TIETÄÄKÖ/MUISTAAKO KUKAAN

talvipupu

miten valmistetaan ns. lasilakkaa. Sitä sai aikoinaan KIILTOoy tekemänä, mutta ei enää vuosiin.Tiedän että siihen valmistukseen tarvitaan naftaliinia ja jotain liotinpohjaista lakkaa mutta mitkä ovat suhteet, siitä ei ole hajuakaan.Kaupoissa on myynnissä suihkutettavia, mutta eivät ole samanveroisia kuin se jääkukkalakka oli. Jos joku muistaa miten se suunilleen tehdään niin olisin kiitollinen vihjeestä.

2

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TIhviän Arska

      Täytyy heti aluksi myöntää että en tiedä tästä asiasta juuri mitään, vaikka olenkin monenlaisten lakkojen kanssa puuhastellut. Lisäänpä siis itseni asiasta kiinnostuneiden joukkoon. Googletus antoi sen verran monipuolisia vastauksia että en osaa sanoa mikä niistä oli tässä tarkoitettu.

      Mutta jos Kiilto Oy on mainittua tuotetta tehnyt niin eiköhän sieltä löytyisi joku, joka osaisi asiaa valaista. Soitin sinne kerran vähän muusta liima-asiasta ja olivat kyllä aika avuliaita.

    • talvipupu

      googletin itsekin, muttei sieltä apuja löytynyt, vain niitä suihkeita on jokaisella myynnissä.En tarkoita nyt sitä kiilto oy lakan valmistus ohjetta vaan sellaista jota on vanhat ammattimiehet käyttäneet saadakseen samanlaisen pinnan.Kyllä varmasti joku vielä muistaa ohjeen ja aineet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe