Kaupunkivero Croatiassa?

Toukokuu Splitissä

Mitä se on? Varasin juuri majoitusta, mainittiin ettei hinta sisällä ko veroa!
Onko tietoa kuinka paljon se on?

Nimimerkki toukokuu Splitissä

3

2647

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxc

      jossain taisin lukea että se olisi 0,3 euroa/yö, mtta voi olla että se oli jotain muuta ...

    • Juu, tuota luokkaa se on. Vaimo muisteli että esim. viime kesänä olisi tätä "turistiveroa" kannettu joku 7€ / 2 viikon oleskelumme / hlö.
      Itteltäni se pyydetään kun kuittaan veneen marinasta - yleensä vissiin ekan yön majoittajan toimesta?
      -E

    • Akiantti

      Ei nyt ole tarkkaa lädettä mistä katsoa, mutta tietääkseni Kroatiassa pitää yli kahden vuorokauden oleskelu rekisteröidä. Jos majoittajana on järjestäytynyt majoittaja, hänellä on velvollisuus hoitaa asian kuntoon ja kerätä erikseen turistivero, ellei se sisälly majoituksen hintaan. Veron keräämisen on varmaan liittynyt passin tietojen ottaminen?

      Tuttavien tai ei järjestytyneen luona majoittujan on hoidettava ilmoittautuminen itse, en nyt juuri tiedä kenelle. Passi (vast?) tarvitaan. Ilmoittautuminen on syytä tehdä, jott'ei tule hankaluuksia viranomaisten kanssa, jos sattuu jotakin (kolari tms ikävä juttu, jossa joutuu viranomaisen kanssa tekemisiin).

      Meiltä on kerätty 1,05€ /henk/vrk. Asia on ollut tiedossa jo etukäteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      708
      1965
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      339
      1054
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      907
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      145
      812
    5. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      65
      616
    6. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      31
      609
    7. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      45
      602
    8. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      577
    9. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      560
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      530
    Aihe