Tässä sitä ollaan,nyt päästään nostamaan kuralla olevat Hartola ja Sysmä energiarahoilla kuiville.
Kun ydistyminen nyt jokatapauksessa tulee,olisiko ollut viisaampaa jo aikaisemmin lyödä hynttyyt Lahden kanssa yhteen ja sopia hyvä ehdot.Nyt se tuskin on mahdollista.
Heinolan väkiluku painuu alle 20000 tänä vuonna,osin rakennemuutoksen, osin päättäjien ryssimisten vuoksi.Kun on riitelijöitten maine niin kuka tänne haluaisi yrityksensä perustaa.
Mieluummin Lahti kun hartolasysmä...
Heinola Sysmä Hartola suurkunta...
7
228
Vastaukset
- Pala pskaako ?
No, miltäs se itsenäisyys maistuu ;)
- paraski puhuja
Sysmä on hoitanut talouttaan erinomaisesti. Hartolassa ja Heinolassa päättäjät riitaisia ja asiat eivät edisty koska ne henkilöityvät ja asiat otetaan henkilökohtaisesti.
Parempi olla itsenäinen Sysmä tai liittyä suoraan Lahteen, Hartola ja Heinola voivat kehittyä keskenään.- napsu1234
mieluummin heinola ja lahti kuin heinolasysmähartola. kun kerran pyritään siihen, että pakkoliitokset tulevat vaikka se ei kuntien edunmukaista ole niin olisi pitänyt jo aiemmin liittyä lahden kanssa. olisi päässyt helpommalla ja saanut paremman liittolaisen kun mitä nyt on tarjolla.
- retr tyr
napsu1234 kirjoitti:
mieluummin heinola ja lahti kuin heinolasysmähartola. kun kerran pyritään siihen, että pakkoliitokset tulevat vaikka se ei kuntien edunmukaista ole niin olisi pitänyt jo aiemmin liittyä lahden kanssa. olisi päässyt helpommalla ja saanut paremman liittolaisen kun mitä nyt on tarjolla.
Heinolasta Lahden periferia? Onhan sekin yksi vaihtoehto. Ainakin Lahdessa on paremman kaliiberin päättäjiä. Romutettaisiinko Heinolan nykyiset jäärät, vai siirtyisivätkö he rasittamaan liittoutumaakin?
Heinola on kaunis ja kehitysmahdollisuudet ovat hienot, kunhan vaihdamme edustajamme ja virkamiehet myös. Lakataan äänestämästä vanhoja puolueita!
Maanantaina iltakuudelta Jyränkölän juhlasalissa voi tentata ehdokkaita.
Hartola ja Heinola saa liittyä keskenään. Eläköön itsenäinen SYSMÄ!
- Vituttaa ankarasti
Menkää vittuun liitoksinenne.Hartola Kuningaskunta on ja pysyy itsenäisenä.Te muut saatte haistaa pukinmulkkua.
- Lahden kamu
Yhdistämiset alkavat olla ajankohtaisia pian. Mutta huoliiko kukaan enää Heinolaa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791492
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431081No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1941011Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38755- 14690
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21680- 37673
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30671Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17603