Mietin tässä, että kun monessa kiväärissä patruuna jää lukonpäähän kiinni jo syöttövaiheessa, niin miten tämä kynsi menee patruunan kantaan esim 9mm konepistoolissa tai pistoolissa?
Törmääkö hylsyn etureuna patruunapesään aiheuttaen hylsyn pysähtymisen jolloin etenevä lukko nasahtaa nätisti siihen kiinni? Luulisi syövän pesän "loppukynnystä" aikalailla?!
Törmääkö hylsyn etureuna patruunapesään aiheuttaen hylsyn pysähtymisen jolloin etenevä lukko nasahtaa nätisti siihen kiinni? Luulisi syövän pesän "loppukynnystä" aikalailla?!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos pelkäät pesän "loppukynnyksen" kulumista niippaa hylsy luotiin, silloin se menee rihloille asti. Jos kauhistelet pesän kulumista, niin oletko miettinyt paljonko piippu kuluu joka laukauksella, siellä kun kuitenkin kitka on kova. Saatikka luistin kuluminen. Mietintään voit lisätä myös huolen virekynnen kulumisesta ja lippaan jousen kuolleentumisesta.
Aseenomistajan elämä on rankkaa, yhtä murheen laaksossa kulkemista.
Lähinnä mietin vaan tekniikkaa, en yhtäkään urakantaista omista. Eli aiheuttaako pesän kynnys käytännössä vastavoiman patruunalle, joka vaaditaan, että ulosvetäjä napsahtaa kannan uraan? vai jokin muu osa
Kunhan muistat vetää ulos ennen kun sylkääsöö!
Kyllä se hylsyn kaula pesän kynnykseen ainoana pökkäsee, oikeassa olet.
"Lähinnä mietin vaan tekniikkaa, en yhtäkään urakantaista omista. Eli aiheuttaako pesän kynnys käytännössä vastavoiman patruunalle, joka vaaditaan, että ulosvetäjä napsahtaa kannan uraan? vai jokin muu osa"
Tosi moni nykyaikainen pistooli perustuu luistin hylsynpoistoaukkoon lukittuvaan ja auetessaan peräpäästään alaspäin keinahtavaan piippuun.
kas näin http://www.youtube.com/watch?v=aWIK-1qEY20
Eli patruuna syötetään iskupohjalle ja hylsyn ulosvetäjälle tavallaan viistäen alakautta.
Esim Glokki saattaisi toimia hyvin vaikka ulosvetäjänkynsi olisi kiinteästi osa luistia, todellisuudessa se on kuitenkin jousikuormitteinen erillinen osa.
Ainoat rasitukset pesän "loppukynnykselle" muodostavat iskuripiikkin isku nalliin ja palokaasut.
Jos taas puhutaan ns.kiinteäpiippuisista niin usein sama homma, mutta patruunat tulevat lippaasta vielä suuremmassa kulmassa.