Iso mörkö paiskoo ovia!

Mitähän Varkauden joomiehet sanoo perässä.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012020915183656_uu.shtml
11339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Niin. Ainoa joka on vielä järjissään Arkadianmäellä. Sietää paiskoakin ovia, kun shitpack-hallitus ajaa suomea alas.

Äänestä

NATO NATO NATO NATO NATO NATO!!


Kyllä Sauli Niinistö on mies paikallaan.


Pieni ajatusleikki: Olisiko Paavo V ollut toisella kierroksella, joa A) kuntaministeri Virkkunen olisi esitellyt luonnoksen ennen vaalien 1. kierrosta. B) jos puolustusvoimien säästötoimet ja suunta Natoon olisi julkaistu ennen vaalien 1. kierrosta. C) jos Nokia olisi ilmoittanut aikaisemmin Salon tehtaan tilanteesta (= yleinen taloustilanne huononee päivä-päivältä).

Tämähän on suomen kansalle keskisormen näyttö, ei ole edes viikkoa kulunut vaaleista ja aletaan julkaista "totuuksia". Homo, yms. muu höpötys on jäänyt taustalle, sitä toitottettiin ja saatiin Haavisto Niinistöä vastaan (=helppo voitto).

Paavo Väyrynen olisi ollut Suomen 12. presidentti maaliskuun alusta! Tämmöinen on laillinen vaalivilppi, median avulla. Ei onnistu muualla kuin Zuomessa, muualla olisi kansa jo barrikaadeilla ja vaatimassa päättäjien eroa.

Lampaat, jatkakaa! Bää Bää!!

Äänestä

Juuri niin. Kumpujenyöstä nousevat suuret sankarit. Siviilipalvelusmies Halla-Aho johtaa joukot rajojen turvaksi.

Äänestä
  • Milläs tavalla Halla-Aho tähän liittyy? Joo, on persu, niinku Soini, mutta ei tietääkseni ole kommentoinut asiaa mitenkään. Ihan sama jos sanois että kaikki demarit on homoja kun erään k**p**gin j*htaja on tomppelihomppeli. Tiedät itsekin, että asia ei kuitenkaan näin ole.


    Eipä siinä. Antaa Naton tulla. Ollaan mukavasti puskurina lännelle...

    Äänestä

Pers Turvalta on taas jäänyt iltalääkkeet ottamatta.

Mutta sehän kannattaakin kaikkia demari-kokoomus-KD kähmijöitä, jotka jakavat veronmaksajien rahat huijariyrityksille ja hyville veljille.

Hätä on näillä kähmijöillä suuri ja kuntavaalit lähellä !

Äänestä

Miten minun lääkkeenotto vaikutta siihen että Halla-Aho on siviilipalvelusmies?
Suuri sotasankari. Eihän "Iso mörkökään" liity muuten kuin paiskoo ovia ja mölyää.
Teillä Persfaneilla on jotenkin muuntunut kyky nähdä asiat päälaellaan.
Päivän faktat oli: Mörkö paiskoo ovia! Ei puhu Ruotsia! Kuinka kuntavaalit tähän vaikuttaa? Kokoomushan on PerSujen vasemmistosiipi,

Äänestä

Päivän kysymys on: Puhuuko ja osaako Pers Turva ruotsia ? Vastaukset pikimmin tälle palstalle !

Äänestä
  • Basiskfinska = Politiskakonvakter

    Äänestä

TIEDOTE
27.1.2012

Puolueen 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Hanna Mäntylä
... Tornio

Virkkunen jatkaa Pekkarisen työtä

Kuntaministeri Henna Virkkusen ajaman 80 kunnan mallin ennenaikainen julkisuuteen vuotaminen on aiheuttanut SDP:n ja Vasemmistoliiton sisällä ennennäkemättömän paniikin. Ministeri Virkkusen -malli pohjautuu Keskustan ex - sisäministeri Mauri Pekkarisen aikanaan sanelemaan NUTS -aluejakoon, joka sisältyi Suomen EU:n liittymissopimukseen. Nyt kyseessä on varsin taidokkaaksi rakennettu näytelmä Keskustan taholta taannoisine välikysymyksineen. EU myönteiseksi ja cityliberaaliksi muuttunut Keskusta pyrkii palaamaan juurilleen eduskuntavaaleissa saamansa murskatappionsa jälkeen, ja näin tarkastellen ymmärrettävästi koettaa unohtaa kuntauudistusjuurensa parinkymmenen vuoden takaa. NUTS -ohjelmasta on jo kaksi osaa toteutettuna, ja kolmas vaihe vaatii suurkuntien perustamisen. Suurkuntien tehtäväksi on nyt määritetty peruspalveluiden ”turvaaminen”, jolla uudistus pyritään perustelemaan uskottavasti.

Katainen - Urpilainen hallituksen nyt eteenpäin runnoma ja ex-ministeri Pekkarisen suunnittelema suurkuntajako ja kuntauudistus on saatava kansalaisten arvioitavaksi reilusti ennen kunnallisvaaleja. Kuntalaisilla on oltava mahdollisuus uudistukseen tutustua, ja myös mahdollisuus ottaa äänestämällä kantaa entisten ja nykyisten hallitusten linjauksiin. Perussuomalaiset vastustavat tällaisia pakolla toteutettuja ja EU:n liittymissopimuksen sanelemia suurkuntia, koska ne väistämättä lisäävät Suomessa alueellista epätasa-arvoa, mutta myös vakavasti vaarantavat kansalaisten hyvinvoinnin ja turvallisuuden. Valtion tulee tukea ja kannustaa kuntien vapaaehtoista yhteistyötä ja auttaa löytämään uusia toimintatapoja sen sijaan, että pakotteilla - kuten valtionosuuksien leikkaamisella ja samalla velvoitteiden lisäämisellä - kunnat ja kuntalaiset joutuvat entistä syvempään ahdinkoon.

Lisätiedot:
Hanna Mäntylä
[email protected]
puh: 09–432 3126

Äänestä

EU ei sanele Suomen kuntien rajoja eikä mitään kuntarakenteeseen liittyvääkään ole Suomen EU-sopimuksessa. Talouteen liittyviä ehtoja siellä kyllä on ja niissä on pysytty ja tuo kuntarakenteen uudistus on yksi tapa pysyä edelleenkin.

Jos joku nyt tulee esiin Kreikan tilanteella, niin toisten ryssiminen ei ole lupa paskantaa omiin housuihin. Mitä vahvempi olet, sitä enemmän saat ääntä kuuluviin. Euro-ryhmässä Suomella, Saksalla, Hollannilla ja Luxemburgilla on paljon valtaa tällä hetkellä, mutta jokaisella maalla on myös sisäpolitiikka hoidettavana, joten asiat eivät toimi valokatkaisijasta. Vievät aikansa.

KAnnattaa tavan kansalaisena miettiä mielummin euroopan turvallisuuskysymyksiä Kreikan talouskriisin eskaloituessa väkivallaksi ja mahdollisesti levitessä Balkanin ruutityynyrin muihin maihin. EU on ensisijaisesti luotu tuomaan rauha Eurooppaan talousliiton keinoin. Kaikki on niin kauan hyvin, jos siitä rahalla selvitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PerS Silmä kirjoitti:

Mitähän Varkauden joomiehet sanoo perässä.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012020915183656_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu