Nissan Almera -96, puhallin ei toimi!

Puhallin lakkasi eilen toimimasta yhtäkkiä. Ei vaan puhalla enää kylmää eikä lämmintä ilmaa millään tasolla.

Tietääkö joku missä voisi olla vika?
Mitä osia pitäisi vaihtaa?

Kiitos kaikille vastaajille etukäteen!

12

6402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Allunisti

      Puhaltimen ohjainkortti voi olla kärähtänyt tai siinä oleva vastus palanut.Voi olla myös juotosvika ko kikkeessä.Sit vielä puhallinmoottorin hiilet voi olla finaalissa.
      Motonetista voi löytyä tarvitsemasi varaosa.

      • Ohjauskortti

        Missä ohjaus kortin paikka on autossa,tietääkö Joku?


    • Kiitos Allunisti.

      Itse en osaa päätellä mikä noista olisi vikana, enkä lähe arvaamaan.. Taidan vietä ammattilaiselle korjattavaksi sittenki. Katoin että uus moottori puhaltimeen maksais motonetistä melkee 100e. Hemmetti.

    • Allunisti

      Moottorin hiilet ei montaa senttiä maksa.Joku paja osaa ne vaihtaa.

    • Tänää olin ajamassa autoo huoltoon niin alko yhtäkkiä taas toimii normaalisti koko puhallin... On kyllä jännä auto.

    • jrbsyt

      Vähän nuoremmassa Almerassa on ollut samaa vaivaa,joka on ilmennyt kovalla pakkasella kun auto ollut yön ulkona. Puhallin on alkanut toimimaan kun sisätilan lämmitin on ollut päällä muutaman tunnin (erillinen lämmitin,sähköllä) apumiehen jalkatilassa ja suunnattuna vinosti eteen/ylös. Kun puhallin ensimmäisen kerran hyytyi,merkkiliikkeessä kertoivat että puhaltimen siivekkeet ovat niin lähellä kennoa(?) että sulanut lumi pääsee jäätymään ja "liimaa" siivekkeen jumiin kennostoon. Tämä hyytyminen on tapahtunut useasti ja vain talvella.

    • MM3025

      Almeran puhallin oli pari päivää hiljaa ja tänä aamuna se rupesi taas yllättäen pöhisemään kuin pyhä poika..!! Auto on vm. 2001. Mistähän kyseinen "vaiva" mahtaa johtua..??

    • Allunisti

      Tuntus maadotusvialta.

      • MM3025

        Kiitos vastauksesta..!! :-D


      • MM3025
        MM3025 kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta..!! :-D

        Allunisti! Nyt se almeran puhallin on taas pelittänyt ihan normaalisti kaikilla nopeuksilla.


    • Anonyymi

      Lyö vänkärin airbagin päälle pari kertaa nii alkaa pelittää

      • Anonyymi

        Lieneekö 10 vuotta vanha asia vielä ajankohtainen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      91
      1597
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      119
      1472
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      71
      1309
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1212
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      1030
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      991
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      958
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      21
      930
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      828
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      753
    Aihe