Onnittelut Salo! Fiksusti äänestetty.

Kummasti oli Nokia jättänyt 1000 ihmisen potkut odottelemaan vaalien jälkeistä viikkoa ettei liike-elämälle mieluisan presidentin kuningastie vaan mene särölle.
Nyt Niinistö ja Kokoomus-politiikka sai teiltä yli 77% saaliin eli nyt ei kyllä käy edes sääliksi, sori vaan.

Ei taida Niinistö karauttaa valkoisella ratsulla avuksi. Itse asiassa sitä ei vattujakaan kiinnosta.

"Solidaarisuutta on se, että jokainen hoitaa omat asiansa eikä heittäydy toisten tuettavaksi tai jätä muille ongelmaa omasta olemisesta."
Sauli Niinistö A-studion haastattelussa 6.2.2012
30443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Miten Niinistö valinta presidentiksi liittyy Nokian irtisanomisiin ?

Äänestä
  • samaa mieltä.keskustelun aloittaja taitaa olla nokialla töissä.. heh heh pröystäilkää nyt . heh

    Äänestä

  • oikein hyvää päivää kirjoitti:

    samaa mieltä.keskustelun aloittaja taitaa olla nokialla töissä.. heh heh pröystäilkää nyt . heh

    ..sillä asun ja olen töissä Turussa.

    Äänestä

  • Päätöksen siirrolla saatiin vaalien aikaan Niinistö näyttämään hyvälle, vaikka tuskin Niinistö olisi muutenkaan voinut vaikuttaa asiaa.

    Äänestä

Olen Nokialla (vielä) ja äänestin Haavistoa, saanko nyt korvauksia?

Äänestä

....pankeille, sijoittajille ja koko rytmiryhmää tukevalle kokoomus-politiikalle moraali ja etiikka ovat sisällöttömiä sanoja.

Hännästä näkee hyvin, että moni otti avauksen itseensä.
Varmaan on "nero olo."

Äänestä

Kokoomuslaiset vaan nauraa ja juo samppanjaa. Kippis vaan paaskaherroille!
Saatte muuten nähdä, ettei Niinistö pistä tikkua ristiin tyhmien salolaisten hyväksi.
Sillä tyhmiä ovat kun porvaria äänestävät.
Herrojen kanssa kun menee marjaan, menee marjat ja vielä ropposetkin.

Äänestä
  • Eihän se Niinistö nyt mitään pikkuaisoita ehdi hoitaan kun sen pitää rullaluistella.

    Äänestä

  • Tainnu mennä sulla puurot ja vellit sekasin... Kyllä toi juttu on ihan perus kommarihapatusta :D

    Äänestä

Onneksi olkoon Salo! Onneksi olkoon "Tolkun yhteiskunta" .
...onneksi olkoon Kokoomus! Taas kannatuksenne nousee!

Äänestä
  • hyvä että kerittiin uusimaan pyöräteiden päällysteitä niin meijän tasvallan resitentin oh hyvä luistella iltatorille.Nokia rules. heh oikein hyvä kohta saadaan halvalla torppia ostaa.

    Äänestä

  • Te ääliöt!
    Onko teillä mitään käsitystä, mitkä Presidentin mahdollisuudet on vaikuttaa sisäpolitiikkaan?
    Ei tarvitse vastata, kirjoituksenne kertoivat sen jo.
    Eiköhän teille joku liukuhihna löydy millä saatte leipänne tienattua.
    Vaikeampaan teistä tuskin on.

    Äänestä

  • Voiajatustakuneiseku kirjoitti:

    Te ääliöt!
    Onko teillä mitään käsitystä, mitkä Presidentin mahdollisuudet on vaikuttaa sisäpolitiikkaan?
    Ei tarvitse vastata, kirjoituksenne kertoivat sen jo.
    Eiköhän teille joku liukuhihna löydy millä saatte leipänne tienattua.
    Vaikeampaan teistä tuskin on.

    Presidentti on kuulemma arvojohtaja.
    Pääministeri johtaa vissiin sitten mitä jää?
    Siellä he sitten Sauli ja Jyrki johtavat yhdessä.

    Äänestä

Niinistö ei varmasti liity yhtään mitenkään tähän asiaan.
Kyllä näistä irtisanomisista ovat olleet ihan muut ihmiset päättämässä
ja ihan muualla kuin Suomessa.

Äänestä

vasemmisto varmasti auttaa sinua? nokian omistajat ovat ulkolaisia ja tuskin heitä kiinnostaa salon tilanne? sossupresidentti ei liity mitenkään nokian "liikkeisiin" eikä tulevakaan!: "elämää on ollut ja on ennen ja jälkeen nokian kuten aina "!

Äänestä
  • Eikä se homohaavisto olisi mitenkään Nokian irtisanomisia estänyt!!!
    Tämä salolaisille tiedoksi!

    Äänestä

Vihreää h!nttiä äänestäneillä tuntuu olevan isoja vaikeuksia sulattaa murskatappiotaan. Niinistö ei ole kovin kummoinen presidentti, mutta vihreän h!ntin äänestäminen ei olisi muuttanut tätä Nokian asiaa yhtään mihinkään.

On kyllä aiheellista kysyä, lykättiinkö Nokian ja armeijan uutiset vaalien jälkeiseen aikaan tarkoituksella. Todennäköisesti niin, ja se on sitä suomalaista "demokratiaa", että ehdokkaiden ei tarvitse kertoa kantojaan.

Äänestä

KIINALAISIA ei kiinnosta mitä Salossa tapahtuu oli vaalit tai ei..

Äänestä

Vaikka koko Salo poltettaisiin maan tasalle, kokoomuksen kannatusluvut nousevat.

Äänestä
  • ...tefloniin ei tartu mikään, ihmisen tyhmyydelle ja ahneudelle se on magneetti.

    Äänestä

  • Kokoomuksen... kirjoitti:

    ...tefloniin ei tartu mikään, ihmisen tyhmyydelle ja ahneudelle se on magneetti.

    Häkämiestä haastateltiin eilen tv uutisissa Salon tilanteesta ja häntä tuppasi
    huvittamaan.

    Saman teki teille kun meille Kemijärveläisille. Lakkautti sellun ja lupasi uuden yrittäjän tilalle, no tulihan Mikkelistä hänen kaverinsä liimapuuyrittäjäksi mutta vain säädetyksi ajaksi. (tukirahat liiveihin)??
    Nyt on kakki sitten loppunut.Sellun iineteisto seisoo tyhjänä paikallaan.

    Äänestä

  • oo oo oo oo kirjoitti:

    Häkämiestä haastateltiin eilen tv uutisissa Salon tilanteesta ja häntä tuppasi
    huvittamaan.

    Saman teki teille kun meille Kemijärveläisille. Lakkautti sellun ja lupasi uuden yrittäjän tilalle, no tulihan Mikkelistä hänen kaverinsä liimapuuyrittäjäksi mutta vain säädetyksi ajaksi. (tukirahat liiveihin)??
    Nyt on kakki sitten loppunut.Sellun iineteisto seisoo tyhjänä paikallaan.

    Salon kaupungin valtuustolaisille

    Vedotkaa Sauli Niinistöön, jotta hän puhuisi järkeä Nokian johtomiehille.

    Siellä on jäsenenä entinen pääministeri ja Kepun pj Esko Aho. Puoluetoverit vedotkaa häneen Suomen ja Salon hyväksi.

    Äänestä

ota nyt hyvä mies yhteys kiinaan! miksi vaivata suomalaisia päättäjiä ulkolaisten
omistamien yhtiöiden asioilla!! vasemmisto jyllää ja lopettaa(kinuskit) sekä luuserti aho aloitti pankkikriisin ja tuhosi jo Suomen 90-luvun alussa!
nokia kuuluu samaan osastoon!

Äänestä

...mitä tilaa.

Äänestä

Puhun tässä julki meidän kaikkien salolaisten Pekka Haavistoa äänestäneiden tuntoja:

Pekka Haavistosta olisi tullut Suomen kaikkien aikojen paras presidentti. Kuvitelkaa sitä tilannetta, kun presidenttipari (kaksi miestä) tarkastaa ulkomaanvierailulla kunniakomppaniaa. Ylväiden sotilaiden rivistö saisi varmaan Pekan ja Nexarin silmät tuikkimaan. Venäjällä, Kiinassa, Arabimaissa tätä paria olisi varmasti kunnioitettu ja Suomi olisi saanut kovasti lisää vientikauppoja.

Jos Pekka Haavisto olisi valittu Suomen presidentiksi, Nokia ei olisi irtisanonut ketään. Päinvastoin, kaikki olisivat saaneet tuntuvat palkankorotukset. Salon Nokia olisi palkannut ainakin 5000 uutta työntekijää. Tuolla lisämäärällä työntekijöitä Saloon olisi saatu myös lentokenttä ja Salosta olisi tullut ainakin Suomen, mutta mahdollisesti koko Euroopan pääkaupunki. Jos Pekka olisi valittu presidentiksi, Venäjä olisi palauttanut meiltä vääryydellä anastamansa alueet Karjalasta, Sallasta ja Petsamosta.

Jos Pekka olisi valittu Suomen presidentiksi, kreikkalaiset olisivat maksaneet Suomelle takaisin lainansa ja meidät olisi otettu vakavasti Brysselissä. Nyt kelpaamme siellä vain maksumiehiksi ja pilkan kohteeksi. Äänestitte siis väärin. Äänestäkää ensi kerralla Vihreää pariskuntaa, Pekkaa ja Nexaria.

Äänestä
  • ...salolainen, jonka silmät ovat auenneet! Totta joka sana!

    Äänestä

Hohhoijaa kansalaiset! Ensimmäinen seikka: vaikka jok ikinen salolainen olis jättänyt äänestämättä Saulia, niin Haavistosta ei siltikään olis tullut presidenttiä, ellei Salon äänioikeutettujen määrä olisi yht äkkiä moninkertaistunut.
Toiseksi Niinistö ei voi vaikuttaa Nokian tilanteeseen millään lailla. Koska Suomessa on kallista pitää yritystä, niin on järkevämpää siirtää yrityksen toiminta muualle.
Osoittakaa syyttävä sormenne valtiovarainministeriöön.

Äänestä

Kyllä tosiaan Niinistö vastasi noin, kun häneltä toimittaja kyseli Kreikan tukemisesta. Niinistö oli tosiaan sitä mieltä, että jokainen valtion pitäisi hoitaa omat ongelmansa siten, etteivät muiden valtoioiden tarvitsisi niitä rahoittaa.

Äänestä
  • ...on riistoporvari ja on tyhmä, että tavallinen palkkatyöläinen tukee kokoomus-politiikkaa äänestämällä suuryritysten juoksupoikaa ja sijoittajien pikku puudelia.

    Äänestä

Vaalit voitettu,presidentti aloittaa 1.3 ja KARAVAANI KULKEE..
..valittakaa omistajalle ja antakaa Presidentille työrauha!
2009 JOULUNA Nokialta sai kenkää 1000 eikä kukaan sossu narissut
kun olivat vuokraväkeä! Valivaliväkeä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko nero olo? kirjoitti:

Kummasti oli Nokia jättänyt 1000 ihmisen potkut odottelemaan vaalien jälkeistä viikkoa ettei liike-elämälle mieluisan presidentin kuningastie vaan mene särölle.
Nyt Niinistö ja Kokoomus-politiikka sai teiltä yli 77% saaliin eli nyt ei kyllä käy edes sääliksi, sori vaan.

Ei taida Niinistö karauttaa valkoisella ratsulla avuksi. Itse asiassa sitä ei vattujakaan kiinnosta.

"Solidaarisuutta on se, että jokainen hoitaa omat asiansa eikä heittäydy toisten tuettavaksi tai jätä muille ongelmaa omasta olemisesta."
Sauli Niinistö A-studion haastattelussa 6.2.2012

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu