Miten mahtanee olla,pystyneekö 18650/3.7 V-akkujen laturilla lataamaan CR123 CR123A ladattavat paristoja/akkuja ? Ainakin kummankin akkutyypin jännitehän on sama,eli 3.7 V,mutta näiden kahden akkutyypin fyysinen koko hieman eri verrattuna toisiinsa,eli 18650-akut ovat äkkiä vilkaistuna n. 2 x pidempiä kuin CR123A-akut,eli ainakin 18650-akkujen laturin jännitteen luulisi käyvän,kun vain pistää jotkin "adapterit" väliin kun lataa noita CR123A-akkuja.Tämän luulisi toimivan näin ainakin teoriassa,mutta miten lienee käytännössä ?
Akkujen latailusta
Akkumatti
3178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eiköhän se onnistu, jos akuissa on noin suunnilleen sama Ah-määrä. Eli noin ±50%
Ja tähän mennessä olen noita CR123A/3.7 V-a akkuja lataillut tuolla 18650/3.7 V-akkujen laturilla em. tavalla pari kertaa ja hyvinpä tuo homma on toiminut.
Se jäi vielä mainitsematta tuosta edellisestä että sinne vain pistin napojen puolelle juuri passelit,mittoihin sopivat kierrejouset,jotka juuri sopivan tiukasti menevät sisähalkaisijaltaan akkujen navan päälle ja laturinpuolellekin ja ovat sopivan pituisetkin, niin pysyvät siten hyvin paikoillaankin.