeseen ja lasten terveys on tärkeä.
Olet vaan tyypillinen kateellinen kainuulainen, muka "huolestunut lasten terveydestä". Enemmän huolissasi olet siitä että joku saa ehkä euron enemmän kuin sinä.
Tupakanvälittäjäkö siellä itse kommentoi? Mene Kurimoon h****vetin järjenköyhä muorinkanttura.
Kyllä kai tuollaisen liikeidean tajuaa vähemmälläkin järjellä, vaan järki-ihminen ei lähde sitä toteuttamaan, koska kyseessä on rikos, ja koska jo omatunto panee ajattelemaan sen verran nuorten terveyttä. Mitähän siinä venäläisessä tupakssa muuten on, kun se haisee aivan hävyttömän pahalle? Takuulla on myrkkyjä paljon enemmän kuin Suomessa myytävässä, jota viranomaiset valvovat.
nykyisin venäjältä tuotu tupakka samaa kuin täällä kaupoissa vain hinta yksi kolmasosa
Joo, menkääpä kirjoittelijat itseenne. Jos tämä teidän kutsuma "mummeli" on sama ihminen keneksi häntä luulen, niin kyseessä on henkisesti sairas nainen joka EI todellakaan myy tupakkaa omasta vapaasta tahdostaan, hän ei vain osaa sanoa EI teineille, kun he tulevat oven taakse tupakkaa ruinaamaan, hyväsydämminen ja vähän höppänä kun on. Että tältä pohjalta hyvät vanhemmat ja muut jotka olette täällä lynkkaus mielellä kirjotelleet, niin ottakaapa ensin asioista selvää ja niille nuorille ketkä ovat ostelemassa sitä tupakkaa, kunnon puhuttelu. Näistä nuorista kun on jo tullut riesa tälle "mummullekin".
Kuulostaa samalta ihmiseltä. Pidäpä sukulaismummulle tiukka puhuttelu. Ilman muuta hän jää kiinni ennen pitkää ja edessä on leivätön pöytä, oli mielenterveysongelmia tai ei.
Tärkeintä tietenkin on, etteivät lapset saa tupakkaa, ei kenenkään lynkkaaminen eikä edes se, että poliisit saisivat välittäjän kiinni.
Toisaalta kenties asian avaaminen täysin ja ilmoitus poliisille voisi ollakin viisasta. Suurin osa mummelin "asiakkaiden" vanhemmista ei tiedä lapsensa puuhista eikä siksi voi niitä estää. Parasta olisi kun menisi terveiset kotiin penskoillekin.
Voit kuitenkin varmasti kuvitella millaista huolta ja murhetta kodeissa aiheuttaa se, ettei lasten tupakointia saada mitenkään kuriin, koska halpaa tupakkaa on koululaisilla kaikki taskut täynnä ja koululla välitetään tupakkaa innokkaasti eteenpäin. Härskeimmät penskat menevät mummelin kotiin ja välittävät röökiä niille kiltimmillekin.
Puhutteluja on pidetty, mutta murrosikäistä ei välttämättä saa täysin kuriin, vaikka kotona miten yritettäisiin. Lapseen kun ei voi kiinnittää seurantalaitettakaan ja tupakat on äkkiä ostettu. Tupakan välittäminen alaikäiselle on rikos, eikä sitä voi puolustella mitenkään.
Tätähän on tapahtunut Suomussalmella aina, nytkö te ihmiset vasta heräätte!
ole älyä että tupakki ei ole terveellistä, ei se muitten vika oo että tenavat on niin tyhmiä
Ei lapsilla välttämättä ole älyä. Siksi Suomen laki kieltää tupakan myymisen alaikäisille.
Entä se rippuvuus, kun siihen tulee riipuvaiseksi, mitä sitten tehdään?
Sitten poltetaan tupakkia kunnes kuollaan keuhkosyöpään tai keuhkoahtaumatautiin. Aivan valtaosa tupakoitsijoista on aloittanut teini-iässä. Harva enää aloittaa tupakointia aikuisena. Siksi teinien tupakointi pitää parhaansa mukaan estää. Siinä iässä ihminen ei välttämättä osaa juurikaan ajatella tulevaisuutta eteenpäin. Siksi häntä pitää aikuisten suojella. Myös niiden vieraiden aikuisten, jotka tietävät kuka teineille tupakkaa välittää. Vetoan sinuun välittäjämummelin sukulainen, että tee parhaasi. Ymmärrän kyllä sekä mummelin että sukulaisten ahdistavan tilanteen, jos teiniänkyrät pakkautuvat kotiin. Koko kuviolle pitää saada nopeasti loppu.
joopa joo.. tämä taitaa taas mennä siihe että ku ihmiset ei osaa pitää huolta omista asioistaan, niin pitää sekaantua toisten asioihin..? (:
Niin lapset on holhottavia, niin ja sairaat aikuiset myös.
Oompa kuullu että nuoret työntyvät jopa mummun kaapille ottaen tupakat ja lähtevät liikkeelle.. tiijä sitten kuka on kauppias kumpi uhri....
Miksi kukaan ei toimi? Haloo, töihin nyt! Jos kerran noin tarkka tieto on asiasta, toimikaa!
Jos nyt oikeasta ihmisestä puhutaan niin taannoin olin kyseisen henkilön luona kahvilla ja joku finninaama penikka tuli pummaamaan tupakkaa että myy mutta ihminen ei sitä myynyt niin finninaama jäi väkisellä pummaamaan sitä muttei saanut yhtään savuketta tapaukselta. että jos minä nään vielä jonkun pummaavan henkilöltä tupakkaa niin voi olla varma että on pää mustana sen jälkeen...
Mitäs sää siinä uhkailet? Ei ehkä myynyt, kun todistaja oli paikalla!
Venakoilta saa tupakkia aina tarvitessa
... ja muutakin.
Niin saa, mutta sen ostaminen ja myyminen on kiellettyä. Itse voi ostaa rajan takaa omaan käyttöön, niin tupakat ja alkoholitkin.
Siinä ollaan kasvatuksessa menty pahasti metsään jos alaikäiset polttaa tupakkaa, parempi se on hoitaa ne ongelmat kotona kuntoon ennen kuin ryhtyy syyttelemään muita
tiedän monta vanhempaa jotka ovat niin olevinaan ylpeitä pennuistaan, mutta eivät saa niiden käytöstä kuriin kotona eikä muuallakaan koska virhe on aina muissa
Jaa-a. Eipä ole aina kasvatuksesta kiinni. Meillä raitis koti, tupakkaa ei polttanut kumpikaan vanhemmista, rajat oli. Siitä huolimatta rupesin polttamaan, kaverien mallista. Päde muissa asioissa.
SUPSIN junnuporukoissa liikkuu niin tupakka kuin nuuskakin kun siellä on vanhemmat välittämässä tarvikkeita kaikille halukkaille
Tehkää rikosilmoitus niistä pennuista jos tiedätte. Jos minun lapsi kulkee siellä kerjäämässä tupakkaa, niin minä haluan tietää. Rikosilmoitusta vaan, niin tieto tulee kotiin ja sosiaaliviranomaisille.
Jos asialla on ollut " suomalainen iäkkäämpi naisihminen" niin sellaisethan saa sumppisalmella tehdä mitä ikinä haluaa...Eihän poliisi usko, että mummot tekisivät mitään pahaa kenellekään. Vikahan on aina nuoremmisaa juu...
Sitä paitsi, jos niille ilmoittaa, täytyy näytöt ja muut todisteet olla valmiina laittaa eteen. Niitten hakeminen ei kuulu suomussalmella poliisien tehtäväksi, niillä on tärkeämpääkin tekemistä. Siis , jos ei näyttöä, ei seuraamuksia.
Siinä on näyttöä, kun aukasee kaapin oven ja jos on venäläistä tupakkaa ja jos ei ole itse hakenut, mistä ne sinne on joutunut?
Onhan se "ryssän"raja lähellä..tuskin mummo itse tupakkaa roudaa venäjältä..olisiko varsinainen jobbari joku muu..näin voi hyväksi käyttää sairasta mummelia..kainuu on välittäjien paratiisi tupakan myynnissä..
No minulle ainakin joskus eräät mummot toivat Venäjältä tupakkaa kartongin, kun tiesivät, että poltan. Toivat pyytämättä ja yllättäen.Sanoin, että minun pitäisi lopettaa koko sauhuttelu, että en tarvitse enkä maksa noita teile, että viekää jollekin toiselle. Jättivät pöydän kulmalle. Heitin kaappiin. Siellä kait se oli vuoden päivät ennenkuin heitin menemään avaamattomana. Ilmaisia olisivat olleet, mutta minua ei miellyttänyt se, että noin vaan tuodaan kysymättä. Kun ei miellyttänyt oma tupakanpolttokaan, vaan pyrin siitä eroon.
Sitten nämä nuoret polttelevat täysin avoimesti nuorisotalon pihalla kirjaston vieressä, henkilökunnan puuttumatta asiaan. Ei välitetä kasvattaa. Eikö vetäjä muka tiedä asiasta?
Herkkukirsikan takana vastaavaan toimintaan puututaan topakasti. On kieltotaulu ja lähöt annetaan.
Niin, eihän kirjastoon viitsi mennä arkisin ainakaan Nuorisotalon puoleisesta ovesta. Voisiko muutamat vanhemmat tulla seuraamaan jälkikasvunsa touhuja ihan vain tarkkailumielessä. Voisivat yllättyä kullanmurunsa toimista.
Näin asia on ollut jo pitemmän aikaan, sitä tapahtuu päivisin että illoin.
Se on se taksimies joka sitä viinaa nuorille tytöille ostaa
Epäilemättä joku kuljettaa tupakkaa venäjältä ja panee heikkomieliset välittämään sitä alaikäisille. Ja aina löytyy uusi välittäjä, jos entinen jää kiinni. Tämähän on vähän sellaista järjestäytynyttä rikollisuutta, johon lapset sekaantuvat. Uudella tupakkalailla joka kieltää tupakan esilläolon kaupoissa voi vaikka pyyhkiä takapuolensa. Se ei penskojen tupakointia vähennä, koska ahneet aikuiset välittävät venäjän tupakkaa.
On se niin väärin, jos koululaiset käyttävät huumeita, alkoholia ja tupakkaa sekä nuuskaa.
Ja joku ahne ja itsekäs aikuinen näitä aineita välittää. Kaikkien alaikäisten etu olisi, että tällaisesta toiminnasta jäisi kiinni.
"MUMMELI" ASUU PUUILON RAKENNUKSEN TAKAPUOLELLA SINNE VAAN PERKELE
Kiitos tiedosta! Jospa ne poliisiasemallakin osaavat lukea tätä palstaa ;)
Ostin siltä muorilta 10 kartsaa kessua ja möin voitolla koulun käytävil ala-asteella :P helppoo rahaa!
TUPAKOINTI ON PERSEESTÄ JA SYVÄLTÄ SIELTÄ
Mitä te jostain tupakasta meuhkaatte kun samaan aikaan jopa 7. luokkalaiset polttavat kannabista suomussalmella
eikö enää kukkaan ota korpirojuo??
Laitetaan kesannot kavamaan luomukessuo
Tupakalla on helppo aloittaa ja kun sitä osaa polttaa, niin onpa helppoa imaista kannabissätkää.