Millaiset talvitossut parhaat pikkukoiralle?

Vilutassu

Chihupentu palelee hurjasti pikkupakkasillakin ja nostelee tassujaan ja haluaa heti kotiin. Kertaakaan ei ole vielä tehnyt tarpeitaan ulos vaikka kolmasti päivässä viedään ulos, tosin 2min on tainnut olla max kun tärisee ja kiskoo vain kotiin päin (ikää nyt 3½kk) ja pennun saa ulos vain kantamalla. Ajattelin hankkia koiralle tossut mutta onko niissä eroja? Onko jotkut parepia kuin toiset? Vai onko niistä yleensäkään apua?

5

323

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1941

      Fleece-tossut. Ne on parhaat. Takki myös päälle jos ei ole.

      • Vilutassut

        Takki on kyllä päällä, mutta jalkoja selvästi paleltaa kovin. Yritän siis löytää fleece-tossut :)! Talvitakkikin kyllä häiritsee kovin ja voin kuvitella ettei tykkää tossuistakaan :D!


    • ZebbeEbbe

      Jokke-tuotteen fleece-tossut ovat oikein passelit pahoilla pakkasilla. Nollakoon töppöset ovat yleensä chihuille sopivat. Meillä on pienitassuinen kaveri, joten tarranauhat joutuu solmimaan rusetille, mutta pysyvät sitten oikein hyvin menossa mukana hangilla. Ks. tossuja myydään ainakin Stockalla.

    • PennunOmistaja

      Meillä myös chihu pentu ja kasvattaja sanoi että pennun ehdoilla kannattaa mennä, jos on liian kylmä pennun mielestä niin sitten sisälle. Muutoin pentu voi alkaa kokea ulkoilun pelottavana ja epämielyttävänä juttuna joka ei suinkaan ole tarkoitus. Kun mennään kymmenen pakkasasteen yli niin kannattaa olla tosi varovainen ulkoilun kanssa, jos koira ei halua ulkoilla niin sitten ei:)

      Näillä ollaan menty ja nyt kun ilmat hiukan lauhtuivat niin pentu ulkoilee oikein mielellään lyhyitä aikoja 10-15min, takki päällä vain jos on kylmä tuuli.

      Kuulemma tossut ei oikein pennuille hyvä juttu :) Meidän pentu nyt 4kk ja käydään kahdesti päivässä ulkoilemassa, lisäksi muutaman kerran käydään vaan pikaisesti pissalla.

      Talvi on hiukan huonoa aikaa näille pennuille, mutta kevättä odotellessa.

    • tossut tassuun vaan

      Pyh pah, pikkulenkit pehmoiset joustavat fleecetossut jalassa ei pennun jalalle varmasti tee vahinkoa. Eri asia semmoiset kovat "lenkkarit" jotka eivät jousta ja saattavat vääntää tassua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      87
      1438
    2. 72
      1224
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      83
      1124
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      270
      921
    5. 95
      909
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      34
      833
    7. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      777
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      79
      727
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      723
    10. 45
      655
    Aihe