Varokaa tätä itä-Euroopassa

antti48hki

Itä-Euroopassa, Baltiassa ja Puolassa kun liikennevalotolppaan syttyy vihreä nuoli oikealle ja pääliikennevalo on punaisella, tarkoittaa se näissä maissa, että oikealle saa kääntyä kun samalla väistää vasemmalta tulevia. Ei ollenkaan samaa kuin Suomessa, missä nuolivalon ollessa vihreä on muut suunnat punaisia. On tosi vaarallista jos tätä ei tiedä. Liettuassa ja ainakin vanhassa Itä-Saksassa saattaa liikennevalotolpissa olla peltiin maalattuja vihreitä nuolia oikealle, Silloin saa kääntyä oikealle punaisesta huolimatta kun varoo vasemmalta tulevia.

2

533

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valo pää

      No ainakin virolaiset itse ajavat siten että kun vihreä nuoli palaa niin silloin ajavat nuolen mukaan. On päävaloissa mikä tahansa väri. Eli iso vihreä ei anna kääntyä jos nuoli ei pala eikä punainen valo estä kääntymistä jos vihreä nuoli palaa. Väistää näitä teuvoja aina kannattaa.


      Ongelmahan tässä on että jos olet ensimmäisenä kääntymässä niin pitäisi jostain tietää onko siinä risteyksessä se nuolivalo vai ei. Jonossa ollessa ei ongelmia, ajaa vaan niinkuin muutkin.

      Vaaratilanteita ei ole vuosien varrella sattunut, seurataan sitä liikennettä eikä tuijoteta vain niitä valoja. Kohteliaana yleensä vaistän muutenkin näiden maiden innokkaita kuskeja.

    • varokaa Suomessa!

      Suomessakin jos on kaksi kaistaa yhteen suuntaan voi vihreän nuolivalon palaessa tulla autoja samaan aikaan toisesta suunnasta. Eli jos minulla on vihreä oikealle, myös edestä tulevalla voi olla vihreä nuoli vasemmalle. Liikenteessä kannattaa käyttää omia silmiään ja aivojaan aina!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      394
      1753
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      133
      1275
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1266
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      158
      1223
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1016
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      872
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      704
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      661
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      21
      583
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      120
      579
    Aihe