Mulla on pelkotiloja. Tuntuu siltä toisinaan että joku vois tappaa mut. Käsitättekö te skitsofreenikot sillon "ku on tilanne päällä" että tää on nyt tätä skitsofrenia sairautta vai meettekö te ikäänku juonen mukana? Voisko muute nimim. Psykiatri myös vastata tähän että voiko tämmöset pelkotilat viitata skitsofreniaan vaikka toisaalta tajua et "hei, tää on tää pelkotila, mul ei VÄLTTÄMÄTTÄ oo mitään hätää". Mun joutuu myös tietyissä tilanteissa ihan arjessa monesti tarkastaa selusta ettei sieltä hyökkää joku kimppuun. Olen kiitollinen vastauksista!
Skitsofreniasta
Skitso?
1110
0Äänestä
Vastaukset 1
Vanhimmat
Minulla on myös ollut ajoittain pelkoja siitä, että joku aikoo tappaa minut tai vahingoittaa pahasti. Kyllä ne tunteet ovat olleet aitoja, enkä ole kyseenalaistanut tuntemuksen todellisuutta. En siis ole sanonut itselleni "tämä on harhaa", koska olen ollut varma tunteen todenmukaisuudesta.
Itsellä nämä pelot todennäköisesti juontavat juurensa siihen, että on aitoja kokemuksia menneisyydessä, jolloin henkeä on uhattu ja tehty väkivaltaa. Oikeita tunnekokemuksia siis on taustalla tilanteista, joissa on todella uhattu tappaa.
Ehkä näiden takia epäaito pelkokin on niin voimakas: riittää, kun tilanne edes muistuttaa oikeista tapahtumista, niin pelko laukeaa päälle.