skimmaus otto-automaatit

ölkjhgfdswertyuikj

nostin tänään rahaa (helsingin) keskustan S-marketin otto-automaatilta, nyt rupes sitten huolettaan kamalasti, kun joka tuutista tulee uutisia korttien kopioinnista, siispä tämä epätoivoinen kysymys: tietääkö kukaan onko s-marketin otto automaatissa sitä skimmaus laitetta? en sitten tajunut siinä sitä katsoa. Kertokaa nyt joku jotain rauhoittavaa!
Kortti millä nostin on mun "säästötilin" kortti, ja vaikka siirsin suurimman osan rahoista toiselle tilille, huolettaa silti hulluna voiko sille tilille enää rahaa säästääkkään?
ehkä tää on vaan turhaa huolehtimista, mutta niin, joka tapauksessa!
apua!

8

1912

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pötyä on ainakin puhe "sirukorttien turvallisuudesta" kun mukana on myös helposti huijattava magneettiraita

      nordean korttini sirupuoli oli sekaisin ja jumitti kaksikin kaupan kassapäätettä. Mutta magneettiraita toimi normaalisti, hain käteisautomaatista rahat ja maksoin niiillä

    • Kortti näkyvissä.

      Automaatilla on hyvä sääntö se, että siruaukossa osa kortista pitää aina jäädä näkyviin.

      Jos korrti siruaukossa menee kokonaan sisään, niin 100%:n varmuudella automaatissa on skimmauslaite. Silloin magneettiraita on luettu, ja missään tapauksessa ei saa näppäillä tunnuslukua.

      • Varmaan joo

        Ainakin ABC-asemien bensa-automaatit imaisevat kaikki kortit kokonaan sisään. Mistä tietää missä niistä on skimmeri, jos ei ole automaatin ulkoisten rakenteiden asiantuntija? Kaikissa Otto-automaateissa ei sininen korttiaukko edes toimi, vaan kortti on syötettävä keltaiseen korttiaukkoon.


      • Kortilla käy

        Vain uusituissa automaateissa kortti jää osittain ulos.Vahoissa ja bensa asemien automaateissa menee kokonaan sisään.Ottoautomaatteja uusitaan parhaillaan,kestänee aikansa ennenkuin kaikki uusittu.


    • pankkiiri

      ei tosta skimmauksesta tarvitse olla huolissaan kunhan vaan suojaa tunnusluvun vaikka toisella kädellä. Ilman tunnuslukua kortin tiedoilla ei tee mitään

      • e

        totta, tunnusluvun suojaus automaatilla on tärkeämpää kuin kaupan kassalla.

        jos ei omista jotain KULTA-korttia jossa luottoraja alkaa 5000 e, sellaisen ryöstö mielyttää kaikkia ja tunnusluku kiinnostaa.


      • Anonyymi

        VÄÄRIN! Jos näppäimistön päällä on ylimääräinen näppäimistö, ei kädellä suojaaminen auta.

        Lisäksi kehitysmaalaiset asentavat nykyään infrapunakameroita, joilla näkevät myös jälkikäteen mitä nappuloita suomalainen veronmaksaja on painellut.

        https://fi.iherb.com/?rcode=mop737


    • Romania Rock

      Ei onnistu enää. Automaatteihin on vaihdettu suorat lukijat eikä ulkonevia laitteita voi niihin asentaa. Nyt on turvalliset systeemit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      28
      11133
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      49
      8677
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5415
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3714
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3608
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3574
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3298
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2618
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      53
      2190
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1826
    Aihe