Henna Virkkunen ja muukin hallitus voisi nopeasti vierailla Ranskassa tutustumassa pienkuntiin. Ranskassa onkin 37 000 kuntaa, joten keskimääräinen asukasmäärä on noin 1700.
Mitäs nyt sanot Henna Virkkunen?
Ranskassa 37 000 kuntaa. Asukkaita keskimäärin 1700.
17
263
Vastaukset
- Ranskaan
Muutetaan Ranskaan. Sutemua...
Varmaan löytyy töitä tuleville työttömille kunnantalon virkailijoille. - Suomi ei ole Ranska
Voi pelleä! Ranskan väkiluku on moninkertainen verrattuna Suomeen, samoin väestöntiheyskin. Ja ihmiset ei asu hajallaan vaan tiiviisti kylissä ja se on kustannustehokasta. Suomea ei voi verrata pahemmin muihin Euroopan maihin, koska olemme se harvaan asutuin melkein. Ja sitä paitsi Ranska on Ranska. Paljon enemmän vaikutusvaltaa ja mania myös. Suomen väkiluku on vain 5,4 milj, väestöntiheys 17as./km2, ihmiset asuvat siellä täällä, rahaa ei kohta ole, väki vanhenee ja moni kunta tekee jo tappiota. Tarvitseeko enempää tätä selittää?
- Vielä Ranskasta
Ranskassa valtio hoitaa sosiaali- ja terveystyön lähes kokonaan ja myös koululaitoksen. Kunnilla on pormestarin tehtävät.
- järkikin seisoo
Suomihan köyhtyi heti EU-jäsenyyden yhteydessä. Lopullinen romahdus tapahtui v 2006 kun KMS perustettiin. Mikään yhteiskunta ei kestä mokomaa saalistusta. Ranskassa ihmiset puolustavat demokratiaa,täällä rosvoja. Suomessa ryöstettiin kunnat ja valtio,Ranskassa pankit tekivät miljardivoitot meidän rahoilla edelleen. 50 vuotta sitten Suomessa oli armeija ja kuntia jotka toimivat. Keinottelijat kaiken tuhosivat maan tasalle. Eihän KMS:n eduskunta ja hallitus rahoittajiaan vastaan toimi. Olette höhlää tykinruokaa joka tilanteessa.
- ei mutu tietoa
Vielä Ranskasta kirjoitti:
Ranskassa valtio hoitaa sosiaali- ja terveystyön lähes kokonaan ja myös koululaitoksen. Kunnilla on pormestarin tehtävät.
Jos olisi asukaslukuun verrattuna samanverran Suomessa kuntia kuin Ranskassa tietäisi meillä noin 3 000 kuntaa.
Te MUTU-tietoa puhuvat opetelkaa ensin itse asiat ja tulkaa sitten opettamaan muita.
- Suur-Helsinki
Henna puhuu asiaa, pienet kunnat veks.
- Näin on!
Löytyy sentää kuntia jotka ymmärtävät tilanteensa ja ovat liittymässä innokkaasti suurempiinsa. Esimerkiksi käy Kesälahti joka on jo aloittanut neuvottelut Kiteen kanssa tarkoituksena liittyä siihen mahdollisimman nopeasti!
"Turha pyöriä jos ei irtoa, sanoi mummokin moukarinheitosta" ja Kesälahdella on ymmärretty tuo asia eikä alettu pitkittämään väistämätöntä ja turhaan käyty käpristelemään köyhyydessä kriisikuntana.
Siitä sopii ottaa mallia. - Ei ole noin
Näin on! kirjoitti:
Löytyy sentää kuntia jotka ymmärtävät tilanteensa ja ovat liittymässä innokkaasti suurempiinsa. Esimerkiksi käy Kesälahti joka on jo aloittanut neuvottelut Kiteen kanssa tarkoituksena liittyä siihen mahdollisimman nopeasti!
"Turha pyöriä jos ei irtoa, sanoi mummokin moukarinheitosta" ja Kesälahdella on ymmärretty tuo asia eikä alettu pitkittämään väistämätöntä ja turhaan käyty käpristelemään köyhyydessä kriisikuntana.
Siitä sopii ottaa mallia.Kun kunta lopettaa niin se ei asukkaan tilannetta paranna. Päinvastoin kuten täällä on nähty.Köyhyys ei lopu kustannuksia ja menoja lisäämällä kuten koijarit puhuvat. Ne rahat näet häipyvät suoraan keinottelijoille.
Huonosti hoidetuille kunnille olisi suonut paremmat päättäjät. Kepulaisista vaan ei ole muutosten tekijöiksi kun järki valskaa. Kesälahti ja Pyhäselkä tästä oiva esimerkki. Kauheaa verojen tuhlausta idioottibisneksiin eikä kukaan vastuussa mistään. Kaikkein vähiten äänestäjät. Joten oikeus ja kohtuus toteutui. Joensuussa ostettiin rahoilla monet loistoautot ja se ei palveluita paranna.
- מנא ,מנא, תקל, ופרסי
"Kuntien suuresta määrästä huolimatta – Ranskan kunnat muodostavat noin puolet Euroopan unionin kunnista"
"Väestöltään suurin kunta on Pariisi 2 125 246 asukkaallaan vuonna 1999 ja pienimmissä kunnissa ei ole yhtään asukasta!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ranskan_kunnat
-Henna sanoisi "höpöhöpö, selvästi Suoli24-juttuja" tuollaisille kirjoituksille joilla yrität mukamas puolustella omaa mielipidettäsi. Ranskan mallilla on erittäin vähän tekemistä suomalaisen järjestelmän kanssa. - Ruotsi on lähellä
Keskisuomalainen 13.10.2011:
"Suomi on koko EU:n ainoa maa, jossa kunnat sekä tilaavat että järjestävät terveyspalveluita kansalaisilleen. Muualla terveydenhuolto on suuremmilla hartioilla.
Ruotsissa terveydenhuollosta vastaa 21 maakäräjää ja Tanskassa viisi aluetta. Suomessa sen sijaan peräti 336 kuntaa."
Ruotsissa on toimiva kuntarakenne ollut jo pitkään
Kuntajärjestelmä
Ruotsissa on 290 kuntaa ja 21 landsting- eli maakäräjäaluetta (vrt. Suomen maakunta).
Ruotsalaiset valitsevat kuntavaaleissa valtuutetut:
1) 290 kuntaan, joilla on verotusoikeus ja itsehallinto.
2) 21 maakäräjäalueelle, joilla on verotusoikeus ja itsehallinto.
Ruotsissa valtiovalta on tehnyt mahdolliseksi 290 kuntaa – pienet, keskisuuret ja suuret.
Pienillä ja keskisuurilla kunnilla on "kapeat" veroharteet – 21 landsting-alueilla leveät:
Ruotsissa kuntien pitkän aikavälin talous on turvattu jo kauan aikaa siten, että kuntien verotuloilla ei ole rahoitettu kaikkia lakisääteisiä palveluita, koska se olisi pienille ja keskisuurille kunnille taloudellisesti kestämätöntä.
Suomessa kunnat ovat joutuneet jo pitkään juuri tämän vuoksi ahtaalle, – nyt hallitus ahdistelee 336 kuntaa, mikä ei olisi lainkaan välttämätöntä kuin harvoissa tapauksissa, jos järjestelmä olisi samankaltainen kuin Ruotsissa tai muissa Euroopan Unionin maissa.
Suomessa kuuden puolueen hallitus kulkee omia teitään.
YDINASIA 1
RAHOITUSVASTUUTA ON JAETTU KUNTIEN JA ALUEIDEN KESKEN
Ruotsissa on toimittu viisaasti, kun rahoitusvastuuta on jaettu pois kunnilta alueiden leveälle veropohjalle erityisesti siksi, että kuntien asukkaille on haluttu harkitusti ja nimenomaisesti oikeus paikalliseen itsehallintoon (självstyrelse), – ja siihen, että päätökset tehdään lähellä asukkaita, – ja kunnalla on omaa rahaa kunnanvaltuuston tekemien päätösten toteuttamiseen. Näin hoidetaan lähipalvelut.
YDINASIA 2
Kun rahoitusvastuu ei ole kokonaan kunnilla, niin pienet ja keskisuuret kunnat ovat vahvoja, elinvoimaisia ja mikä tärkeintä: kykenevät turvaamaan kymmeniä vuosia eteenpäin kuntien asukkaiden lähipalvelut. Kaikilla on hymy herkässä.
"Därför är självstyrelse bra"
http://www.skl.se/kommuner_och_landsting/demokrati/darfor_ar_sjalvstyrelse_bra
Ruotsissa ei ole puhettakaan pienten ja keskisuurten kuntien "pakkoliitoksista".
Maakäräjäalueiden eli landsting-alueiden pakolliset tehtävät:
SITRAN selvityksiä
Terveydenhuoltojärjestelmien kehityssuunnat Euroopassa
Ruotsi, Norja, Tanska, Alankomaat, Saksa ja Iso-Britannia
http://www.sitra.fi/julkaisut/Selvityksiä-sarja/Selvityksiä 16.pdf?download=Lataa pdf
Lainaus alkaa, linkin sivu 6:
Ruotsin sosiaali- ja terveydenhuollon järjestelmä on kolmiportainen.
Valtakunnallinen ohjaus toteutetaan kansallisella tasolla, ja järjestämis- ja rahoitusvastuu jakautuu kahdelle tasolle: alueelliselle ja paikalliselle.
Ruotsin kuntajärjestelmä koostuu kahdesta tasosta: kunnat ja maakunnat eli maakäräjät. Molemmilla tasoilla on verotusoikeus.
Terveyden- ja sairaanhoitolaissa (Hälso- och sjukvårdslag) määritellään vastuun jakautumisesta kuntien ja maakäräjien kesken.
Ruotsissa vastuu sairaaloista ja suurimmasta osasta perusterveydenhuoltoa on maakäräjillä. (Willberg & Valtonen 2007).
Lainaus loppu.
Ruotsissa landsting-alueet vastaavat:
– kruunumääräisesti merkittävästä osasta terveydenhoitoa
– sairaaloista
– hammashoidosta 20 ikävuoteen asti
– julkisesta liikenteestä
Lähdelinkki: Om landsting och regioner; Landstingens obligatoriska uppgifter
http://www.skl.se/kommuner_och_landsting/om_landsting_och_regioner
Tutustu koko Sveriges Kommuner och Landsting -nettisivustoon kaikessa rauhassa.
http://www.skl.se/kommuner_och_landsting- inte svenska
Tämä asia pitää hoitaa itse. Kumma että ajattelukin pitäisi hakea ulkomailta. Ompa vieraskoreaa toimintaa. Syy rappioomme on EU ja sillä hyötyvät tukiaiskeinottelijat . Onhan kumma että joskus sodan jälkeen oli varaa rakentaa vähillä rahoilla koulut ja sairaanhoito ja nyt vaurauden aikana tuhota ne. Kuntakoolla ei ole muuta vaikutusta kuin että suurissa kunnissa tuhlataan hirveästi rahaa.
- Pienikin on hyvä
SUOMEN MALLI;
- terveyden-ja sairaudenhoito valtiolle,
- kunnat hoitavat hallinnon,
Loppuu typerä urputus.- verroo maksavat
Mitä hallintoa kunta enää hoitaa jos yli 80 prosenttia kuntien verotuloista ohjataan kunnan ulkopuolelle joihin rahoihin kunta ei enää voi ottaa kantaa.
Pelkästään verottaa kuntalaisia ja päätöksen teko on muualla kuin kunnassa.
Eli tämä kuntarakenne on aikansa elänyt ja nyt pitää tehdä remontti joka vastaa tämän päivän tarvetta. - parempi malli
Pitäisin kuitenkin parempana että lääkärit hoitaisivat sairaanhoidon ja valtio eli puolueet hankkisivat vain rahat siihen. Tämä nykyinen politrukkien sairaanhoito näet ei jostain syystä toimi. Olisiko ammattitaidon puutetta?
- Vastaus edelliseen
parempi malli kirjoitti:
Pitäisin kuitenkin parempana että lääkärit hoitaisivat sairaanhoidon ja valtio eli puolueet hankkisivat vain rahat siihen. Tämä nykyinen politrukkien sairaanhoito näet ei jostain syystä toimi. Olisiko ammattitaidon puutetta?
Kysy lääkäriliitolta miksi lääkäreitä ei saa kouluttaa kysyntää vastaavaksi ja miksi lääkärit eivät halua terveyskeskuksiin töihin, vaan yksityisen firman palvelukseen
- Jawohl Da
Miettimistä!
Eikö Suomi voitaisi pienuutensa vuoksi liittää joko Venäjään tai Saksaan... ja lakkauttaa koko Eduskunta!
Laskisi ainakin autovero
:D - Ilomantsia ei järkeä
Ainakin erityisterveydenhoito pitäisi ottaa välittömästi valtion haltuun, jollei koko terveydenhoito. Silloin kunnat säästyisivät konkurssilta koska harvaan asutuilla vanhojen ihmisten alueilla terveydenhoitomenot on JÄRKYTTÄVÄT.
Ilomantsia on suunniteltu Jns:hun mutta siinä ei ole järjen hiventä. Kaikki palvelut vaan huonontuisi niin kuin on käynyt jo Tuupovaarassa. Hyvästit saisi heittää mm,. erinomaiselle erittäin hyvin toimivalle Ilomantsin kansalaisopistolle, viimeiset kyläkoulut läimittäisiin kiinni.
Kaikista ensinnä Joensuu hakkaisi kunnan metsät! Onneksi Jns ei näytä kovin innokkaasti Ilomantsia havittelevankaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077736
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1095971- 835167
- 1394536
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113220- 552967
- 582928
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102444- 612437
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562056