Harmi kun suurin osa laikoista menee osaamattomien, laiskojen käsiin. Niin monipuolinen rotu ettei 1 tai 2 riistalajia riitä, vaan lannistaa koiran innon.
Laikat
Laikan löytänyt
6281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Totta. Laika on koirien .308 kaikki käy ja sulavasti. Ainoa yhtä hienosti metäs liikkuva on jämpti. Tosin jämpti sitkeämpi hirvellä.
Varsinkin itäsiperialainen, mutta myös länsi. Se venäläiseurooppalainen o samanlainen lyhytrunkonen töpöttäjä kun karhukoira.
Laikat tarvitsevat muutakin kuin metsästystä. Riistanrauhoitusajat ovat pitkiä ja laikat erittäin aktiivisia koiria. Käy sääliksi niitä metsästyskoiria, jotka jätetään viikoiksi tarhoihinsa stressaantumaan ja turhautumaan. Minulla ei ole laikaa, mutta harmaa norjanhirvikoira on, jonka kanssa perheeni harrastaa metsästyskausien ulkopuolella tokoa, agilitya, koirajuoksua, valjakkohiihtoa ja koirapuistoilua. Koiramme saa tarvitsemansa liikunta- ja harrastusrutiinit joka viikko.
Kylläpä taas trollaus. Sano suoraan että "turkis on murha". Kaikilla ei ole aikaa taikka mahdollisuutta viettää kaikkea vapaaaikaansa koiran kanssa. Kenen häkkiä olet viikkoja kytännyt ja todennut että koira on sinne "jätetty"?
Jos ei aikaa koiralle niin sitä ei pidä ottaa.
No aikaa sulla täällä vaikka ei pitäis? Mene vittuun saatanan hyperteetti!