Moi,
Pitäisi mennä ottamaan vasemmasta alaraajasta röntgenkuva. Jalka kuvataan seisten, niin että saamme akselikulman, sekä polven nivelrikon statuksen selville. Seison kuvassa jalka suorana, ja kuvaalue on nilkasta nivusiin saakka.
Mietin, että tuleekohan nivusiin paljon säteilyä? Olen yli 30-vuotias mies, ja haluan aikanaan lapsia :-)
Alaraaja röntgen ja säteily nivusiin
8
2766
Vastaukset
- kljläjj
Säteilyannoksista on tällainen taulukko. Tietokonetomografiasta saa paljon enemmän sätelyä ja niitäkin joudutaan tekemään.
http://www.stuk.fi/sateilyn_kaytto/terveydenhuolto/rontgen/fi_FI/annoksia/- Nivelkulumaa
Kysymys oli, että miten paljon nivusiin, lue: Kiveksiin tulee säteilyä? Toi polviniveleen tuleva säteily ei kiinnosta niin paljon kuin kiveksiin.
- ?
Nivelkulumaa kirjoitti:
Kysymys oli, että miten paljon nivusiin, lue: Kiveksiin tulee säteilyä? Toi polviniveleen tuleva säteily ei kiinnosta niin paljon kuin kiveksiin.
No vaikuttaako se oikeasti nyt niin paljon, että steriloisi ihmisen? En ole koskaan tullut aatelleeksi edes koko asiaa... Multa on otettu muutama röntgenkuva elämäni aikana, ja jalkaterää kun kuvattiin, olin makuulla ja ei laitettu mitään suojia minnekään. Sitten kerran kun kuvattiin lonkkaa, laitettiin lyijypeite mahan päälle (olen siis nainen). Kai niillä on jotain suojia, jotka voi pukea päälle sullekin, ja peittää kivekset..?
- kljläjj
Nivelkulumaa kirjoitti:
Kysymys oli, että miten paljon nivusiin, lue: Kiveksiin tulee säteilyä? Toi polviniveleen tuleva säteily ei kiinnosta niin paljon kuin kiveksiin.
Siellä on kyllä tietoa miten paljon esim. lantion alueelle tulee säteilyä.
- kljäjj
kljläjj kirjoitti:
Siellä on kyllä tietoa miten paljon esim. lantion alueelle tulee säteilyä.
Vielä lisäys. Mies tuottaa jatkuvasti uusia siittiöitä. Kivekset ei vaurioidu tuollaisesta säteilymäärästä, eikä mitkään muutkaan paikat.. Jos et ole parin kuukauden sisällä panemassa ketään paksuksi, niin nuo mahdollisesti säteilyä saavat siittiöt on jo siinä vaiheessa poistuneet.
Toista on naisilla, joilla uusia munasoluja ei muodostu, vaan kaikki elämän aikana tuleva säteily kohdistuu myös niihin munasoluihin. Silti naisia joudutaan kuvaamaan, ja joskus ottamaan jopa tt-kuvia lannerangasta, ja silloin munasarjoja ei pysty suojaamaan millään lyijysuojalla.
Jos on mahdollista, sinun kivespussit kyllä suojataan, vaikka sitä isäksi tulemista et vielä olisi lähiaikoina suunnitellutkaan.
- ykskaksvaan
Missään nimessä yksittäisistä kuvista ei tule sellaista säteilyaltistusta, että se vaikuttaisi jotenkin lisääntymiskykyyn. Tuosta polven kuvauksesta koko keholle tulee tuo 0,1 mSv - vertailun vuoksi säteilytyöntekijä saadaa vuodessa 20 mSv säteilyä ja sitä määrää pidetään vaarattomana. Ja säteilytyöntekijä saa yleensä sen säteilyn koko kehoon, myös lisääntymiselimiin. Ja tuo raja on asetettu niin, ettei säteilystä aiheudu suurempaa vaaraa kuin turvallisena pidetystä työstä.
Lääkärin määrätessä rtg-tutkimuksia hänen pitää arvioida kuvasta saatu hyöty suhteessa säteilyannoksen aiheuttamaan haittaan. Tätä ei usein kerrota ääneen potilaalle, mutta ne perusteet pitää kuitenkin löytää. Tosiaan tuollaisissa kertaluontoisissa ja selkeän sairauden hoitoon liittyvissä kuvauksissa ei yleensä ole epäselvyyksiä (jos et ole raskaana). Mutta jos tilanne ei ole muuttunut, niin turha sitä samaa paikkaa on jatkuvasti kuvata (minulta ei otettu viidettä keuhkokuvaa vuoden sisään, koska samoilla oireilla ne 4 edellistä ovat olleet normaaleja). - LL
pyydä suojaamaan alueet - kivekset - joita ei aiota kuvata. ON olemassa erikseen ns kivesrtgsuojia
- Anonyymi
Totta kai antavat kivesten suojaukseen aina oman suojan kun alapäätä miehellä kuvataan,itsekkin semmoista käyttäny eikä tarvitse edes erikseen pyytää.
Ja säteily ON vaarallista siihen ei auta se että mies tuottaa siittiöitä kas kun kivekset tuhoutuu niin millä meinaat niitä tuottaa??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244512
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333523Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543394Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203338Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232920Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282670Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162350Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122341MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142165Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331774