Lumia 800 on samaa hypeä ja maksettuja tekniikkalehtien vertailuja kuin iPhone 4S. Vertailuissa Samsung Galaxy S II:een tai Galaxy Nexus-puhelimeen tehdään kaikesta epäoleellisesta tärkeää ja pisteitä vielä viilataan harhaanjohtavasti. Esim. MikroBitti12/2011 lehden vertailussa SGS2 sai pyyhkeitä hyvästä muokattavuudestaan, muka liian vaikeana aloittelijoille;) "iPhone 4S 8 haastajaa" otsikkokin varmasti jo pakotti laittamaan iPhonen ykköseksi. Muutenkin akkukeston pisteytys oli erittäin arveluttava "Sponsored by Apple" tyyliin. Samoin Lumia 800 hehkutus tekniikka/tietotekniikkalehdissä on ollut samanlaista hypeä, suhteessa sen edistyksellisyyteen verratuna esim. SGS2, Nexus ja Note -älypuhelimiin, jotka ovat tämän hetken edistyksellisimmät mallit, joiden ominaisuudet ovat aivan toisella tasolla.
Onko Samsung Galaxy S II puhelimia jaettu toimittajille. Kuten kuulemma 5 000 kpl kilpailijan puhelimia, ja vaikuttaako tämä arvosteluihin?
Onko Samsung Galaxy S II puhelimia jaettu toimittajille. Kuten kuulemma 5 000 kpl kilpailijan puhelimia, ja vaikuttaako tämä arvosteluihin?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sehän on vain (valitettava?) fakta, että applen luurit tänäpäivänä antavat standardin muille valmistajille, joten on luontevaa pitää iPhonen ominaisuuksia vertailussa nollapisteenä. iPhonen akku on tosiaan ainutlaatuisen kestävä, ja puhelin muutenkin vertailukelpoinen kilpailijoiden malleihin. Suurimmat pyyhkeet iPhone saa käyttöjärjestelmän sulkeutuneisuudesta ja Applen merkkilisästä hintoihin, ei suinkaan toimuvuudesta tai ominaisuuksista.
Lumia 800 hehkutetaan, koska se on ensimmäinen WP7 malli, joka tuo käyttöjärjestelmän suuren yleisön suosioon (muotoilu, hinta, kokonaisuus), ja loistava käyttöjärjestelmähän se on - muita heikommasta softatarjonnasta huolimatta (joskin itse uskon todelliseen WP läpilyöntiin vasta kasin myötä). Ja jos WP7 luurit toimivat muita heikommalla raudalla vähintään yhtä hyvin kuin kilpailijansa, niin ei se ainakaan huono käyttöjärjestelmä voi pellin allakaan olla.
SGS2 ei ole erityisen edistyksellinen malli. Galaxy nexus ei ole kirkkainta kärkeä tehoissaan, mutta ensimmäisten joukossa tarjoaa WXGA resoluution näyttöä, ja ensimmäisenä ICS, tavallaan edelläkävijämalli, mutta vanhenee nopeasti kilpailijoiden tuodessa tehokkaat mallinsa ICS:llä. Teknisesti Samsungin todellinen huippumalli on Note, mitä uskaltanee kutsua tehokkaimmaksi puhelimeksi markkinoilla, lisäksi 5.3 tuuman WXGA näyttö on myös ainutlaatuinen, joskin koonsa takia hieman niche puhelin. Noten todellinen suurin vika tehokäyttäjälle on kuitenkin sen 2.3.x android ja touchwiz, vanha androidversio huippumallissa, ja huippumallin tehoja raiskaamassa ei-niin-teknisesti-lahjakkaaseen massaan vetoava (ruma ("eikun ihq söpö värikäs ja isot ikonit!")) touchwiz. Onneksi Noten pääasiallinen käyttäjäkunta osaa kuitenkin flashata paremman softan puhelimeensa.
Käyttöjärjestelmien kilpailuhan tämä älypuhelinmarkkina on, ja kaikissa on puolensa. Android on avoin ja muokattavissa, hyvä sofatarjonta. WP7 on ainutlaatuinen käytettävyys mutta rajoittunut softatarjonta (ja tekniset rajoitukset), iOS on toimiva ja yksinkertainen, mutta suljettu. Hyvä ohjelmistotarjonta (ohjelmistodiktatuurista huolimatta).
"iPhonen akku on tosiaan ainutlaatuisen kestävä, ja puhelin muutenkin vertailukelpoinen kilpailijoiden malleihin. "
Täh? Galaxy S II hakkasi iPhone 4S.n akkukestossa mennen tullen, vaikka SGS2:ssa on paljon suurempi näyttö. MikroBitti 12/2011. Kaiken lisäksi iPhone hävisi kylmäkestossa Samsungille.
SGS2 on Lumia 800:aan ja iPhone 4S:ään verrattuna todella edistyksellinen tuota, ja käyttöjärjestelmä päivittyy. Sen sijaan Samsungin käyttöliittymä on erinomaisen toimiva, joten toivottavasti sen ulkonäköön ei tule muutoksia. Note on tietenkin SGS2:n isoveli ja vielä parempi, jos haluaa vielä isomman luurin.
SGS2:n tehossa ei ole mitään vikaa verrattaessa iPhonen tai Nokian uusimpiin, päin vastoin nopea toimissaan.